V priprave že dan po izvolitvi vlade
»V prvi vladi smo bili tudi zelo različni, a delovali smo za skupen cilj,« pravi Lojze Peterle, predsednik osamosvojitvene vlade.
Brdo pri Kranju – V počastitev 30-letnice samostojnosti in suverene državnosti Republike Slovenije je NSi na Račjem otoku na Brdu pri Kranju pripravila sprejem, na katerem je spregovoril tudi prvi predsednik slovenske vlade in prvi predsednik stranke, tedaj še Slovenskih krščanskih demokratov, Lojze Peterle.
Razglasitvi samostojnosti Slovenije je sledila desetdnevna vojna, a Peterle pravi, da se je vojna za Slovenijo začela že 16. maja 1990, ko je bila izvoljena Demosova vlada. »Na dan, ko je bila izvoljena moja vlada, je JLA pobrala večino orožja Teritorialni obrambi. Takoj naslednji dan smo že začeli obrambne priprave. Če ne bi takrat začeli in pod različnimi delovnimi imeni pripravljali resnične slovenske vojske, kakršno sem jaz prepoznal in pozdravil 17. decembra 1990, teden pred plebiscitom, ko smo želeli pokazati, da imamo realno silo, ne bi zmogli pokazati take zmagovite obrambe, kot smo jo,« se spominja.
»Nimam se za zelo pogumnega človeka, sem pa tak, da grem za tistim, kar sem spoznal, da je prav in je treba narediti. Tako sem tudi vodil vlado, v kateri smo bili kdaj pa kdaj tudi divje različni, a smo vedno našli skupni imenovalec v smeri skupnega cilja,« je dejal Peterle, ki je ponosen, da so krščanski demokrati predstavljali drugačen koncept moči, ki služi skupnemu dobremu in ne kontroli in prevladovanju.