Pri bivanju in delu v naravi pazite, da zaščitite hrano in pijačo pred glodavci in odstranite ostanke hrane.

Porast mišje mrzlice

Na NIJZ so letos v državi zaznali porast primerov mišje mrzlice, kar se odraža tudi v večjem številu hospitalizacij in obravnav bolnikov.

Letos so do julija potrdili 213 primerov mišje mrzlice, največ v občinah Idrija, Kočevje, Ljubljana, Nova Gorica in Ajdovščina. Na širšem Gorenjskem so jo potrdili v občinah Škofja Loka (11), Gorenja vas - Poljane (8), Železniki (5), Kranj (3) in Komenda (2), v Tržiču, Naklem in Medvodah pa po en primer.

Če zbolite z znaki, ki ustrezajo mišji mrzlici, poiščite zdravniško pomoč in zdravniku povejte, da ste bili izpostavljeni dejavnikom tveganja za okužbo z virusom mišje mrzlice.

Hemoragična mrzlica z renalnim sindromom oziroma mišja mrzlica je akutna nalezljiva bolezen, ki jo povzročajo hantavirusi. Bolezen se z glodavca na človeka prenese z vdihavanjem virusov, ki so v izločkih glodavcev, bolezen pa se ne prenaša s človeka na človeka.

Bolezenski znaki

Kot so tudi pojasnili na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ), se bolezenski znaki običajno pojavijo dva do štiri tedne po okužbi, lahko pa vse od nekaj dni do dveh mesecev: »Bolezen se začne nenadoma z visoko vročino, mrzlico, močnim glavobolom in bolečinam v ledvenem predelu in trebuhu. Pojavijo se motnje vida, bolečine pri gibanju očesnih zrkel, očesne veznice so močno pordele, bolnik je v obraz rdeč, kot bi bil opečen po sončenju. Kasneje pride do nenadnega padca krvnega tlaka, pojavijo se motnje zavesti, krči, krvavitve v koži in sluznicah in akutna odpoved ledvic. Okrevanje lahko traja več tednov ali mesecev.«

Kleti, drvarnice, na pol zapuščene hiše so okolja, kjer navadno bivajo glodavci in jih onesnažijo z urinom, blatom ali slino, ki lahko predstavljajo vir okužbe za ljudi. Največkrat je vir okužbe aerosol, ki nastane ob pometanju, čiščenju ali delu v dalj časa zaprtih pomožnih prostorih, ob rušenju starih objektov, delu na polju in ob aktivnostih v gozdu. Posebej izpostavljeni so kmetovalci in gozdni delavci.

»Mrtve miši, ki so kronično okužene z virusom mišje mrzlice, predstavljajo tveganje za zdravje ljudi, če pri stiku in odstranjevanju mrtvih glodavcev/miši ne upoštevamo navodil za varno odstranjevanje. Posamezno poginulo miš ali drugega poginulega glodavca lahko ljudje zakopljejo, sežgejo ali odložijo med preostanek komunalnih odpadkov. Večje količine poginulih miši pa naj zapakirajo v biološko razgradljivo neprepustno embalažo in se obrnejo na Veterinarsko higiensko službo Nacionalnega veterinarskega inštituta,« svetujejo na NIJZ.

Preprečevanje okužb

Na NIJZ so pripravili nekaj nasvetov za preprečevanje okužb. Glodavcem preprečite dostop v hišo. Vedno odstranjujte ostanke hrane, da ne privabljate glodavcev. Izvajajte redno deratizacijo.

Pred čiščenjem prezračite prostor tako, da na stežaj odprete vsa okna in vrata za najmanj pol ure. Pripravite raztopino klornega razkužila, kjer eno enoto razkužila zmešate z devetimi enotami vode. Površine, kjer so iztrebki ali mrtve miši, razkužite s pomočjo razpršilke, v kateri je pripravljeno razkužilo. Pustite ga delovati najmanj pet minut. Pri delu si roke zaščitite z rokavicami iz lateksa. Po končanem razkuževanju in čiščenju odstranite uporabljene rokavice v vrečko za smeti med splošne komunalne odpadke ter si roke temeljito umijete z vodo in milom.

Pri bivanju in delu v naravi pazite, da zaščitite hrano in pijačo pred glodavci in odstranite ostanke hrane. Hrane ne puščajte na tleh. Ne pijte vode iz izvirov v naravi. Ne posedajte na golih tleh. Skrbite za higieno rok.

Pazite na svoje osebne stvari in jih ne puščajte dlje časa nezaščitene na tleh. Pri delu, pri katerem se zelo praši, uporabljajte zaščitno masko.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Mularija / četrtek, 8. julij 2010 / 07:00

Otroška peresa

Vodnjak Vodo dolgo zadržuje in vedno voda v njem miruje. Ohranja vodo čisto, lepo, kakor biser se bleščečo.

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / ponedeljek, 22. april 2013 / 07:00

Anketa: Davčni dolžniki razkriti javnosti

Davčna uprava RS je minuli ponedeljek objavila napovedani seznam davčnih dolžnikov. Ste si ogledali, kdo vse je na njem? Menite, da bo objava imela kakšne pozitivne učinke?

GG Plus / ponedeljek, 22. april 2013 / 07:00

Vaš razgled

Nasveti / ponedeljek, 22. april 2013 / 07:00

Taktirke, ampak kuharske

Ljubitelji glasbe vedo, da sta letos dve pomembni obletnici: dvestota obletnica rojstva Richarda Wagnerja in Giuseppeja Verdija. Poleg kulturnih dogodkov za sladokusce, ki uživajo v melodijah in...

GG Plus / ponedeljek, 22. april 2013 / 07:00

V kamen vklesane zgodbe

Zgodbe lani umrlega kamniškega alpinista Metoda Humarja, po katerih je bil znan daleč naokoli, ne bodo nikoli pozabljene. Po njegovem pripovedovanju jih je zapisala njegova nečakinja Andreja Humar in...

GG Plus / ponedeljek, 22. april 2013 / 07:00

Univerzalni dohodek

Začelo se je zbiranje milijona podpisov za zakonski predlog, da se v Evropski uniji uvede univerzalni temeljni dohodek. Dobil bi ga vsak Evropejec, ne glede na siceršnje dohodke. Pobuda sama po sebi n...