Biometrične izkaznice marca
Biometrično osebno izkaznico, ki bo služila tudi kot zdravstvena izkaznica, bodo v Sloveniji začeli zdajati konec marca prihodnje leto, in ne že januarja, kot je bilo predvideno.
Kranj – V Sloveniji bodo biometrične osebne izkaznice začeli izdajati šele konec marca, in ne na začetku prihodnjega leta, kot je bilo sprva predvideno. Vlada je včeraj že obravnavala predlog spremembe zakona o osebni izkaznici, po katerem bi začetek izdaje biometričnih izkaznic prestavili na 28. marec 2022. Za zamik so se odločili, ker kritične razmere na trgu varnostnih tiskovin zaradi pandemije vplivajo na podaljšanje rokov dobave materialov (čipov) in zaščitnih elementov za izdelavo nove biometrične osebne izkaznice, so pojasnili na vladi. Biometrične izkaznice bo sicer izdelovalo podjetje Cetis, pogodbo o njihovi izdelavi sta z izvršnim direktorjem podjetja Romanom Žnidaričem v ponedeljek podpisala ministra za notranje zadeve in javno upravo Aleš Hojs in Boštjan Koritnik.
Biometrična osebna izkaznica bo po besedah ministra Hojsa vsebovala več kot štirideset varnostnih elementov, med drugim biometrična podatka podobe obraza in dveh prstnih odtisov pri osebah, starejših od dvanajst let, QR-kodo in dodatne elemente za sodobno e-poslovanje, služila pa bo tudi kot zdravstvena kartica. Z izdajo novih izkaznic želijo zagotoviti večjo varnost, hkrati pa poenostaviti identifikacijo posameznika, je povedal Hojs in dodal, da se bo zaradi višjega števila varnostnih elementov cena izdaje osebne izkaznice zvišala za približno deset evrov na predvidoma 29 evrov.
S podpisom pogodbe o izdelavi biometrične izkaznice so po besedah ministra Koritnika naredili velik korak naprej k digitalizaciji sodobnih storitev, ki so varne in zanesljive. Nove osebne izkaznice bodo vsebovale dve ravni elektronske identifikacije – sredstvo elektronske identifikacije visoke ravni zanesljivosti in sredstvo elektronske identifikacije nizke ravni zanesljivosti, je razložil. Uporabljati jih bo mogoče s pomočjo stičnih ali brezstičnih čitalnikov pametnih kartic in tudi s pomočjo namenske mobilne aplikacije. Slovenija bo lahko priglasila tudi shemo elektronske identifikacije za čezmejno poslovanje, kar bo državljanom omogočilo čezmejno elektronsko poslovanje v tistih postopkih, ki zahtevajo najvišjo raven zanesljivosti, je še poudaril Koritnik.
Hojs je še pojasnil, da se bo treba za povezavo nove osebne izkaznice s kartico zdravstvenega zavarovanja še uskladiti z zavodom za zdravstveno zavarovanje, zato še ni znano, ali bo z 28. marcem, ko naj bi jo začeli izdajati, z biometrično osebno izkaznico mogoče opravljati tudi vse zdravstvene storitve, bo pa to mogoče v relativno kratkem času.