Vodja Galerije Prešernovih nagrajencev v prvem delu razstave Glas umetnikov / Foto: Igor Kavčič

Glas umetnikov šteje

V Galeriji Prešernovih nagrajencev je čez poletje še zlasti slišati Glas umetnikov. Tak je naslov aktualne razstave in nove knjige devetnajstih slovenskih umetnikov, akademikov in Prešernovih nagrajencev: osmih literatov, sedmih likovnikov in štirih ustvarjalcev s področja glasbe.

Razred za umetnost Slovenske akademije znanosti in umetnosti trenutno šteje osemnajst rednih in izrednih članov ter eno izredno članico. Osem je pisateljev in pesnikov, sedem likovnih umetnikov ter trije ustvarjalci in ena ustvarjalka s področja glasbe.

Kranj – Galerija Prešernovih nagrajencev, ki zadnjih dvajset let deluje v Pavšlarjevi hiši v Kranju, je edinstvena. Iz najmanj dveh razlogov: v njej se srečujemo izključno s tistimi umetnicami in umetniki ter njihovimi deli in ustvarjalnostjo, ki so prejeli bodisi Prešernovo nagrado ali nagrado Prešernovega sklada, izjemna pa je tudi stalna zbirka galerije, v kateri je več kot dva tisoč umetniških del najvidnejših umetnikov in nedvomno predstavlja pomemben prikaz slovenske likovne umetnosti 20. in 21. stoletja.

Kot poudarja vodja galerije Marko Arnež, so v več kot 25-letnem delovanju Galerije Prešernovih nagrajencev Kranj spletli številne vezi z galerijami, muzeji, predvsem pa s posamezniki, ki so kakorkoli povezani z dobitniki Prešernovih nagrad in nagrad Prešernovega sklada. Posebno mesto med institucijami ima zagotovo Slovenska akademija znanosti in umetnosti, saj se je njen dopisni član slikar in grafik Lojze Spacal (skupaj z Vladimirjem Makucem) prvi predstavil s pregledno razstavo grafik, takrat še v novoodprti galeriji Ravnikarjeve stebriščne dvorane Mestne občine Kranj. Že sta se samostojno predstavila tudi oba redna člana umetniškega razreda SAZU Emerik Bernard in Andrej Jemec, večkrat skupaj ali z drugimi umetniki kipar Drago Tršar, na ogled so bile razstave nekaterih že pokojnih članov.

V zadnjih letih so bili pesniki Milan Dekleva, Niko Grafenauer, Milan Jesih, Boris A. Novak gostje na več recitalih, ki jih prirejajo v galeriji, mnogi med njimi so se kot nagrajenci predstavili tudi na Shodu muz na kranjskem Parnasi, najdemo pa jih tudi v pesniški zbirki Dotiki daljav, v kateri so predstavljeni vsi nagrajeni pesniki od leta 1947 dalje, ko so začeli podeljevati Prešernove nagrade. Zadnji del trilogije je v načrtu še letos.

Knjiga in razstava umetnikov akademikov

Tokrat pa so tako na razstavi v galeriji kot v publikaciji želeli predstaviti umetniško ustvarjanje akademikov z vseh področij njihovega ustvarjanja. Željo so uresničili s knjigo z naslovom Glas umetnikov, v kateri se na več kot 230 straneh predstavljajo člani iz razreda za umetnost Slovenske akademije znanosti in umetnosti, ki trenutno šteje 18 rednih in izrednih članov in eno izredno članico. Glas umetnikov pomeni tudi nadaljevanje že pred leti izdane knjige Drzne ptice sanj, v kateri so bili predstavljeni vsi s Prešernovo nagrado nagrajeni pesniki in grafična likovna zbirka SAZU, ki je bila na ogled v kranjski galeriji.

Knjiga je na neki način »avtopoetika«, saj je vsak umetnik med akademijskimi člani zastopan z izbranim prispevkom, v katerem razloži svoj odnos do umetniškega ustvarjanja, kar daje knjigi še posebno vrednost. V uredniškem odboru sta bila poleg Marka Arneža še slikar in likovni teoretik Jožef Muhovič in umetnostni kritik in zgodovinar Milček Komelj. V knjigi so tako zastopani pesniki in pisatelji Milan Dekleva, Niko Grafenauer, Drago Jančar, Milan Jesih, Milček Komelj, Boris A. Novak, Boris Pahor in Zorko Simčič; slikarji, kiparji in arhitekti Emerik Bernard, Mirko Bratuša, Andrej Jemec, Stanko Kristl, Jožef Muhovič, Marko Marijan Mušič in Drago Tršar ter skladatelji in glasbeniki Lojze Lebič, Janez Matičič, Uroš Rojko in Nina Šenk.

