Povečanje cen vhodnih surovin občutijo tudi rejci goved.

Kmetje spet v cenovnem primežu

Stroški kmetijske pridelave se povečujejo, odkupne cene pridelkov pa znižujejo. Zlasti rejci goved in prašičev so zaradi tega v težkem položaju, opozarjajo v kmetijsko-gozdarski zbornici.

V kmetijsko-gozdarski zbornici so svoje trditve o naraščanju stroškov in zniževanju odkupnih cen pridelkov potrdili s podatki statističnega urada. Pridelovalni stroški so bili v letošnjem prvem četrtletju skoraj za štiri odstotke višji kot v enakem lanskem obdobju, cene kmetijskih pridelkov pa so bile v primerljivem obdobju nižje skoraj za pet odstotkov. Cene živali so bile nižje za 3,8 odstotka, še zlasti cene prašičev, ki so bile nižje za četrtino. Cene rastlinskih pridelkov so se znižale za 6,8 odstotka, pri tem pa so najbolj upadle cene krompirja.

Kranj – Zviševanje cen surovin, reprodukcijskega materiala in energentov na svetovnih trgih neugodno vpliva tudi na ekonomiko pridelave hrane, ugotavljajo v Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije in dodajajo, da stanje ne bi bilo pereče, če bi se hkrati zvišale tudi odkupne cene kmetijskih pridelkov. Žal se dogaja obratno, odkupne cene pridelkov se znižujejo. Kmetije so zaradi tega v vse večjih škripcih, v velikih težavah so zlasti rejci prašičev in goved in zaradi slabe letine tudi sadjarji, nižje kot lani so tudi odkupne cene mleka. »Ob vsem tem je najbolj žalostno, da se cena hrane v maloprodaji zvišuje. To pomeni, da preostali deležniki v prehranski verigi, to je odkupovalci, predelovalna industrija in trgovci, stroške vračunajo v končno ceno, medtem ko kmetje te možnosti nimajo,« ugotavljajo v zbornici in opozarjajo na nesprejemljivo prakso, da se kriza v prehranski verigi spet rešuje na plečih kmetov in potrošnikov, pri tem pa se dogaja, da potrošniki krivdo za podražitev hrane v trgovinah valijo na kmete. Nad tem so ogorčeni tudi v Sindikatu kmetov Slovenije, kjer opozarjajo, da bo razpiranje cenovnih škarij marsikatero kmetijo prisililo v opustitev kmetovanja, kar pa posledično pomeni manj hrane in zaraščanje kmetijskih zemljišč. V sindikatu pozivajo deležnike v kmetijsko-živilski verigi, da prenehajo pobirati »cenovni špeh« na račun kmeta in kupca, kupce pa prosijo, da jih v tem težkem času podprejo. Oglasili so se tudi v Zadružni zvezi Slovenije, kjer ugotavljajo, da se povprečne maloprodajne cene kruha, mesa, mleka in mlečnih izdelkov ter drugih živil zvišujejo, vendar kmetje in zadruge tega ne občutijo, saj dobiček ostaja na koncu kmetijsko-živilske verige. Zadružna zveza v takšnih razmerah poziva k ureditvi razmerja cen v prodajni verigi.


Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kultura / sreda, 1. julij 2015 / 10:23

Iz čistega veselja do glasbe

Jernej Brence, vrhunski violinist in violist, dobitnik številnih priznanj in nagrad na področju glasbenega poustvarjanja in profesorskega dela, letos podpisuje že dvajseto izvedbo Festivala Bled. Kot...

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / ponedeljek, 22. april 2019 / 18:27

Mati, kmetica, podjetnica in predsednica

Andreja Bogataj z Golčeve kmetije na Spodnjem Brniku je prva predsednica novoustanovljenega društva kmečkih in podeželskih žena iz cerkljanske in šenčurske občine.

Kultura / ponedeljek, 22. april 2019 / 18:26

Mehkoba pokrajin na filcu

Vtisi, risi, zapisi je Barbara Demšar naslovila svoj najnovejši cikel likovnih del na filcu, ki jih je večinoma ustvarila lani na umetniški rezidenci v Parizu. S slikami v tej tehniki se prvič javno p...

Medvode / ponedeljek, 22. april 2019 / 18:25

Obletnica Knjižnice Medvode

Knjižnica Medvode je praznovala deset let, odkar se je podala na samostojno pot. Prej je bila del Knjižnice Šiška. V desetih letih je zabeležila skoraj 1,9 milijona obiskovalcev.

Zanimivosti / ponedeljek, 22. april 2019 / 18:25

Poganjanje na mestu

Preden prispem do gradu, bo treba še precej poganjati. Pa saj to nikamor ne gre, pa naj še tako močno gonim. Seveda, saj gre za učni pripomoček, ki kaže, koliko fizične energije je potrebne za proi...

Gospodarstvo / ponedeljek, 22. april 2019 / 18:23

Okolju prijaznejši tovornjaki

V podjetju SIGR Bizjak z Jesenic so kot prvi v regiji kupili dve tovorni vozili na utekočinjen zemeljski plin, ki povzročata za dvajset odstotkov manj izpušnih emisij.