V hribe se moramo odpraviti primerno opremljeni, pozanimati pa se je treba tudi o vremenu. / Foto: Gorazd Kavčič

V hribe le pripravljeni

Planinci večinoma vedo, da se je treba za pot v hribe in gore primerno obuti in obleči, marsikdo pa pozabi, da je ob napovedi slabega vremena cilj smiselno spremeniti ali pot za nekaj dni preložiti.

Kranj – Hoja v hribe je priljubljena rekreacija, žal pa se tudi zato, ker mnogi na pot odhajajo nepripravljeni, marsikdaj ne konča tako, kot si planinci želijo. Tako skoraj ni dneva, da ne bi poročali o bolj ali manj hudih nesrečah. Če bi v hribe odšli pripravljeni in v primernem času, bi marsikatero lahko preprečili sami.

Kot ugotavljajo strokovnjaki, so namreč vzroki nesreč največkrat telesna in duševna nepripravljenost, pomanjkljiva in neustrezna oprema, neusposobljenost in pomanjkanje znanja o gibanju in pravilni uporabi opreme, nepoznavanje poti ter podcenjevanje trenutnih vremenskih razmer v gorah.

Statistika nesreč kaže, da sta zdrs in padajoče kamenje na prvih mestih med vzroki nesreč v naših gorah. Da bi se nesrečam izognili, se je treba ob pripravah na pot držati nekaterih pravil.

Tako je treba na pot dovolj zgodaj. Pozanimajte se o vremenu, poleti predvsem nevarnosti neviht. Med turo spremljajte vreme in mu prilagodite njen potek. Če se razvijejo nevihtni oblaki, se morate nemudoma umakniti z grebenov in drugih izpostavljenih mest, saj vanje pogosto udarijo strele.

Seveda je že prej treba vedeti, na kakšno pot se podajate. Če le morete, izberite za vzpon težjo pot, za sestop pa lažjo, predvsem pa ne hitite. Če greste v gore z otroki, jim morate nameniti posebno pozornost in se jim povsem prilagoditi.

Mnogi radi pozabijo, da je treba upoštevati tudi zdravstveno stanje in počutje, saj pohodi v gore niso primerni za tiste, ki imajo zdravstvene težave. Tudi soparno vreme in visoke temperature so lahko usodni za posameznike.

Ko začutite znake utrujenosti ali izčrpanosti, se ustavite za daljši počitek. Ob najmanjši slabosti in bolečinah v prsih takoj prekinite vzpon ali sestop. Takoj se povežite z dežurnimi na telefonski številki 112, ti pa vam bodo omogočili takojšen stik z zdravniki gorskimi reševalci, ki vam bodo lahko svetovali po telefonu, dokler ne bodo prišli reševalci.

Od zahtevnosti poti je odvisna tudi oprema planinca. Sestavni del osebne opreme so planinski čevlji, saj je mehka obutev nevarna. V nahrbtniku naj bodo poleg malice, pijače in osebnih dokumentov tudi rokavice, kapa, vetrovka, zaščitna krema, sončna očala, rezervna oblačila, kompas, ustrezen planinski zemljevid, zavitek prve pomoči z zaščitno folijo, piščalka, bivak – spalna vreča, vžigalice, sveča in baterijska svetilka, mobilni telefon. Seveda je treba temu glede na izbrano pot pristaviti tudi dodatne, specializirane pripomočke, kot so plezalna vrv, cepin, včasih tudi dereze in čelada.

Za planinski vzpon ali pohod je treba imeti primernega spremljevalca, saj je samohodstvo po gorah tvegano in že ob manjši poškodbi lahko usodno. Priporočljivo je, da se na vzpon odpravite z vodnikom Planinske zveze Slovenije, gorskim vodnikom Združenja gorskih vodnikov Slovenije ali z nekom, ki pot dobro pozna.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / ponedeljek, 8. julij 2024 / 09:58

Previdno

Vsak od nas mora kdaj prečkati železniško progo. Vedno znova, tudi če gremo čeznjo vsak dan ali celo večkrat dnevno, moramo biti nadvse previdni, da ne bi prišlo do trčenja z vlakom. Zato mora biti...

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / torek, 13. februar 2024 / 13:59

Prikaz rezi in oskrbe jagodičevja

Zgornje Gorje – Radovljiška izpostava kranjskega kmetijsko-gozdarskega zavoda vabi v četrtek, 15. februarja, ob pol desetih dopoldne v nasad jagodičevja Mateje Reš ob cesti Zgornje Gorje–Poljšica n...

Kronika / torek, 13. februar 2024 / 13:58

Ponesrečenec umrl v kliničnem centru

Volčji Potok – Za posledicami hudih poškodb, ki jih je utrpel v prometni nesreči na Prešernovi cesti med Volčjim Potokom in Radomljami, je v ljubljanskem kliničnem centru umrl 23-letni voznik osebn...

Razvedrilo / torek, 13. februar 2024 / 13:55

Osebno: najlepše ljubezenske z Modrijani v Tržiču

Nova turneja Modrijani osebno bo v nizu 15 koncertov tokrat razvajala z izbranimi ljubezenskimi pesmimi in posebnimi gosti. Modrijanom se bosta na turneji pridružila priljubljeni duo Uroš in Tjaša...

Izleti GG / torek, 13. februar 2024 / 13:52

Drugačen svet

V zadnji del potovanja sva vstopila s kratkim oddihom na skrajnem jugu države, na obali Rdečega morja. Jordanske je le dobrih 25 kilometrov, naprej se razprostira neskončni pesek sosednje...

Škofja Loka / torek, 13. februar 2024 / 12:39

Osemdeset let od ustrelitve talcev

Minilo je osemdeset let od tragične smrti talcev za Kamnitnikom. Kljub dežju se jim je prišlo minuli petek popoldne k spomeniku poklonit veliko ljudi.