Parkiranje do petindvajset ur
Avtobusi in tovorna vozila z največjo dovoljeno maso nad 3500 kilogramov bodo po novem zakonu o pravilih cestnega prometa lahko na označenih parkirnih mestih parkirani največ 25 ur.
Kranj – Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o pravilih cestnega prometa, ki je začel veljati 11. avgusta 2021, vključuje tudi spremembe, ki se nanašajo na pravila parkiranja in vsebujejo obveznosti voznikov glede pravilnega parkiranja na površinah za parkiranje posameznih vrst vozil, časovno omejitev ter označitev datuma in časa parkiranja. Z zakonom je parkiranje avtobusov in tovornih vozil z največjo dovoljeno maso nad 3500 kilogramov na označenih parkirnih mestih omejeno na največ 25 ur. Za prekršek je predpisana globa za voznika v znesku 300 evrov, za pravno osebo v znesku 1000 evrov in za odgovorno osebo v znesku 300 evrov. Voznik mora na notranji strani vetrobranskega stekla vidno označiti čas in datum začetka parkiranja. Če tega ne stori, je zanj za prekršek predpisana globa v znesku 150 evrov.
Upravljavec avtocest in hitrih cest v skladu s pravilnikom, ki ureja prometno signalizacijo in prometno opremo na cestah, označuje počivališča s predpisano prometno signalizacijo, ki voznike obvešča o dovoljenem času parkiranja ter obveznosti označitve časa in datuma začetka parkiranja. Družba Dars bo tako avtocestna počivališča v prihodnjih nekaj tednih opremila z znaki, ki zapovedujejo parkiranje težkih vozil na največ 25 ur. »Po preteku tega roka jih morajo vozniki odpeljati s počivališča. Voznikom avtobusov in tovornjakov želimo omogočiti počitek, ki ga potrebujejo za varno in zdravo opravljanje poklica. Število parkirnih mest na avtocestnih počivališčih je omejeno, zato jih ne zasedajmo po nepotrebnem,« so pojasnili na Darsu.
Nadzor določb, ki urejajo parkiranje, izvajajo cestninski nadzorniki, ki v teh dneh voznikom težkih vozil delijo informativne letake. Z njimi zdaj le opozarjajo na časovno omejitev parkiranja na avtocestnih počivališčih, po novem letu pa bodo kršiteljem izrekali globe.