Praznična dneva
V nedeljo je dan reformacije, v ponedeljek dan spomina na mrtve.
Kranj – Dan reformacije, ki je v Sloveniji državni praznik od leta 1992 dalje, ni le »praznik slovenske duhovne omike in kulture vobče, temveč tudi kot dan slovenske narodnostne identitete«. Praznujemo ga 31. oktobra, na dan, ko je leta 1517 Martin Luther zahteval prenovo cerkve. Ena od njegovih 95 zahtev je bila tudi ta, da vsi verniki berejo Sveto pismo v maternem jeziku. V to je verjel tudi Primož Trubar, osrednja osebnost reformacije na Slovenskem, in začel pisati knjige v slovenskem jeziku, leta 1550 je izdal prvi knjigi v slovenskem jeziku, Abecednik in Katekizem.
Osrednja državna proslava ob dnevu reformacije bo danes, v petek, zvečer v Kulturnem domu Krško, slavnostni govornik bo minister za kulturo Vasko Simoniti. Na TV Slovenija bodo posnetek prireditve predvajali na praznični dan, v nedeljo, ob 20. uri.
Dan spomina na mrtve, kot ga imenujejo od leta 1989 dalje, je posvetna različica krščanskega praznika vsi sveti. Na ta dan potekajo po državi številni verski obredi in komemoracije, ljudje ob grobovih počastijo spomin na umrle, položijo cvetje, prižgejo sveče ...
V državnem statističnem uradu so ob dnevu spomina na mrtve zbrali nekaj podatkov o številu umrlih v lanskem letu. Kot navajajo, je lani v Sloveniji umrlo 24.016 prebivalcev, kar je bilo 3428 več kot leto prej in 3795 več, kot povprečno na leto v obdobju 2015–2019. Presežna umrljivost je bila posledica epidemije novega koronavirusa, visoka je bila zlasti novembra in decembra. Lani umrli so bili v povprečju stari 79,2 leta, kar je bilo 1,1 leta več kot leto prej in 22 let več kot leta 1954.