Ozko grlo so enote intenzivne nege
Epidemija covida-19 upada. Ta torek smo imeli 437 potrjenih okužb manj kot pred tednom dni. Resne pa ostajajo razmere v bolnišnicah. Slovenija je prejela prvo pošiljko zdravila molnupiravir.
Ljubljana, Naklo – Prvič od sredine novembra je v minulih dneh število hospitaliziranih covidnih bolnikov padlo pod tisoč. Včeraj je bolnišnično oskrbo potrebovalo 948 covidnih bolnikov, od tega 251 intenzivno terapijo. Razmere v bolnišnicah so še vedno resne, ozko grlo ostajajo enote intenzivne nege, tudi število presežnih smrti na dnevni ravni je visoko.
Aktivnih primerov okužb s koronavirusom je po oceni NIJZ nekaj pod 26 tisoč. Vodja svetovalne skupine za covid-19 doc. dr. Mateja Logar opozarja, da je epidemiološka situacija v Sloveniji še vedno ena najslabših v Evropi, zato »pazite nase in na druge«, pred prazniki pa je pozvala k odgovornemu druženju in dodala: »Predvsem pa je najboljša preventiva še vedno cepljenje.« Logarjeva je še povedala, da naj bi bila priporočila za cepljenje otrok, mlajših od 12 let, znana po 13. decembru, ko naj bi imela sestanek na to temo svetovalna skupina za cepljenje. Poudarila je, da slovenski pediatri cepljenje priporočajo.
Termine za cepljenje cepilni centri zagotavljajo še naprej. Vsako nedeljo dopoldne cepijo tudi v Domu Janeza Filipiča v Naklem. Minulo nedeljo so cepili 139 oseb, od tega je prvi odmerek prejelo 39 oseb, drugi odmerek 74 in poživitveni odmerek 26 oseb. Število polno cepljenih prebivalcev v nakelski občini je nekaj čez 57 odstotkov. Najbolje precepljena občina v državi pa ostaja Kranjska Gora s 65 odstotki polno cepljenih prebivalcev in 77 odstotki polno cepljenih nad 18 let. Zdravstveni dom Škofja Loka po novem izvaja hitro antigensko testiranje za vse namene, tudi za potrebe dela in uporabo javnih storitev. Testirajo v kontejnerju na dvorišču zdravstvenega doma od ponedeljka do petka med 11.45 in 18.30. Brezplačna storitev je na voljo z zdravstveno kartico in osebnim dokumentom – za vse, ki imajo stalno ali začasno bivališče ali so zaposleni pri delodajalcu s sedežem v Sloveniji.
V državo je prišla prva pošiljka zdravila molnupiravir, ki je pri Evropski agenciji za zdravila dobilo začasno dovoljenje za uporabo in bo bolnikom omogočilo zdravljenje doma. Na voljo je 21.600 odmerkov, kar naj bi zadoščalo za več kot 5700 zdravljenj, je sporočil minister za zdravje Janez Poklukar. Glavni namen je preprečiti hospitalizacije, zdravilo bo namenjeno predvsem tistim, ki imajo dejavnike tveganja za težek potek covidne bolezni (starejši od 65 let, kronični bolniki ...). Indikacijo za zdravilo molnupiravir bo postavil zdravnik, ki bo prvi prišel v stik z bolnikom (osebni zdravnik, zdravnik v covidni ambulanti ali v domu upokojencev), je povedala predstojnica infekcijske klinike UKC Ljubljana prof. dr. Tatjana Lejko Zupanc. Ko bo zdravilo bolniku predpisano, bo šel domov, da okužbe ne bo širil, po zdravilo pa bodo šli njegovi svojci. Predvidoma s ponedeljkom bo molnupiravir na voljo v UKC Ljubljana in UKC Maribor, celjski bolnišnici in na Kliniki Golnik, sredi prihodnjega tedna še v drugih bolnišničnih lekarnah.