Predsednik Borut Pahor in drugi gostje med ogledom sejma / Foto: arhiv Pomurskega sejma

Opozorili na težak položaj kmetov

Na kmetijsko-živilskem sejmu Agra so opozorili tudi na težak položaj kmetov. Cene reprodukcijskega materiala naraščajo, odkupne cene pridelkov pa ne.

Gornja Radgona – Na Pomurskem sejmu v Gornji Radgoni so v soboto odprli 59. Mednarodni kmetijsko-živilski sejem Agra, ki letos, za razliko od lani, spet poteka 'v živo'. Sejem je odprl predsednik republike Borut Pahor, ki je v nagovoru dal poudarek zagotavljanju prehranske varnosti in podnebnim spremembam. Kot je dejal, Slovenija zaradi naravnih pogojev ne bo nikoli samooskrbna z vsemi pridelki, pomembno pa je, da zagotavlja primerno proizvodnjo vsaj glavnih pridelkov. Kmetijstvo s svojim delovanjem tudi ne sme pospeševati podnebnih sprememb, ampak jih mora blažiti, je dejal Pahor in dodal, da se bodo pridelovalci morali prilagoditi na podnebne spremembe.

»Čakali smo dogodek, na katerem lahko dokažemo, da se kmetijstvo počasi vrača v stanje pred epidemijo. Kmetijstvo še vedno živi,« je ob odprtju dejal minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Jože Podgoršek, ki se je vsem deležnikom v prehranski verigi zahvali za to, da je Slovenija v času epidemija imela dovolj hrane. Predsednik Pahor in minister Podgoršek sta skupaj s predsednico Zveze slovenske podeželske mladine Anjo Mager na sejmu posadila oreh, s katerim so obeležili zaključek projekta Nemoč podeželja.

Predsedniki štirih krovnih kmetijskih organizacij – kmetijsko-gozdarske zbornice, zadružne zveze, sindikata kmetov in Zveze slovenske podeželske mladine – so na sejmu predstavili glavne pripombe na strateški načrt skupne kmetijske politike in opozorili na to, da so se kmetje zaradi posledic epidemije in razmer na evropskem trgu znašli v težkem položaju. Cene krmil, gnojil, goriv, energije in drugih surovin so se močno zvišale, prav tako tudi tehnologije in stroški investicij, odkupne cene pridelkov pa ne sledijo tem podražitvam in ostajajo pod nivojem cen, kakršen je bil pred začetkom epidemije. Odkupne cene, to še posebej velja za mlado pitano govedo, krave in mleko, močno zaostajajo za povprečnimi odkupnimi cenami v Evropski uniji in v sosednjih državah.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorje / sobota, 20. julij 2019 / 11:13

Obnova ceste v Mevkuž

Gorje – V občini Gorje so se lotili obnove lokalne ceste v Mevkuž. Celovita obnova cestišča je predvidena na delu od zaključka pločnika ob parkirišču pri pokopališču do križišča javnih poti v nasel...

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / četrtek, 30. oktober 2008 / 07:00

Tudi Kroj v likvidacijo

Kranj - Po Ibi Kranj, Aquasavi, Gorenjskih oblačilih in Vezeninah Bled morda črna usoda čaka tudi škofjeloški Kroj. Podjetje je v prvih osmih mesecih ustvarilo za več kot pol mil...

Slovenija / četrtek, 30. oktober 2008 / 07:00

Po praznikih o mandatarju

Dva tedna sta minila od ustanovne seje državnega zbora, na kateri je bil za predsednika izvoljen Pavel Gantar iz stranke Zares. Kmalu po praznikih nova parlamentarna seja.

GG Plus / četrtek, 30. oktober 2008 / 07:00

Sedmica: Prazne marnje

V primerjavi z državnozborskimi volitvami pred štirimi leti in takratnim (zdaj že pokojnim) predsednikom države Janezom Drnovškom je aktualni predsednik Danilo Türk z imenovanjem mandatarja za se...

GG Plus / četrtek, 30. oktober 2008 / 07:00

Med sosedi 114

Dober večer sosed/Guten abend Nachbar je prireditev, ki jih na predvečer avstrijskega državnega praznika 26. oktobra prirejajo v krajih v dvojezičnem delu Koroške.

GG Plus / četrtek, 30. oktober 2008 / 07:00

Moj stari oče Luka

Stopinje skozi preteklost