Tu živimo ponosni in uporni ljudje
Na spominski slovesnosti so se poklonili prvim žrtvam pod Storžičem za junaštvo in tragično žrtvovanje v letu 1941. Osrednji govornik je bil predsednik OZVVS Tržič Vojko Damjan.
Lom pod Storžičem – Četrtega avgusta 1941 je bil na jasi pod Storžičem iz Tržiške in Kranjske čete ustanovljen Storžiški bataljon, prvi na Slovenskem. Le dan kasneje je bila prelita kri borcev in življenje je zaradi izdajstva izgubilo osem skoraj neoboroženih mladih partizanov: Jože Janežič, Peter Ahačič, Marija Bečan, Marija Štefe, Marija Solnar, Anton Guček, Jože Gradišar in Andrej Kmet. Njihova imena so vklesana v spomenik, ki »nas spominja in opominja, da so se naši predniki uprli fašizmu.« Kot je tudi poudaril osrednji govornik na nedeljski spominski slovesnosti, predsednik Območnega združenja veteranov vojne za Slovenijo (OZVVS) Tržič Vojko Damjan, se je na slovenskih tleh že skoraj naslednji dan po začetku druge svetovne vojne plamen upora širil in zajel vso deželo. V spomin je priklical besede Edvarda Kocbeka, ki jih je zapisal v Listini ob tistem času velikih odločitev; da so zapustili vse in se prepustili eni sami stvari, skupni svobodi. »Spominjamo se časa, ko je Tržiška četa 31. julija 1941 začela oboroženi upor in napad na žandarmerijsko postajo v Križah ter z drugimi akcijami naredila križ čez preteklost ter se vrgla prihodnosti v naročje. Prihodnosti, ki je bila polna nasilja, negotovosti in tudi smrti. Toda kljub temu se borke in borci niso odrekli upanju, da bo ravno njihov boj prinesel svobodo številnim generacijam,« je poudaril Damjan. Toda do svobode je bilo še daleč.
»Ko danes govorimo in opisujemo takratni upor slovenskega naroda in njegov boj v tisti strašni vojni, ki je vrgla svet s tečajev, se mladim rodovom zdi vse to nemogoče. In spet smo pri Kocbeku, ki je v svojih razmišljanjih izrazil skrb in bojazen, da prihodnji rodovi ne bodo mogli sprejeti brezpogojnega upanja, goreče ljubezni in da bo strašna vera v svobodo in prihodnost zanje nerazumljiva. Danes se dogaja prav to, vendar dogaja se načrtno.« Damjan je pozval k poštenosti, pravičnosti, medsebojnemu spoštovanju, spoštovanju lastne zgodovine. Da jasno pokažemo in povemo, da na tem najlepšem končku planeta še vedno živijo ponosni in uporni ljudje. »Tega ne bo spremenila nobena globalizacija, nobena strankarska politika, saj politika današnje svobodne Evrope vlaga veliko naporov v uresničevanje svobode misli in govora, vladavino prava, demokracijo človekovih pravic in človekovega dostojanstva. Raznolikost, strpnost in spoštovanje so tisto, kar daje moč Evropi, in ne šibkost. Vse ostalo, kot pravi predsednica Evropske komisije, je nesprejemljivo.«
Zgodovinske dogodke je v nagovoru temeljito povzel Branko Plajbes, predsednik Krajevne organizacije ZB NOB Bistrica pri Tržiču, zbrane je pozdravil tudi tržiški podžupan Dušan Bodlaj, ki je poudaril, da so dogodki izpred osemdesetih let prizadeli toliko ljudi, da je nemogoče, da bi šli v pozabo. Spominsko slovesnost ob prisotnosti častne čete Slovenske vojske so organizirali Zveza borcev NOB Tržič skupaj z Občino Tržič, Krajevno skupnostjo Lom pod Storžičem in drugimi domoljubnimi organizacijami.