Višje plače v zdravstvu
Reprezentativna sindikata na področju zdravstva in socialnega varstva ter vlada so v sredo parafirali dogovor o nujnih ukrepih na področju plač, ki prinaša višje plače v zdravstvu in socialnem varstvu.
Največ se bodo povišale plače medicinskih sester
V imenu vladne pogajalske strani sta dogovor parafirala minister za zdravje Janez Poklukar ter minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Janez Cigler Kralj, na pogajalski strani sindikatov pa predsednica sindikata zdravstva in socialnega varstva Irena Ilešič Čujovič ter predsednica sindikata delavcev v zdravstveni negi Slavica Mencingar. Po podpisu aneksov k področnima kolektivnima pogodbama se bodo plače najbolj povišale bolnišničnim medicinskim sestram, in sicer od tri do šest plačnih razredov, sicer pa bo odstotek povišanja plač različen glede na delovna mesta. Zaključek prvega dela pogajanj, ki so se začela v sredini avgusta in ki so primarno potekala zaradi akutnega reševanja kadrovske problematike na področju zdravstvene nege in nekaterih pomanjkljivosti iz preteklih dogovorov, pomeni korak v smeri reševanja kadrovske problematike v zdravstvu in socialnem varstvu, je po parafiranju dogovora poudarila Irena Ilešič Čujovič. Kot sta poudarila ministra Poklukar in Cigler Kralj, poleg dviga plač dogovor zajema tudi sistemiziranje in razporejanje zaposlenih na nova delovna mesta. To bo po njunem pripomoglo k omejevanju odhodov zaposlenih, zlasti z delovnih okolji z največjimi obremenitvami, pa tudi povečanju zanimanja za te poklice med mladimi.
Ukom in STA podpisala pogodbo
Direktor vladnega urada za komuniciranje Uroš Urbanija in v. d. direktorja STA Igor Kadunc sta podpisala pogodbo o opravljanju javne službe STA v letošnjem letu. STA bo tako za letošnje leto dobila 2,028 milijona evrov, kolikor predvideva njen poslovni načrt, so sporočili iz Urada vlade Republike Slovenije za komuniciranje. V. d. direktorja STA Igor Kadunc je v izjavi za medije izrazil veselje, da je prišlo do podpisa, saj bo to omogočilo normalno financiranje agencije. A po njegovih besedah še naprej ostaja nedorečenih nekaj zadev, za katere upa, da jih bodo v sodelovanju z Ukomom mirno reševali in pripravili ustrezen poslovni načrt za prihodnje leto. Odzvali so se tudi v Društvu novinarjev Slovenije, kjer upajo, da je s tem agonija STA končana. »Ne glede na to ne moremo posebno slaviti, da se je vlada po 312 dneh izčrpavanja agencije končno odločila spoštovati zakonodajo in STA plačati opravljanje javne službe. Ne pozabimo, da se je Ukom v imenu vlade za to potezo odločil tik pred odločitvijo sodišča v tožbi STA za zapadle terjatve do države.«
Accetto novi predsednik ustavnega sodišča
Ustavno sodišče je na ponedeljkovi upravni seji za naslednjega predsednika ustavnega sodišča za dobo treh let izvolilo aktualnega podpredsednika sodišča Mateja Accetta. Položaj predsednika bo prevzel 19. decembra. Accetto je funkcijo ustavnega sodnika nastopil 27. marca 2017, funkcijo podpredsednika pa opravlja od 28. septembra 2019, je zapisano na spletni strani ustavnega sodišča. Poslanci državnega zbora so v sredo izvolili tudi novega ustavnega sodnika, Roka Svetliča. Nadomestil je ustavno sodnico Dunjo Jadek Pensa, ki se ji je mandat iztekel že julija lani. Kot je Svetlič poudaril na predstavitvi v predsedniški palači pred slabim mesecem, je doslej vse svoje raziskovalno in pedagoško delo posvečal varovanju človekovega dostojanstva in človekovih pravic. Njegova bibliografija obsega več kot 280 vnosov, od tega 55 znanstvenih člankov in poglavij ter šest monografij.
Glas ljudstva predstavil svoje zahteve
Več kot petdeset nevladnih in civilnodružbenih organizacij, ki so se v predvolilnem času povezale v iniciativo Glas ljudstva, je v ponedeljek predstavilo konkretne zahteve za izboljšanje družbene, politične, ekonomske in okoljske situacije v državi. Predstavili so deset vzorčnih zahtev, ki med drugim vključujejo dvig minimalne plače in pokojnin, zaščito javnih medijev ter trideset tisoč novih neprofitnih stanovanj v prihodnjih desetih letih. Napovedali so še oblikovanje skupnih sto zahtev, ki jih bodo predložili strankam in jih pozvali, da se do njih opredelijo.
Evropski simpozij hrane
V Ljubljani so pretekli konec tedna gostili Evropski simpozij hrane, ki ga je organiziralo Jezeršek gostinstvo v sodelovanju s Slovensko turistično organizacijo in Turizmom Ljubljana. Generalni direktor Jezeršek gostinstva Martin Jezeršek je poudaril, da je v Evropi veliko kulinaričnih dogodkov, vendar nobeden od njih ne povezuje Evrope. »In to praznino smo želeli zapolniti.« V treh dneh so se zvrstili številni kulinarični dogodki, vrhunec pa je predstavljal ponedeljkov simpozij, na katerem so pozvali k dejanjem za boljšo in trajnejšo prihodnost pod nazivom HRANA za boljši JUTRI!