Razglasili atlete olimpijskega leta
V najprestižnejši članski konkurenci je naziv atletinje leta pripadel tudi Maruši Mišmaš Zrimšek iz Kamnika.
Ljubljana – V Ljubljani je potekala tradicionalna razglasitev najboljših atletov in atletinj sezone 2021. Kipce so podelili trem najboljšim v petih starostnih kategorijah: pionirji in pionirke, mlajši mladinci in mladinke, starejši mladinci in mladinke, mlajši člani in članice ter člani in članice.
Prvič dve atletinji leta
V najprestižnejši članski konkurenci je bil na podlagi ankete Atletske zveze Slovenije za atleta leta izbran Kristjan Čeh. Na drugem in tretjem mestu sledita Vodičan Luka Janežič in Žan Rudolf iz Hraš. Slednji je z Anito Horvat prejel tudi zlato plaketo za tretje mesto na svetovnem prvenstvu v štafetnih tekih na Poljskem. Med atletinjami sta si prvo mesto razdelili Tina Šutej in Maruša Mišmaš Zrimšek iz Kamnika. Tretje mesto je pripadlo Žirovki Neji Filipič. »Kakšno presenečenje. Prvič v zgodovini Atletske zveze Slovenije sva bili kar dve atletinji izbrani za naj atletinji leta. Zelo sem vesela, da sem si priznanje lahko razdelila z odlično Tino Šutej. Sezona 2021 je bila zame najtežja in hkrati najlepša. Veliko stvari ni šlo tako, kot sem si želela, ampak na najpomembnejši tekmi petletnega obdobja se je ves trud poplačal,« je povedala 27-letna Maruša Mišmaš Zrimšek. Na olimpijskih igrah je bila šesta na 3000 metrov z zaprekami. V Tokiu je še drugič v sezoni popravila slovenski rekord, ki zdaj znaša 9:14,84. Med nagrajenci v nižjih kategorijah je tudi nekaj atletov iz klubov s širšega Gorenjskega. Jan Emberšič (AK Domžale) je bil tretji med starejšimi mladinci, Neža Dolenc (Triglav) je bila druga med starejšimi mladinkami, Brina Likar (Triglav) tretja med mlajšimi mladinkami in Hana Sekne (Triglav) druga med pionirkami. Misli ob koncu leta je strnil tudi Roman Dobnikar, predsednik Atletske zveze Slovenije. »Končuje se olimpijsko leto in sam bi ga označil kot izjemno uspešno. Sedem naših atletov je nastopilo na olimpijskih igrah v Tokiu in kar trije so se prebili v finale in tam krojili mesta povsem pri vrhu. Pred sezono smo si zadali, da se z velikih tekmovanj ponovno začnemo vračati z medaljami. To nam je tudi uspelo. Že z dvoranskega evropskega prvenstva je Tina Šutej prinesla srebro, na svetovnem prvenstvu štafet sta nas z bronom lepo presenetila Žan Rudolf in Anita Horvat, evropsko prvenstvo za mlajše člane pa je bilo sploh najuspešnejše do zdaj. Zlato, srebro in bron, ki so jih osvojili Kristjan Čeh, Klara Lukan in Lia Apostolovski, je bera, kot je še nismo imeli na tem tekmovanju. Ne smemo pozabiti tudi na vsa odličja z balkanskih tekmovanj. Čaka nas še evropsko prvenstvo v krosu, kjer bomo imeli prav tako kandidate za najvišja mesta,« je povedal.
Knjiga Sledi odličnosti
V sklopu tradicionalne prireditve je Atletska zveza Slovenije zaokrožila aktivnosti ob stoletnici slovenske atletike z izdajo knjige Sledi odličnosti. Ta osvetljuje sto let kraljice športa pri nas. Osrednje praznovanje tega jubileja je bilo sicer lani. »Ta izjemna knjiga na moderen način prikazuje, kako so se vrednote atletike ohranile in krepile skozi 100-letno zgodovino na naših tleh,« je v uvodu zapisal Dobnikar. Knjiga je nastajala dobro leto dni. Njen urednik je Stane Rozman. Kot je poudaril, so se v uredniškem odboru v prvi vrsti osredotočali na to, da bo knjiga gledljiva, tako kot je gledljiva atletika. Obogatena je z bogatim slikovnim materialom. V njej je zajeto celotno obdobje, pri portretih najboljših tekmovalk in tekmovalcev iz zgodovine pa so se osredotočili na prejemnike medalj na velikih tekmovanjih.