V gorah je še vedno precej snega, kar je tudi minuli konec tedna presenetilo več planincev. / Foto: PU Kranj

Planincem nagajata sneg in vročina

V hribih ponekod nevarnost za planince še vedno predstavlja sneg, tveganje pa te dni zvišuje še vročina. Zadnji konec tedna so izvedli tudi pet helikopterskih reševanj.

Kranj – Ekipa za reševanje v gorah, ki v poletni sezoni dežura na brniškem letališču, je s posadko policijskega helikopterja v soboto trikrat reševala planince. »Sezona nesreč je zagon očitno dobila tudi v gorah. Zato pozivamo k odgovornim odločitvam in varnemu obisku gora. Še vedno nevarnost ponekod predstavlja sneg, tveganje pa zvišuje še vročina,« opozarjajo na Policijski upravi Kranj. Zaradi vročine hitreje prihaja do utrujenosti, predvsem v kombinaciji z dehidracijo in morebitno slabšo psihofizično pripravljenostjo pohodnikov. V gore hodite dovolj zgodaj, vsaj v dvoje in se izogibajte nevarnim situacijam, turo pa prilagodite razmeram in lastnim sposobnostim, še svetujejo.

V soboto so najprej s helikopterjem poleteli na Porezen, kjer je ob 9.35 planinka med vzponom stopila na rob poti in zdrsnila. Poškodovala si je glavo. Ob 15. uri sta francoska planinca na območju Skute neustrezno opremljena obtičala na snegu. Ob 16.45 sta madžarska planinca obtičala na strmem snežišču nad planino Zgornja Krma. Eden je zdrsnil sto metrov in si pri tem huje poškodoval ramo in glavo. Odpeljali so ga v jeseniško bolnišnico.

Dežurna ekipa je sicer s posadko policijskega helikopterja že v petek dvakrat sodelovala v reševanju planincev. Na Mangartu se je poškodoval turni smučar, z območja Ojstrice pa so z ekipo rešili zaplezana plezalca.

Nekaj reševanj so ekipe Gorske reševalne zveze Slovenije opravile tudi na klasičen način. V nedeljo popoldan se je v ferati nad Bohinjskim jezerom zaplezala planinka. Bohinjski gorski reševalci so jo nepoškodovano s pomočjo vrvne tehnike rešili in pospremili v dolino. V soboto popoldan se je na območju Črne vode nad Tamarjem pri padcu poškodovala planinka. Gorski reševalci iz Rateč so ji imobilizirali poškodovano nogo, planinko pa prenesli po snežišču do Tamarja in od tam z vozilom prepeljali v Planico, kjer so jo prevzeli reševalci Nujne medicinske pomoči Jesenice. Na Veliki planini pa si je občan v soboto zvečer zlomil gleženj. Gorski reševalci iz Kamnika so ga na kraju oskrbeli in prenesli do reševalnega vozila.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Slovenija / sobota, 28. junij 2014 / 09:16

Gasilci brezplačno v muzej

Ljubljana – V znamenje zahvale za požrtvovalno in učinkovito pomoč slovenskih gasilcev vsem prizadetim v letošnji ujmi, ki je zajela velik del države, so se v Tehniškem muzeju Slovenije odločili, d...

Objavljeno na isti dan


Kultura / ponedeljek, 4. marec 2019 / 22:51

Literarni razpis »SPread The Karawanks«

Cilj projekta SMART Tourist je s pomočjo literature posebej predstaviti kulturo in zgodovino območja Karavank na obeh straneh meje. V nemškem in slovenskem jeziku bodo izdane knjige sodobn...

Gospodarstvo / ponedeljek, 4. marec 2019 / 22:28

Do najboljših ocen z osebnim pristopom

Dve leti že v starem mestnem jedru Radovljice deluje Hotel Linhart, ki ga je v stavbi iz 17. stoletja uredila družina Kolarič. Turisti imajo radi vzdušje v stari hiši, mir in lepo pokrajino ter čas in...

Preddvor / ponedeljek, 4. marec 2019 / 22:27

Sprejet preddvorski proračun

Občinski svet Občine Preddvor je v drugi obravnavi potrdil letošnji proračun, vreden 3,2 milijona evrov.

Gorenjska / ponedeljek, 4. marec 2019 / 22:26

Tekmovanje v znamenju medu

V državno ekipo za naravoslovno olimpijado se je uspelo uvrstiti tudi trem dijakom z Gorenjskega, to je Tjaši Sušnik iz Gimnazije Kranj ter Simonu Bukovšku in Evi Igličar iz Gimnazije Škofja Loka.

Kultura / ponedeljek, 4. marec 2019 / 22:22

Premierno Vohun iz Šiške

Kulturno-umetniško društvo (KUD) Podljubelj je premierno na domačem odru uprizorilo komično dramo Vohun iz Šiške.