Uslužbenci leške pošte iz leta 1934: poštni sluga Ivan Kocjančič, uradnica Uršula Lešnik in predstojnik pošte Janko Šraj / Foto: PTT arhiv 21/1978

Sto petdeset let pošte Lesce

Pošta Lesce je bila ustanovljena 27. avgusta 1871 z imenom Lees. Raziskovalec zgodovine slovenskih pošt Janko Štampfl nam je poslal nekaj zanimivih utrinkov iz njene preteklosti.

Lesce – »Ko je bila leta 1870 zgrajena proga Ljubljana–Jesenice, so znamenito poštno postajo Zgornji Otok pri Podvinu, ki je bila ustanovljena leta 1783, prestavili ob železnico v Lesce. Pošta Lesce je bila ustanovljena 27. avgusta 1871 z imenom Lees,« začetke pošte v Lescah opisuje Janko Štampfl, zbiralec predmetov poštne zgodovine in filatelistični publicist, ki nas je tudi opozoril na nedavni jubilej, 150-letnico pošte v Lescah. Sam preteklost pošte raziskuje predvsem na osnovi zbirateljskih predmetov, kot so odtisi poštnih žigov (skeniranih jih ima več kot 130 tisoč!), nalepke in razni dokumenti. Nekaj podatkov o leški pošti je našel tudi v PTT arhivu 21/1978 v članku Majde Žontar iz Kranja, od koder je tudi fotografija uslužbencev pošte iz leta 1934. Predstojnik pošte je bil višji kontrolor Janko (Ivan) Šraj, rojen 24. junija 1896. Poštno-telegrafsko-telefonska 'zvaničnica' (uradnica) je bila Uršula Lešnik, rojena 25. aprila 1909. Poštni 'služitelj' (sluga) pa je bil Ivan Kocjančič, rojen 20. oktobra 1898, izhaja iz uradnega Staleža pošte 1941.

Pošta se je najprej imenovala Lees, kar dokazujejo žigi, nekaj let kasneje pa je dobila dvojezični žig z imenoma Lees/Lesce. V prvi Jugoslaviji je uporabljala žig z zapisom imena v žigu v latinici in cirilici. Med drugo vojno se je v letih 1941/42/43 imenovala Lees (Kärnten), leta 1944 pa je bila preimenovana v Lees (Oberkrain). Ves čas pa je bila podružnica pošte Radmannsdorf/Radovljica.

Prvi povojni poštni žig je bil enokrožni z zapisom imena kraja v žigu le v latinici Lesce, druga serija jugoslovanskih žigov pa je imela zapis imena pošte oziroma kraja v žigu spet v latinici in cirilici. Tako je bilo vse do leta 1971, do uvedbe poštnih številk, ko je pošta dobila številko 64248.

Prvega marca 1996 je bila iz nje odstranjena šestica, ki je v jugoslovanskem poštnem sistemu označevala Slovenijo. V sedanje prostore v večnamenskem objektu nasproti železniške postaje se je pošta 4248 Lesce preselila 23. decembra 1997, še navaja Janko Štampfl in dodaja, da je 150-letnico marca letos praznovala tudi pošta Begunje.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Nasveti / ponedeljek, 7. julij 2014 / 10:48

Pri nas kočerjamo!

Če vam je beseda neznana, nič čudnega. Tudi meni je bila. Kje točno je zrasla ta duhovitost, mi ni znano, pomeni pa obed med kosilom in večerjo. Prvi zlog kosila in drugi in tretji zlog ve...

Objavljeno na isti dan


Kronika / četrtek, 7. julij 2016 / 23:40

Opremili gasilska društva

Za nakup kompletov opreme za prve posredovalce v sedmih gasilskih društvih je Mestna občina Kranj namenila 23 tisoč evrov.

Rekreacija / četrtek, 7. julij 2016 / 23:39

Najtežji, a tudi najlepši

V nedeljo se je v deževnem vremenu odvil deseti Maraton Alpe Scott. Eno izmed najlepših in najtežjih gorskih kolesarskih preizkušenj pri nas sta dobila Gorenjca Uroš Komac in Tina Brelih.

Razvedrilo / četrtek, 7. julij 2016 / 23:38

Zasluži si le najboljše

V nedeljo je vstop med abrahamovce v družbi svoje družine, prijateljev in sodelavcev praznoval Brane Tičar - Gašper iz Nove vasi pri Preddvoru.

Razvedrilo / četrtek, 7. julij 2016 / 23:13

Fički na divjem zahodu

Idilični ranč na Lužah so v sproščenem kantrijevskem vzdušju preplavili legendarni fički, dobre volje pa ni manjkalo tudi v prenovljeni Kavarni Dvor ter v Medenem vrtu, ki je praznoval že pet sladkih...

Nasveti / četrtek, 7. julij 2016 / 23:08

O srečnem zakonu, III.

6. Poizkušajta se pogovoriti, kako vplivata drug na drugega. Vsak od naju daje varne ali nevarne signale in namige drugim možganom, ki stalno in neodvisno od naše volje preverjajo, ali je neko deja...