Lep spomin na eno od delavnic, ki sta jo vodila Gabrijela in Almir / Foto: osebni arhiv

Milo, da bi ga kar pojedel

Gabrijela Jan Sefić in Almir Sefić z Dovjega sta iz ljubezni do naravnih mil in naravne kozmetike leta 2009 začela pisati svojo poslovno pot.

Dovje – »Kjerkoli po svetu sva bila, sva domov prine­sla milo,« pravita zakonca Sefić, čeprav se niti ne spomnita prav dobro, zakaj sta se navduševala še najbolj nad mili. Je pa to vodilo k naslednjemu njunemu pomembnemu koraku, saj sta se tudi sama začela ukvarjati z izdelavo naravnih trdih mil. »Mila so ročno narejena, po hladnem postopku, uporabljava samo rastlinska olja, naravna eterična olja, med, sivkine cvetove, čokolado v prahu ... Skratka sestavine, ki jih praktično lahko poješ (smeh). Zavijava jih v ročno narejen papir, da milo diha in da se embalaža lahko reciklira. Pri nas sva bila ena prvih s tem naravnim in ročno izdelanim produktom, poiskala sva tehnologa, da nama je pomagal. Razvijala sva recepture, ki bi bile za različne tipe kože čim bolj primerne, in s tem vzporedno razvijala tudi druge izdelke, kot so mazila, kreme, balzami, šamponi, losjoni. Še naprej raziskujeva in se učiva. Zanimiva je tudi industrijska konoplja.«

Prve prodajne izkušnje sta nabirala na sejmih vsepovsod po Sloveniji, izdelke ponudila tudi v specializirane manjše trgovine, njuna najljubša lokacija pa je bila do epidemije stojnica v Alpski vasici v Kranjski Gori, kjer sta srečevala mnogo ljudi. V Alpsko vasico se bosta z največjim veseljem še vrnila. Kot pravi Gabrijela (Gabi): »Kar sam narediš, tudi najlaže predstaviš, in kar je najpomembneje, preizkusil si že na sebi.«

Pred epidemijo sta organizirala delavnice v sodelovanju s Turističnim društvom (TD) Dovje - Mojstrana in TD Rateče - Planica ... pa v Gozdu - Martuljku v dvorani gasilskega doma. Upata, da se vse te delavnice v živo kmalu vrnejo. Lepa izkušnja je bila tudi, ko sta vodila medgeneracijsko delavnico v domu Viharnik v Kranjski Gori. »Osnovnošolci so pomagali stanovalcem doma izdelati ognjičevo mazilo, res je bilo čudovito in nepozabno,« se spominjata.

Lani sta se pridružila tudi projektu Ustvarjalni podjetnik v organizaciji Razvojne agencije Zgornje Gorenjske, ki ga sofinancira Občina Kranjska Gora.

Delavnico za izdelovanje mil imata v domači hiši na Dovjem, medtem ko kreme izdelujeta v laboratoriju v Ljubljani. »Tudi doma mora biti urejeno vse po predpisih, za vsako kremo pa potrebujeva dodatno še potrdilo o ustreznosti, kajti vse sestavine morajo biti iz varnostne liste in zagotovljena njihova sledljivost.« Kakšno sestavino imata tudi doma na vrtu, kot so sivka, rožmarin, meta. Med je slovenski. Njuni izdelki so del kolektivne znamke Moje naravno iz Doline. Želita pa si več sodelovanja in povezovanja lokalnih ustvarjalcev.

»Zaradi epidemije, ki je močno zarezala, sva se morala premakniti naprej in začela sva iskati priložnosti še na tujih trgih. Najini izdelki so že potovali v Anglijo, na Češko, celo v Indonezijo ...« V zadnjem času se navdušujeta nad mumio, to je črna skalna gorska smola iz Rusije, iz katere izdelujeta mila, mazila, različne kreme. Njuno družinsko podjetje GaaL Int. pa je sestavljeno kar iz začetnih črk njunih imen: Gabi in Almir.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Splošno / / 07:00

Beg pred svobodo

Maja je bila v Cerkljah razstava fotografij iz koroških begunjskih taborišč "Beg pred svobodo".

Objavljeno na isti dan


Splošno / ponedeljek, 1. januar 2007 / 06:00

Ko gre za zlorabo, nikoli ne potrpimo!

"Na primer moški pije in ženske kar trpijo. To ne gre," pravi terapevt Drago Jerebic iz Zakonskega in družinskega inštituta Krog.

Splošno / ponedeljek, 1. januar 2007 / 06:00

Pogumni Jezerjan spet doma

Alpinistični smučar Davo Karničar je ob vrnitvi z Antarktike doživel veličasten sprejem na letališču Brnik. Ob ženi Petri in sinu Izidorju so ga tam pričakali drugi svojci in znanci.

Splošno / ponedeljek, 1. januar 2007 / 06:00

Jezerska zastava na afriškem vrhu

Že dolgo je v nas tiho tlela ideja, da bi se odpravili na skupno potovanje, kjer bi združili vse naše hobije; plezanje, hribolazenje in deskanje na snegu. Po tehtnem premisleku smo se odločili za dalj...

Splošno / ponedeljek, 1. januar 2007 / 06:00

Naj bo tudi drugo leto požarno varno

Prostovoljno gasilsko društvo Jezersko je vse leto pripravljeno na morebitne intervencije. Prav tako se aktivno vključujemo na vseh področjih dela v občini. Sodelujemo skoraj na vseh prireditvah...

Splošno / ponedeljek, 1. januar 2007 / 06:00

Planinci pred pomembnimi jubileji

Vse Jezerjane lepo vabim na občni zbor, ki bo konec februarja 2007.