Spletni nakupi iz tretjih držav bodo kmalu dražji. / Foto: Gorazd Kavčič

Spletni nakupi kmalu dražji

S prvim julijem bo v veljavo stopila nova evropska direktiva, po kateri bo za vse spletne nakupe iz tretjih držav obvezno plačilo davka na dodano vrednost.

Pošiljka v vrednosti 15 evrov bo s carinskimi dajatvami in obračunanim davkom na dodano vrednost dražja za 5,80 evra.

Kranj – Po zdaj veljavni zakonodaji so pošiljke z blagom v vrednosti do vključno 22 evrov ob uvozu oproščene vseh dajatev, za pošiljke od 22 do vključno 150 evrov pa se obračuna samo DDV, carina pa ne. To pa bo spremenila nova evropska direktiva, ki v veljavo stopa 1. julija. Od prihodnjega četrtka dalje bo tako vse blago iz tretjih držav predmet obračuna uvoznega DDV, pošiljke v vrednosti do 150 evrov bodo še vedno oproščene plačila carine, ne glede na vrednost blaga pa bo treba ob uvozu opraviti carinske formalnosti.

Zakonodaja, ki je bila sprejeta že pred štirimi leti, bo tako zaščitila evropske spletne trgovce, ki so se v primerjavi z nekaterimi iz tretjih držav, predvsem Kitajsko konkurenco, znašli v neenakopravnem položaju, še posebno ob priljubljenih spletnih platformah, kot sta denimo AliExpress ali eBay. Po nekaterih ocenah naj bi Evropska unija zaradi poceni spletnega nakupovanja iz tretjih držav izgubila sedem milijard evrov javnih prihodkov letno zaradi oprostitve plačila davka za blago, cenejše od 22 evrov. Pri tem pa oprostitev plačila davka ne velja za blago, kupljeno znotraj EU, kar je položaj evropskih trgovcev še dodatno poslabšalo.

V skladu z novo direktivo bodo lahko spletni trgovci že ob prodaji obračunali DDV in ga odvedli naslovnim državam, obračunan pa bo po stopnji, ki velja v državi kupca. Če pa prodajalci te možnosti ne bodo uporabili, bo davek kupcu zaračunal in državi odvedel carinski deklarant, to je poštni operater, kurirski servis ali carinski zastopnik.

Novi direktivi se prilagaja tudi Pošta Slovenije, ki bo kot carinski deklarant s pomočjo posodobljenega portala Uvoz uporabnikom omogočila spletno plačilo obračunanega davka in carinskih dajatev. Kot pojasnjujejo na Pošti, bo prejemnik pošiljke o uporabi portala Uvoz obveščen, še preden bo ta prispela v Slovenijo, če bo pošiljatelj zagotovil ustrezne podatke, v nasprotnem primeru pa ob prispetju v državo. V obvestilu bo prejel kodo za prijavo v portal, ki mu bo poslana v elektronski obliki na telefon oz. elektronski naslov. Če Pošta teh podatkov ne bo imela, jih bo poslala na domači naslov. Kot še dodajajo na Pošti, v primeru, da naslovnik ustreznih postopkov ne bo izvedel, postopek carinske deklaracije ne bo izveden in tudi pošiljka ne bo izročena, Pošta pa jo bo po 15 dneh vrnila pošiljatelju.

Uporabniki, ki spleta niso vešči, bodo še vedno lahko opravili ustrezne postopke, znesek davka in carinskih dajatev pa bodo lahko poravnali ob vročitvi pošiljke.

Kakšni bodo stroški?

Cena uvoznega carinskega postopka bo za pošiljke v vrednosti do 22 evrov enaka kot za tiste v vrednosti do 150 evrov, če bo uporabnik izbral možnost neposrednega ca­r­inskega za­stopanja, ki je, kot pravijo na Pošti Slovenije, zanj najugodnejše. Uporabnik mora v tem primeru s spletnim obrazcem sam dopolniti potrebne podatke o blagu, Pošta pa nato vloži uvozno deklaracijo. Cena takšnega postopka bo torej 2,50 evra za vse pošiljke do 150 evrov, k čemur je treba dodati še DDV, ki se obračuna glede na vrednost blaga. V primeru pošiljke v vrednosti 15 evrov bodo stroški za uporabnika znašali 5,80 evra, za pošiljko v vrednosti 150 evrov pa skupaj z davkom 35,50 evra (doslej so znašali 46 evrov).

Pošta trenutno letno izvede okoli sto tisoč carinskih postopkov za blago v vrednosti do 150 evrov, po spremembi zakonodaje pa pričakujejo, da se bo število povečalo za okoli tridesetkrat, zaradi česar so izvedli več investicij v informatizacijo in digitalizacijo postopkov in povečali prostore za obdelavo prispelih pošiljk.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Slovenija / petek, 19. maj 2017 / 18:25

Druga dama EU

Če bi se vprašali, katera je prva dama EU, je odgovor jasen. To je nemška kanclerka Angela Merkel. Kdo pa je potem druga dama EU? Denimo, da bo to odslej Brigitte Trogneux, prva dama Francije …

Objavljeno na isti dan


Bled / petek, 24. avgust 2007 / 07:00

Bled potrebuje obe obvoznici

Stranka SLS je na Bledu pripravila okroglo mizo z ministroma Janezom Božičem in Janezom Podobnikom ter poslancem državnega zbora Mihaelom Prevcem o blejski obvoznici. Množičen odziv Blejcev.

Železniki / petek, 24. avgust 2007 / 07:00

V šolo v Selcih ne bo več teklo

Na telovadnici podružnične šole v Selcih v teh dneh prekrivajo streho, ki je dolga leta prepuščala vodo. Ravnatelj Franc Rant: "Občina Železniki bo morala bistveno več vlagati v šolske stavbe."

GG Plus / petek, 24. avgust 2007 / 07:00

Ležal boš 35 dni? Ti nisi normalen!

Medvoščan Grega Lunar je sodeloval v projektu Bed rest Valdoltra 2007. Bil je eden izmed desetih merjencev, katerih edina naloga je bila ležati celih 35 dni, dan in noč. Vstal je 3. avgusta.

Gospodarstvo / petek, 24. avgust 2007 / 07:00

Največ škode je na koruzi

Petkovo neurje s točo je na širšem območju od Kranja proti Šenčurju in Preddvoru povzročilo največ škode na koruzi. Na najbolj prizadetih območjih bo manjši pridelek, težje pa bo tudi spravilo.

Gospodarstvo / petek, 24. avgust 2007 / 07:00

Brez kupca za Grad Podvin

Zavarovalnici Triglav, ki je maja objavila vabilo k dajanju ponudb, ni uspelo prodati Hotela Grad Podvin.