Pevci Prvega slovenskega pevskega društva Lira Kamnik (Foto: arhiv zbora)

Pojejo sto trideset let

Prvo slovensko pevsko društvo Lira Kamnik, ki je hkrati najstarejši slovenski pevski zbor, praznuje 130-letnico neprekinjenega delovanja. Jubilej bodo počastili z današnjim slavnostnim koncertom.

Liraši so svoje pevsko društvo ustanovili leta 1882 v kamniški gostilni pri Grašku, pod zgodovinsko hruško, ki je vse do letos stala na Krautovem vrtu na Šutni, društvena pravila s to letnico pa jih razglašajo za najstarejši pevski zbor pri nas.

»Še posebej smo ponosni, da je zbor vsa ta leta deloval neprekinjeno, tudi med obema vojnama, čeprav obstaja odlok o tem, da sta bili med drugo svetovno vojno kamniška Narodna čitalnica in Lira za vse večne čase prepovedani, a Liraši te ukinitve nikdar niso priznali, zato se po vojni tudi ni bilo treba na novo ustanoviti. Mlajši tako še danes nadaljujemo to tradicijo in prav nič ne kaže, da bi bilo kaj drugače, saj se zbor redno pomlaja,« nam je povedal predsednik Prvega slovenskega pevskega društva Lira Kamnik Jože Prezelj. Lira je v svojih sto tridesetih letih prehodila pomembno pot, se udeležila številnih tekmovanj doma in v tujini ter prejela nemalo laskavih priznanj. Zbor vsa leta v povprečju šteje od 25 do 30 pevcev, ki dvakrat na teden na vajah in na približno tridesetih koncertih na leto prepevajo slovenske ljudske pesmi, pesmi domačih in tujih skladateljev, zimzelene, tudi tuje (večinoma waleške) in celo operne skladbe. Od leta 2000 jih vodi dr. Andrej Misson iz Škofje Loke, ki je najbolj zaslužen za to, da se je kakovost zbora v zadnjem desetletju še dvignila, po njegovi zaslugi pa so svoj program razširili tudi na sodobnejšo glasbo. Med vrhunce svojega delovanja Liraši uvrščajo tudi tri nastope v Londonu. Leta 2004 so kot prvi evropski celinski zbor nastopili v znamenitem Royal Albert Hallu, kamor so jih znova povabili leta 2008, letos pa so se v Londonu predstavili tudi na eni od prireditev pred odprtjem olimpijskih iger. Zelo so ponosni na svojo društveno sobo v Domu kulture Kamnik, kjer hranijo svoj bogat dolgoletni arhiv. Že vrsto let si želijo, da bi soba dobila status kulturnega spomenika lokalnega pomena.

Visok jubilej bodo počastili s slavnostnim celovečernim koncertom, ki bo danes, 3. novembra, ob 19. uri v Domu kulture Kamnik. Na odru se bodo Lirašem pridružili pevci Slovenskega okteta in Vipavski tamburaši.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / petek, 19. julij 2019 / 06:00

Gorenjski glas, št. 57

Gorenjski glas, 19. julij 2019, št. 57

Objavljeno na isti dan


Cerklje na Gorenjskem / četrtek, 21. april 2016 / 15:53

Stanovanje za begunce tudi na Zgornjem Brniku

V Cerkljah se sprašujejo, kdo z Zgornjega Brnika je pripravljen oddati stanovanje v najem za potrebe premestitve beguncev. Državi je doslej ponudbo oddalo 37 državljanov.

Razvedrilo / četrtek, 21. april 2016 / 15:52

Povežimo se

Že šesto leto zapored dobrodelnost v organizaciji Lions in Rotary kluba Kranj ne pozna meja – z nedavnega družabnega večernega dogodka Povežimo se v Kongresnem centru na Brdu bodo zbrana sredstva name...

Kultura / četrtek, 21. april 2016 / 15:52

Ženska in nadnaravno

V Galeriji Layerjeve hiše bo do 4. maja na ogled razstava slik, ki sta jih pod skupni naslov Umazano rožnata umestili slikarki Meta Šolar in Eva Lucija Kozak, v Galeriji Stolpa Škrlovec pa se do 6. ma...

Zanimivosti / četrtek, 21. april 2016 / 15:51

Epopeja s srečnim koncem

Dejanovo popotovanje na grški Atos (3)

Razvedrilo / četrtek, 21. april 2016 / 15:46

Moje pesmi, moje sanje

Pod tem naslovom se je v dvorani Srednje gostinske in turistične šole v Radovljici odvil koncertni večer citrarke Tanje Zajc Zupan in številnih glasbenih gostov.