Država nam ni bila podarjena
Tako je na proslavi na Veliki Lašni poudaril obrambni minister Matej Tonin, slovesnosti ob trideseti obletnici osamosvojitve pa sta bili na Gorenjskem ta konec tedna tudi v Snoviku, kjer je bil slavnostni govornik predsednik države Borut Pahor, in v Ratečah, kjer je bil slavnostni govornik podžupan Občine Kranjska Gora Bogdan Janša.
V teh dneh se bo zvrstilo še nekaj pomembnih prazničnih dogodkov. Danes, 22. junija, ob 16. uri bo v Veliki dvorani Državnega zbora Društvo poslancev 90 pripravilo slavnostno akademijo ob 30-letnici samostojnosti in neodvisnosti Slovenije. Prav tako danes, 22. junija, ob 18. uri, bo v stolni cerkvi sv. Nikolaja v Ljubljani ljubljanski nadškof metropolit in predsednik Slovenske škofovske konference msgr. Stanislav Zore daroval sv. mašo za domovino ob državnem prazniku dnevu državnosti. Osrednja državna proslava ob 30-letnici slovenske državnosti in zaznamovanje prevzema predsedovanja Slovenije Svetu Evropske unije pa bo v petek, 25. junija, ob 21. uri na Trgu republike v Ljubljani.
Velika Lašna, Snovik, Rateče – V soboto, 19. junija, so na Veliki Lašni pripravili spominsko slovesnost, saj je bil na ta dan pred tridesetimi leti mobiliziran 551. Odred za specialne namene, katerega del je bila tudi Kamniška četa. V dneh od vpoklica se je temeljito pripravljal za bojno delovanje tudi v rajonu Male in Velike Lašne. Tu so bili pripadniki deležni velikega gostoljubja domačinov, zlasti na posestvu Jureta Drobeža - Zalaznika. Tu je bilo nastanjeno poveljstvo s prištabnimi enotami; lastniki so jim odstopili tudi bivalne prostore svoje hiše in gospodarsko poslopje. Odred je organizacijsko sestavljalo poveljstvo, izvidniški oddelek, oddelek zvez, dve četi in več vodov. V večini enot so bili častniki, podčastniki in vojaki iz domžalske občine, ena četa pa je bila v celoti popolnjena s 63 pripadniki iz občine Kamnik. Slavnostni govornik na proslavi je bil minister za obrambo Matej Tonin. »Pred tridesetimi leti je bilo posebno vzdušje. Zagotovo si vsakdo v svoj spomin lahko prikliče, kje je takrat bil in kaj je takrat počel, zagotovo pa je največja stvar, ki se je bomo spominjali, enotnost. Tista enotnost, ki je povezala vse Slovenke in Slovence, zato da smo končno zaživeli svoje sanje. Vedno znova je treba poudariti, da nam ni bilo nič podarjenega. Pri srcu me boli, ko slišim nekatere, ki vojno za osamosvojitev omalovažujejo, češ da je bilo premalo žrtev in da je trajala le nekaj dni – a hvala bogu, da je bilo tako!« Na domačiji Zalaznikovih so odkrili spominsko ploščo, veteranom Kamniške čete pa so podelili spominska priznanja.
Pahor: Poiščimo, kar nam je skupno
Minuli petek je v Snoviku potekala slovesnost ob tridesetletnici slovenske državnosti, ki so jo pripravili člani Turističnega društva Tuhinjska dolina. Na prireditvi, ki so jo poimenovali Vse najboljše, Slovenija, so nastopili domači zbori, glasbeniki in recitatorji, slavnostni govornik pa je bil predsednik države Borut Pahor, ki je pozval k povezanemu praznovanju petkovega jubileja. Čeprav nekateri pravijo, da je slovenska družba danes razklana, se Pahorju to zdi pretirano. Meni, da razlike med nami ne segajo tako daleč, da bi se sovražili. »Da imamo različna mnenja, je čudovito, a razlike med nami niso razlog, da smo nestrpni, da bi se izključevali ali celo sovražili,« je dejal. Poudaril je, da smo skupaj sposobni doseči nemogoče, kar smo dokazali v času osamosvajanja pa tudi kasneje v procesu vključevanja Slovenije v Evropsko unijo in zvezo Nato. Kot je dejal, imamo Slovenci tako izkušnjo razkola iz časa druge svetovne vojne kot tudi povezovanja iz časa osamosvajanja. »Imamo dve izkušnji. Do prve vodi izključevanje in sovražnost, do druge vodi sodelovanje in gradnja vsega, kar nam je skupno,« je dejal in zaključil z mislijo: »Veliko več je tega, kar nam je skupno, od tega, kar nas ločuje. Vse je prav in dobro, samo sovraštvo ne. Potrudimo se poiskati, kar nam je skupno, da bomo našim otrokom zagotovili mirno in varno prihodnost.«
Domoljubje, pogum in odločnost
Pri obeležju na nekdanjem mejnem prehodu Rateče je bila v soboto spominska slovesnost ob praznovanju dneva državnosti in v spomin na dogodke v osamosvojitveni vojni na območju občine Kranjska Gora. Pripravili so jo Območno združenje veteranov vojne za Slovenijo (OZ VVS) Zgornja Gorenjska, Policijsko veteransko društvo Sever Gorenjska in Občina Kranjska Gora. V kulturnem programu so sodelovali učenci OŠ Josipa Vandota Kranjska Gora in Veteranski pevski zbor OZ VVS Zgornja Gorenjska. Slavnostni govornik podžupan Občine Kranjska Gora Bogdan Janša je veterankam in veteranom čestital za domoljubje, pogum in odločnost, ki so jih takrat zmogli. Bili so brez brez orožja, brez neke pomoči, a so imeli vero v to, da ubranijo domovino, družine in svoja domovanja, je poudaril Janša, ki ima tudi sam na te dneve posebne občutke, s katerimi živi, in je ponosen na to.
Iz veteranskih vrst je letošnji prejemnik občinskega priznanja Janez (Jaša) Jelinčič. Občina Kranjska Gora bo vsem osnovnošolcem v obeh osnovnih šolah v občini podarila slovensko zastavo skupaj z občinskim in državnim voščilom, kajti kot je poudaril Janša: »Brez preteklosti ni prihodnosti in prihodnost so naši osnovnošolci. Zato je prav, da se na te dogodke odzovemo že pri najmlajših in da to skrbno ohranjamo za vse svoje prihodnje rodove.« Sklenil je z besedami: »Iskrene čestitke, Slovenija. Srečno, Slovenija.«