Državni zbor bo danes obravnaval že drugo interpelacijo ministrice za izobraževanje, znanost in šport Simone Kustec. / Foto: arhiv GG

Poslanci danes o interpelaciji Kustečeve

Druga interpelacija šolske ministrice

Državni zbor bo danes obravnaval predlog interpelacije ministrice za izobraževanje, znanost in šport Simone Kustec, ki so jo vložile opozicijske stranke LMŠ, SD, Levica, SAB in nepovezani poslanci. Kustečevi med drugim očitajo kaos pred začetkom letošnjega šolskega leta in zanemarjanje priprav na šolsko leto v luči epidemioloških razmer. Očitajo ji še podcenjujoč, izključujoč in ignorantski odnos do strokovne in zainteresirane javnosti, šolskih sindikatov in civilne družbe ter nesposobnost usklajevanja epidemioloških ukrepov v sistemu vzgoje in izobraževanja pa tudi politično motivirano ukinitev Šole za ravnatelje. Na ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport so vse očitke iz interpelacije zavrnili. Za uspeh interpelacije, že druge zoper Kustečevo, je sicer potrebnih 46 glasov poslancev, stranke, ki so jo vložile, pa imajo skupaj 43 poslancev.

Slovenija kupuje vojaško transportno letalo

Minister za obrambo Matej Tonin je v sredo v Rimu z italijanskim obrambnim ministrom Lorenzom Guerinijem podpisal dogovor o sodelovanju med ministrstvoma na področju letalstva, v okviru katerega bo Slovenija od italijanskega ministrstva kupila tudi taktično transportno letalo C-27J Spartan. Vrednost podpisanega izvedbenega dogovora znaša približno 72 milijonov evrov z vključenim DDV, pri čemer je osnovna cena letala 48 milijonov evrov, cena dodatnih modulov pa znaša 11 milijonov evrov. Gre za tovorni modul, module za prevoz oseb, za prevoz okuženih oseb, za prevoz lažje in težje poškodovanih s spremljanjem življenjskih funkcij ter modul za gašenje požarov. V skupno ceno so vključeni tudi logistična podpora, rezervni deli, usposabljanje posadk, uporaba simulatorjev, tehnična dokumentacija in končno certificiranje, pojasnjujejo na ministrstvu za obrambo. Največji dolet letala je 5852 kilometrov, z njim pa bodo lahko prepeljali do šestdeset pripadnikov Slovenske vojske ali tovor s težo do 11,3 tone. Doseže lahko hitrost največ 602 kilometra na uro. »Letalo Spartan C-27J ne bo služilo le potrebam Slovenske vojske, ampak celotni Sloveniji, državljankam in državljanom, za različne namene od medicinskih namenov do naravnih nesreč. Z letalom zagotavljamo svojo suverenost in neodvisnost, obenem pa ga bomo lahko delili tudi z drugimi državami,« je povedal Tonin.

Odstopila direktorica STO

V sredo je odstopila direktorica Slovenske turistične organizacije (STO) Maja Pak. Razlog je razhajanje pogledov na vodenje STO z ministrom za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravkom Počivalškom, so pojasnili v STO. »STO zapuščam v odlični kondiciji, z vrhunsko, motivirano in kreativno ekipo, s katero smo v preteklih letih v tesni povezavi s turističnim gospodarstvom uspešno pozicionirali Slovenijo na globalnem turističnem zemljevidu kot zeleno in trajnostno usmerjeno destinacijo, ki se redno uvršča na lestvice najbolj atraktivnih in zaželenih turističnih destinacij,« je v izjavi za medije zapisala Pakova. Minister Počivalšek se je v pisnem odzivu Pakovi zahvalil za njeno delo in dobro sodelovanje. Ob tem je poudaril, da je epidemija covida-19 pred slovenski in globalni turizem postavila velikanske izzive, ki terjajo spremembe na vseh področjih. »Vlada je v času epidemije za ohranitev turističnega ekosistema namenila dobro milijardo evrov, kar terja tudi nujne strukturne spremembe. Rešitve, v katere nas potiska nova realnost, morajo zato bolj pogumno nagovarjati ključne segmente, predvsem pa več časa posvetiti iskanju poti implementacij nadstandardnih rešitev,« je poudaril.

Pričakovana življenjska doba moških se je znižala

Ob današnjem mednarodnem dnevu moških je državni statistični urad objavil podatek, da se je pričakovana življenjska doba moških lani v primerjavi z letom poprej znižala za 3,4 leta – z 78,7 leta na 75,3 leta. Kljub nižji pričakovani življenjski dobi pa moški ocenjujejo svoje zdravje z boljšimi ocenami kot ženske. Po podatkih statističnega urada sicer v Sloveniji živi 2.107.000 prebivalcev, od tega je 1.058.000 moških. Slovenija s tem sodi le med štiri članice Evropske unije (še Švedska, Luksemburg in Malta), v katerih je bilo žensk manj kot moških, in sicer pri nas živi 99,4 ženske na 100 moških. Povprečna starost moških v Sloveniji je bila v prvem polletju letos 42 let. Njihovo najpogostejše ime je bilo Franc, največ novorojenih dečkov pa je že 21. leto zapored dobilo ime Luka.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / petek, 6. julij 2007 / 07:00

Zlata in nova maša

V Srednji vasi v Bohinju je daroval novo mašo Jože Smukavec, v Stražišču pa zlato mašo Rudolf Tršinar.

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / četrtek, 18. november 2021 / 07:00

Ste se kdaj vprašali, kako bi bilo, če bi imeli lastno podjetje?

»Če bi se po vseh letih moral odločiti za eno samo vrlino, bi izbral sposobnost določanja prioritet. Kot podjetnik si vsak dan in vsako uro zasut z enormno količino informacij, ki te lahko...

Kranjska Gora / četrtek, 18. november 2021 / 23:55

Začeli so asfaltirati cesto

V zgornjem delu ceste v dolino Vrata so sredi prejšnjega tedna že začeli asfaltirati odsek v dolžini okrog tri kilometre.

Kranjska Gora / četrtek, 18. november 2021 / 23:55

Proračun je kar zajeten

Kranjskogorski občinski svetniki so na novembrski seji v prvem branju sprejeli proračun Občine Kranjska Gora za prihodnje leto.

Razvedrilo / četrtek, 18. november 2021 / 23:52

Kulinarični november

Ljubljana je gostila Evropski simpozij hrane, istočasno pa so v okviru festivala November Gourmet Ljubljana v duetih kuhali znani kuharji. Redkim je uspela izvedba načrtovane martinove pojedine.

Gospodarstvo / četrtek, 18. november 2021 / 23:47

Predelujejo mleko z domače in okoliških kmetij

Na kmetiji pr' Kuharju na Olševku, kjer gospodari družina Podjed, se že dvajset let ukvarjajo s predelavo mleka v mlečne izdelke. V petnajst različnih vrst izdelkov predelujejo mleko z domače in okoli...