Njene ustvarjalne stopinje
Ob mednarodnem dnevu bele palice, ki ga zaznamujemo 15. oktobra, so v Medobčinskem društvu slepih in slabovidnih (MDSS) Kranj predstavili knjigo članice društva Janke Jane Kus z naslovom Stopinje skozi čas.
Kranj – Janka Jana Kus, rojena Tržičanka, ki že vrsto let živi na Jesenicah, je slepa s štirimi odstotki ostanka vida. Pri treh letih so opazili, da je z njenimi očmi nekaj narobe, pri čemer so sprva krivdo za kratkovidnost in škiljenje pripisali ošpicam, kasneje pa se je izkazalo, da je imela okvaro vida že ob rojstvu. V mladosti je prišlo še do okvare mrežnice in vidnega živca, kasneje še do glavkoma.
Že 41 let je članica MDSS Kranj, kjer je med drugim sodelovala v Ženskem vokalnem nonetu Tomo Zupan, bila predsednica aktiva žena in idejna vodja recitacijske skupine MAJ. Njena prva ljubezen pa je bilo gledališče. Že v otroštvu je rada recitirala in pela, obiskovala je vaje takratnega tržiškega gledališča, a odrske deske so bile tedaj zanjo nedosegljive, »očalarji« namreč na odru niso bili zaželeni. Leta 1999 se je udeležila avdicije gledališča slepih in slabovidnih Nasmeh in bila sprejeta. Pot jo je kasneje popeljala na odrske deske treh amaterskih gledališč videčih, kjer je s soigralci ustvarila 44 premier, igrala je v 392 predstavah, med drugim je imela 33 samostojnih nastopov z monologi. Za uspešno igranje je prejela veliko nagrad, tudi naziv gorenjska komedijantka leta 2005. Zadnjih 13 let sodeluje v likovni skupini MDDS Kranj, hkrati pa ves čas piše pesmi, prozo in priložnostna besedila.
V zahvalo za večletno aktivno delo ji je MDSS Kranj založilo knjigo z naslovom Stopinje skozi čas. Delo je razdeljeno v štiri sklope. V prvem opisuje svoja potovanja od Afrike do Korošice nad Ljubeljem. V drugem odstre svoje vsakdanje življenje, kjer popisuje izzive slepih in slabovidnih ter radosti in veselje ob umetniškem ustvarjanju. V tretjem sklopu se predstavi kot amaterska gledališka igralka, v zadnjem pa bralca skozi pesmi popelje v svet svojih misli in čustev.
»Naši člani so zelo aktivni v kulturnih krogih, s čimer dokazujejo, da so enakovredni člani družbe. Janka Jana Kus s svojim vztrajnim delom in veseljem do različnih umetnosti obenem povezujejo slepe in slabovidne z videčimi, kar pomeni, da predstavlja tudi vez med društvom in širšo skupnostjo,« je na predstavitvi s kulturnim programom dejal predsednik MDSS Kranj Emil Muri, avtorica Janka Jana Kus pa je ob tem še dodala: »Prepričana sem, da je med slepimi in slabovidnimi še mnogo umetnikov, ki morda nimajo poguma ali pa le čakajo na pravi trenutek, da pokažejo svojo ustvarjalno moč in se predstavijo. Včasih je treba enostavno le stopiti iz teme, premagati strah in slediti svojim sanjam.«