Predstavljajo se različno, z eseji, aktualnimi razmišljanji, odlomki iz svojih literarnih del, s starejšimi ali aktualnimi, v zbirkah še neizdanimi pesmimi, reprodukcijami likovnih del, fotografijami arhitekturnih dosežkov ter notnimi zapisi skladb, njihove izvedbe pa so dodane na zgoščenki, ki je priložena knjigi.

Prav tako so dela vseh omenjenih na ogled na razstavi v vseh treh nadstropjih galerije. Razstavljena dela posameznih umetniških področij se v prostorih prepletajo, lahko bi rekli, da so v sožitju slike in kipi s poezijo in prozo ali maketami arhitektov in originalnimi notnimi zapisi skladateljev. Razstava je pravzaprav vizualni vpogled v knjigo – oba skupaj pa tvorita Glas umetnikov.

Ob ogledu razstave priporočamo tudi ogled filma, v katerem akademiki Nina Šenk, Borisa A. Novak in Jožef Muhovič spregovorijo o svojih kolegih iz umetniškega razreda SAZU.

Glas umetnika je njegova svoboda

Kaj nam pove predstavitev umetnikov akademikov v Pavšlarjevi hiši, kaj nam sporočajo Prešernovi nagrajenci, ki so tudi člani SAZU? Predvsem to, da moramo biti odprti do različnih oblik in vsebin umetniškega izražanja. Ali kot odgovarja Marko Arnež v uvodnem besedilu v knjigi: »Če že ne moremo nikoli povsem izraziti tega, kar vidimo, slišimo ali celo mislimo, če se naše občutenje sveta pogosto izgublja v neizrekljive govorice, potem je odprtost do sveta, ki nas obdaja in ki ga nosimo v sebi, tista vrlina, ki naj bi bila temeljna lastnost čuječega umetnika.« In nadaljuje: »Umetniki, akademiki, Prešernovi nagrajenci s pričujočo knjigo in razstavo dokazujejo, da umetniškega izražanja ni mogoče zamejiti, da pesem noče in ne more biti ukročena, umetnikov glas in njegova govorica sta njegova svoboda, sta glagol, kot bi rekel Boris A. Novak.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / sreda, 19. maj 2010 / 07:00

Manjša bilančna vsota, a večji dobiček

UniCredit Banka Slovenija je v letošnjem prvem četrtletju dosegla bistveno boljše rezultate kot v enakem lanskem obdobju.

Objavljeno na isti dan


Rekreacija / torek, 25. avgust 2015 / 07:00

Zavrtimo Slovenijo!

Stražišče – Zveza paraplegikov Slovenije ter klub Tuš-Bauerfeind bosta jutri ob 17. uri skupaj s Kolesarskim klubom Sava Kranj na velodromu predstavila projekt z imenom Zavrtimo Slovenijo. S to akc...

Razvedrilo / torek, 25. avgust 2015 / 13:04

Theo Tahiti Nui show

Theo se ni šolal. Doma so ga naučili zgodbo njegove dežele, mu približali kulturo in ples ljudstva, žal pa opaža, da današnja mladina o tem ne ve več veliko. Theo je doma z Markeških otokov in s svoji...

Kronika / torek, 25. avgust 2015 / 12:55

Izdali za štiri milijone evrov glob

Zaradi nespoštovanja časa vožnje so mobilne enote Finančne uprave Republike Slovenije voznikom tovornjakov in avtobusov predpisale za štiri milijone evrov kazni.

Radovljica / torek, 25. avgust 2015 / 12:55

Indijska izkušnja: živeti sleherni trenutek

Andreja in Žiga Kovač iz Lesc sta v vasici brez imena v srednjem zahodnem delu Indije otroke in ženske prostovoljno poučevala angleščino in matematiko.

Cerklje na Gorenjskem / torek, 25. avgust 2015 / 12:52

Pot z devetimi pomniki

Poti po spominskem parku tovarištva na Davovcu pod Krvavcem in okolici privabljajo vse več pohodnikov. Dobro obiskan je bil tudi sobotni spominski pohod.