Manj porok in manj razvez
V Sloveniji je bilo lani v primerjavi z letom prej za dvaindvajset odstotkov manj porok in za osemindvajset odstotkov manj razvez. Upad naj bi bil posledica ukrepov za zajezitev širjenja bolezni covid-19.
Lani je bilo v Sloveniji sklenjenih 47 istospolnih partnerskih zvez, od tega 21 med dvema moškima in 26 med dvema ženskama.
Kranj – Po podatkih državnega statističnega urada je bilo lani v Sloveniji sklenjenih 5214 zakonskih zvez ali 1458 manj kot v letu prej. Število sklenjenih zvez na tisoč prebivalcev je bilo najnižje od leta 1954 dalje, odkar v Sloveniji statistično spremljajo število porok. V prvih dveh mesecih, ko še ni bilo ukrepov za zajezitev širjenja bolezni, je bilo porok celo več od povprečja teh dveh mesecev v zadnjih petih letih, v vseh ostalih mesecih, z izjemo avgusta, pa je bilo število manjše od petletnega povprečja. Aprila, na primer, je bilo sklenjenih samo 17 zakonskih zvez, kar je bilo skoraj 96 odstotkov manj od povprečja za april v letih 2015–2019. Ženini, ki so se lani prvič poročili, so bili ob sklenitvi zakonske zveze stari povprečno 32,4 leta in so bili v povprečju skoraj dve leti starejši od nevest. Za 4620 ženinov in 4641 nevest je bila lani sklenjena zakonska zveza prva zveza, pri 4313 parih pa je bila to prva zakonska zveza za oba novoporočenca.
Na širšem gorenjskem območju je bilo lani 127 porok manj kot leto prej. Manj porok je bilo v sedemnajstih občinah, v dveh, to je v občinah Bohinj in Žirovnica, jih je bilo celo več kot polovico manj kot predlani. Največji porast je bil v občini Gorje – predlani so beležili le eno poroko, lani pa kar sedem. Glede na število prebivalcev je bilo največ porok v občinah Jezersko, Škofja Loka in Vodice, najmanj pa v občinah Bohinj in Bled.
Lani je bilo tudi manj razvez zakonskih zvez. Vseh razvez je bilo 1774, kar je bilo 702 ali 28,4 odstotka manj kot leto prej. Možje so bili ob razvezi v povprečju stari 47,3 leta in žene 44,4 leta, povprečna zveza pa je trajala 14,2 leta. Triintrideset zakonskih zvez je bilo razvezanih že v prvem letu zakona. V več kot polovici razvezanih zakonov ni bilo mladoletnih otrok, v preostalih 833 zvezah pa je bilo skupaj 1389 vzdrževanih mladoletnih otrok. Največ teh otrok, 63,6 odstotka, je bilo ob razvezi dodeljenih materam, nekaj manj kot pet odstotkov očetom, dobrih 29 odstotkov pa obema staršema.
Na širšem gorenjskem območju je bilo lani 117 razvez manj kot predlani. V enaindvajsetih občinah jih je bilo manj, v treh (Bled, Preddvor, Žiri) pa enako ali več.