Poklicni gasilci dva dni opozorilno stavkali
Danes konec opozorilne stavke
Danes zjutraj se končuje dvodnevna opozorilna stavka poklicnih gasilcev. Stavko, ki so se ji pridružile vse gasilske poklicne enote, ki delujejo kot javni zavodi, so sprožili v Sindikatu poklicnega gasilstva Slovenije, ker zadnja pogajanja z vladno stranjo niso prinesla večjih premikov. V sindikatu celo ocenjujejo, da je vladna stran s svojim predlogom naredila velik korak nazaj, s čimer ruši dogovor, ki je bil že usklajen z njenimi predhodniki v letu 2019. Pogajanja naj bi sicer nadaljevali prihodnji teden, generalni sekretar sindikata David Švarc pa pričakuje, da bosta vlada in resorno ministrstvo za obrambo izpolnila njihove zahteve, kot so se že dogovorili. Med drugim zahtevajo ureditev položajnega dodatka vodjem gasilske skupine, vodjem gasilske izmene in vodjem oddelka ter sklenitev normativnega dela kolektivne pogodbe za dejavnost poklicnega gasilstva. Če vlada ne bo resno pristopila k pogajanjem in uresničevanju zahtev, bo stavkovni odbor po Švarčevih besedah odločal o nadaljnjih aktivnostih, med drugim je možna tudi napoved daljše stavke, vključno s protestnimi shodi. Vladna pogajalska skupina pravi, da položajni dodatek vodjem ne pripada, saj da je položajni dodatek za te skupine že vključen v višje določen izhodiščni plačni razred, s čimer se v sindikatu ne strinjajo in opozarjajo, da je bilo leta 2019 vladno stališče »diametralno nasprotno«.
Vlada naročila izplačilo predujma STA, a šele ...
Na relaciji med vlado oziroma njenim uradom za komuniciranje (Ukom) in Slovensko tiskovno agencijo (STA), ki že šest mesecev ni prejela plačila za opravljanje javne službe, je bilo ta teden precej pestro. Vlada je na ponedeljkovi skupščini odločila, da je direktor STA Bojan Veselinovič pooblaščenim osebam Ukoma dolžan takoj omogočiti vpogled v informacije o notranji organizacijski in računovodsko-finančni strukturi izvajanja poslovnih procesov ter jim omogočiti vpogled v vso dokumentacijo o finančnem poslovanju od 28. junija 2011. Hkrati je vlada direktorju Ukoma Urošu Urbaniji naložila, da STA nakaže predujem v višini 845 tisoč evrov za pričakovane izdatke pri opravljanju javne službe, in sicer v treh dneh od dneva, ko bo Ukomu omogočen vpogled v zahtevano dokumentacijo, in če STA do takrat z direktorjem Ukoma podpiše pogodbo o opravljanju javne službe za leto 2021 in zagotovi javno dostopnost vsebin na spletnih straneh, ki ustrezajo storitvam javne službe iz zakona o STA. Sprejela je tudi navodilo direktorju STA, da takoj, najkasneje pa v 48 urah, umakne tožbo in predlog za izdajo začasne odredbe za plačilo nadomestila za opravljanje javne službe. V sredo je vlada na dopisni seji sprejela še sklep o imenovanju posebnega revizorja, ki bo preveril izvajanje zakonskih in drugih predpisanih obveznosti v poslovanju STA. Veselinovič je včeraj na vlado in Ukom naslovil dopis, v katerem med drugim predlaga sklenitev sporazuma o začasni ureditvi razmerij med STA in Ukomom. Vladi je tudi predlagal, naj pokrije osemdeset odstotkov že zapadlih obveznosti in zagotovi tudi akontativno tekoče financiranje v enakem odstotku do podpisa končne pogodbe z Ukomom. V STA tudi ne nasprotujejo izvedbi posebne revizije za minulih deset let poslovanja, a ob tem opozarjajo, da »vse skupaj spominja na novi manever zavlačevanja, saj se štetje treh dni, po katerih naj bi STA dobila na račun sredstva v obliki predujma, s tem lahko oddaljuje najmanj v jesen«.
Predstavitve kandidatov
Mandatno-volilna komisija državnega zbora je včeraj podprla predloge predsednika republike Boruta Pahorja, da se za novega ustavnega sodnika imenuje Janez Kranjc, za kandidata za sodnika na Splošnem sodišču EU v Luksemburgu Damjan Kukovec, za viceguvernerko Banke Slovenije Irena Vodopivec Jean in za zagovornika načela enakosti Miha Lobnik. Kukovec, Vodopivec Jeanova in Lobnik so se v sredo tudi že predstavili javnosti v predsedniški palači, medtem ko je javna predstavitev Kranjca predvidena za danes. Generalna sekretarka urada predsednika republike Nataša Kovač pojasnjuje, da Pahor kandidata za ustavnega sodnika predlaga že tretjič. Tokrat je izkoristil možnost, da kandidata predlaga tudi izven prijavljenih na javni poziv. Kot je dejala, je Kranjc nedvomno eden najvidnejših pravnih strokovnjakov pri nas, ki hkrati uživa velik ugled tudi v mednarodnih pravnih krogih. Kranjc je sicer izredni član Slovenske akademije znanosti in umetnosti in zaslužni profesor na ljubljanski in mariborski pravni fakulteti, nosilec visokih domačih in tujih državnih odlikovanj in častni doktor tujih univerz.