Največ škode je na koruzi
Petkovo neurje s točo je na širšem območju od Kranja proti Šenčurju in Preddvoru povzročilo največ škode na koruzi. Na najbolj prizadetih območjih bo manjši pridelek, težje pa bo tudi spravilo.
Kranj – Medtem ko so kmetje na tem območju žita že pospravili, precej krompirja pa je že tudi izkopanega ali je brez »zelenja«, se je petkova toča znesla predvsem nad koruzo za siliranje, sadjem ter vrtninami. Kot je povedal kmetijski svetovalec Robert Golc, je neurje v šenčurski občini prizadelo predvsem območje od Šenčurja proti Srednji vas, Lužam in naprej proti Olševku, najhuje pa je bilo prav v smeri od Visokega proti Srednji vasi. Skupaj s članom občinske komisije za kmetijstvo Jankom Golorejem si je že v ponedeljek ogledal prizadeto območje in pripravil za občino prvo informacijo o škodi. Toča je največ škode povzročila na koruzi, pri tem pa je opazna precejšnja razlika. Manj je prizadela koruzo, sejano pred 1. majem, in precej bolj tisto, sejano po 15. maju ali kot strniščni dosevek na poljih, kjer so že pospravili žito ali zgodnji krompir. Ponekod je obtolkla tudi storže, precej koruze je zlomljene, veliko listja je na tleh ali scefranega. »Pridelek bo manjši, slabša bo kakovost silaže, precej težje pa bo tudi spravilo,« ugotavlja Robert Golc in dodaja, da bo spravilo težavno predvsem z enovrstnimi kombajni.
Ni še čas za spravilo koruze
Čeprav je koruza poškodovana in bo verjetno hitreje dozorela, pa je zdaj šele na stopnji mlečne zrelosti in še ni čas, da bi jo začeli pospravljati, dodaja Andreja Teran, kmetijska svetovalka v kranjski občini, kjer je toča najmočneje klestila na širšem območju Britofa, Predoselj, Suhe, Ilovke ... Marija Grohar, ki v kmetijski svetovalni službi »pokriva« večino preddvorske ter del kranjske in nakelske občine, je ob tem opozorila še na točo, ki je v ponedeljek povzročila nekaj škode tudi na širšem območju Gorič. Petkova toča se je po besedah kmetijskega svetovalca Matjaža Megliča le dotaknila tržiške občine, malo več škode je le na vrtninah. Kmetje ob škodi po neurju tudi ne kličejo več kaj dosti na kmetijsko svetovalno službo, saj vedo, da so do odškodnine upravičeni le tisti, ki so zavarovali posevke. Po novem jim država in občine ob naravnih ujmah ne morejo neposredno pomagati, ampak jim lahko prispevajo le k zavarovalni premiji.
Strela pobila ovce
Med petkovim neurjem je strela na planini Javornik pobila dvajset ovc od petih lastnikov iz Loma pod Storžičem in iz Grahovš. Kot je povedal, Gregor Roblek iz Loma, ki je v nesreči ostal brez petih ovc in še brez teleta, jih je o udaru strele obvestil pastir Jernej Sušnik, pobite živali pa so zakopali na planini. Škoda je precejšnja, saj je vsaka ovca v povprečju vredna okrog osemdeset evrov. Živali niso imeli zavarovanih.