Za razbremenitev čistilne naprave
Na Bledu želijo izvirske vode, speljane v mešani kanalizacijski sistem, spet speljati v Blejsko jezero. Prepričani so namreč, da bi lahko na ta način razbremenili čistilno napravo pa tudi izboljšali stanje vode v jezeru.
Na Bledu so prepričani, da bi, če bi kanalizacijski sistem ločili na fekalne in izvirske vode, te pa speljali v jezero, hkrati razbremenili čistilno napravo in obenem izboljšali stanje vode v jezeru.
Bled – Na blejsko čistilno napravo po mešanem kanalu posebej ob večjih deževjih pritekajo velike količine izvirskih in meteornih voda. Te so bile v preteklosti že speljane v jezero, kasneje pa so jih ob gradnji mešanih kanalov usmerjali v kanalizacijski sistem. Tja so bile speljane z namenom, da bi redčile fekalno vodo, ki se je nato bolj razredčena izlivala v Savo. V tistih časih namreč čistilnih naprav še ni bilo.
Zdaj želijo izvirske vode speljati nazaj v jezero, a bi za to potrebovali kanale, po katerih bil ločeno tekli fekalna in meteorna voda. Fekalne vode bi tako ko zdaj speljali do čistilne naprave, meteorne pa že prej izločili v vodotoke, pojasnjujejo na blejski občinski upravi. Na čistilno napravo tako ne bi več pritekalo 1,8 milijona kubičnih metrov mešanih voda na leto, temveč približno 850 tisoč kubičnih metrov fekalnih voda, kolikor znaša poraba pitne vode, ocenjujejo na občini. A da bi vzpostavili tovrsten sistem, bi morali zgraditi dva ločena sistema kanalov, za kar bi po ocenah Občine Bled potrebovali od tri do štiri milijone evrov.
Občina sicer tam, kjer je to mogoče, že sedaj vlaga v ureditev ločenih kanalizacijskih sistemov. Tako na območjih, kjer gradijo komunalno infrastrukturo, poskrbijo, da lahko čiste vode speljejo v vodotoke, fekalne pa v mešani sistem, po katerem gredo do čistilne naprave.
A temeljitega urejanja se ne morejo lotiti, dokler ne bo zgrajena južna razbremenilna cesta. Za izvedbo tako velikega projekta bi namreč morali zapreti glavno cesto skozi Bled. Po, opozarjajo na občini, pa gre v poletni sezoni dnevno tudi do dvajset tisoč vozil, zato si zapore ne morejo privoščiti.
Ob tem so na Bledu prepričani, da bi, če bi kanalizacijski sistem ločili na fekalne in izvirske vode, te pa speljali v jezero, ne le razbremenili čistilno napravo, ampak hkrati tudi izboljšali stanje vode v jezeru.
A za dokončno odločitev o tem, ali je to sploh mogoče, je pristojno okoljsko ministrstvo. Na blejski občini upajo, da se bodo tudi o tem lahko pogovorili v okviru dela operativne skupine, ki so jo skupaj z ministrstvom sestavili na podlagi spomladi podpisanega sporazuma za izboljšanje stanja jezera.