Lani manj rojstev kot leto prej
Po podatkih državnega statističnega urada se je lani v Sloveniji rodilo 18.767 otrok ali 561 manj kot leto prej. Rodilo se je premalo otrok, da bi se prebivalstvo lahko obnavljalo po naravni poti.
Kranj – Na širšem gorenjskem območju se je v dvanajstih občinah rodilo več ali enako otrok kot leto prej, v dvanajstih občinah pa manj. Število živorojenih otrok na tisoč prebivalcev je bilo največje v občinah Železniki (12,6), Jezersko in Gorenja vas - Poljane (12,4), najmanjše pa v občinah Kranjska Gora (7,0), Gorje (7,6) ter Preddvor in Žirovnica (7,9).
Od žensk, ki so lani rodile, jih je 47 odstotkov rodilo prvič, ženske so bile ob rojstvu prvega otroka povprečno stare enako kot leto prej – 29,6 leta. Več kot polovico vseh otrok, skoraj 57 odstotkov, so rodile neporočene matere. Med materami lani rojenih otrok je bilo 13 odstotkov tujih državljank, med njimi je bilo največ državljank Bosne in Hercegovine in Kosova.
Največ lani živorojenih dečkov je dobilo ime Luka, ki je sicer že 22. leto zapored najbolj popularno ime za dečke. Na lestvici desetih najpogostejših imen dečkov so še Filip, Mark, Nik, Jakob, Tim, Liam, Jan, Lovro in Oskar. Med dekliškimi imeni se je na prvo mesto uvrstila Ema, ki je bila prva na lestvici že v letih 2015 in 2018. Na drugem mestu je Zala in na tretjem Mia, sledijo jima Hana, Julija, Eva, Ela, Sofija, Lana in Nika.
Na delovni dan, od ponedeljka do petka, se je rodilo povprečno 55 otrok na dan, na soboto 45 in na nedeljo povprečno 38. Lani, ko je bilo prestopno leto, se je 29. februarja rodilo 28 otrok.
Zanimivo je, kako se je spreminjala rodnost v zadnjih tridesetih letih. Lani se je rodilo 2816 otrok manj kot leta 1991. Povprečna starost matere ob rojstvu prvega otroka se je v tem obdobju zvišala za 5,5 leta, delež otrok, ki so jih rodile neporočene matere, pa se je več kot podvojil.
Zadnja štiri leta je bilo v Sloveniji vsako leto več smrti kot rojstev, še posebej izrazito je bilo lani, ko se je umrljivost občutno povečala zaradi epidemije covida-19.