Vidnost lahko reši življenje
Aktivna raba odsevnih teles pešcu v temi in mraku lahko reši življenje, sporočajo v okviru nacionalne preventivne akcije, ki poteka do 10. oktobra.
Kranj – V Sloveniji do 10. oktobra poteka nacionalna preventivna akcija za večjo varnost pešcev Bodi viden – bodi previden, ki jo vodi Agencija za varnost prometa (AVP). Njen namen je opozoriti na varnost pešcev, ki so med najbolj izpostavljenimi in ogroženimi udeleženci v prometu, s poudarkom na varnosti otrok in starejših. V preventivni akciji s terenskimi aktivnostmi sodeluje 85 občin in nevladne organizacije, policija pa izvaja nadzore ravnanja voznikov in pešcev.
Največ nesreč z udeležbo pešcev se zgodi ravno v jesenskih in zimskih mesecih, ko so dnevi krajši, vidljivost slabša, ceste pa spolzke. Aktivna raba odsevnih teles pešcu v temi in mraku lahko reši življenje, zato opozarja AVP, ki bo v času akcije po Sloveniji razdelila več kot 20 tisoč odsevnih trakov in kresničk. Agencija opozarja še na odvračanje pozornosti od dogajanja v prometu zaradi uporabe mobilnih telefonov, kar ne zmanjšuje le pravočasnosti in ustreznosti reakcij voznikov, ampak tudi pešcev – njihova pozornost je zmanjšana celo do šestdeset odstotkov. Posebna opozorila za varnost pešcev so namenjena voznikom motornih vozil, voznikom e-skirojev in kolesarjem. Pozivajo jih, da pešcem odstopijo prednost na prehodih ter prilagodijo hitrost vožnje, posebej v naseljih, pešce pa opozarjajo, naj se vedno prepričajo, da razmere omogočajo varno prečkanje.
Policisti so do 15. septembra pri pešcih ugotovili 2863 kršitev cestnoprometnih pravil, v 337 prometnih nesrečah z udeležbo pešca pa je življenje izgubilo enajst pešcev, devet v trčenju z osebnim vozilom in dva v trčenju s tovornim vozilom. Štirje od enajstih pešcev so bili tudi povzročitelji prometne nesreče, v kateri so izgubili življenje. »Stanje na področju varnosti pešcev se je v letošnjem letu v primerjavi z enakim lanskim obdobjem poslabšalo. Več pešcev je bilo udeleženih v prometnih nesrečah, prav tako pa so se povečale posledice – več je umrlih in lahko telesno poškodovanih. Še vedno pa ostaja najpogostejši vzrok za prometne nesreče z udeležbo pešcev neupoštevanje pravil o prednosti, prometnih nesreč s hujšimi posledicami pa nepravilnosti pešcev,« je povedal Ivan Kapun, vodja Sektorja prometne policije na Generalni policijski upravi. Policisti nadzirajo ravnanje pešcev v prometu ob rednem delu, na vsaki policijski upravi pa bodo ta teden izvedli vsaj en poostren nadzor, je še razložil.