Smodnišnica ni onesnažena
Rezultati terenskih in laboratorijskih raziskav podzemnih in površinskih voda ter zemljin na območju nekdanje smodnišnice dajejo zadovoljiv vpogled v geološke in okoljske razmere za namene izdelave občinskega podrobnega prostorskega načrta.
Kamnik – Občina Kamnik si že vrsto let prizadeva urediti 62 hektarov veliko območje nekdanje smodnišnice, kjer se je podoba po stečaju Kemijske industrije Kamnik – od tega je minilo že deset let – korenito spremenila. Zemljišča so se prodajala eno za drugim in namesto prej enega lastnika jih je na območju zdaj približno šestdeset, od lani je med njimi tudi Občina Kamnik, ki je kupila za dva milijona zemljišč in stavb na južnem delu in pa površin, po katerih potekajo ceste.
Območje se bo celovito lahko uredilo šele po sprejetju občinskega podrobnega prostorskega načrta (OPPN), za katerega je osnutek že pripravljen, prav tako so nanj pristojni nosilci urejanja izdali ustrezne smernice in z njimi zahtevali pripravo študij. Skladno s tem so bile do sedaj izdelane že tri strokovne študije, in sicer terenske in laboratorijske raziskave podzemnih in površinskih voda ter zemljin, konservatorski načrt za prenovo območja in idejna zasnova ureditve tujih, zalednih in meteornih voda. Prav prva študija je vodilne na občini najbolj skrbela, saj bi morebitna onesnaženost območja z eksplozivnimi sredstvi oz. ostanki proizvodnje smodnika zahtevala celovito sanacijo in s tem povezane velike stroške ter dolgotrajne postopke. A rezultati so pomirjajoči. »Obseg opravljenih geoloških ter okoljskih raziskav ter pridobljeni rezultati in interpretacije dajejo zadovoljiv vpogled v geološke in okoljske razmere na lokaciji za namene izdelave OPPN. Za višje faze sprejemanja odločitev, projektiranja in gradnje objektov in urejanja infrastrukture bodo potrebne dodatne raziskave, a iz raziskave tal izhaja, da za navedeno območje pred sprejemom OPPN ni treba pripraviti celostnega programa sanacije, je pa treba vključiti predlagane ukrepe v dopolnjen osnutek OPPN,« so nam rezultate študije predstavili na pristojnem oddelku Občine Kamnik.
Občina čaka še na smernice ministrstva za kulturo, pred sprejetjem OPPN pa bo treba pripraviti še ukrepe za ureditev odvodnjavanja, načrt za ukrepe trajnostne mobilnosti in geotehnično poročilo. Sočasno bo treba pripraviti in uskladiti tudi okoljsko poročilo v postopku celovite presoje vplivov na okolje, še pred obravnavo na občinskem svetu in javno razgrnitvijo pa bodo morali pridobiti še mnenje o ustreznosti okoljskega poročila, za kar bodo potrebna še obsežna usklajevanja s pristojnim ministrstvom in nosilci urejanja prostora.