Angela Boškin, medicinska sestra z diplomo na Dunaju
Na Gorenjskem v deželi Kranjski (305)
Angela Boškin je bila prva šolana medicinska sestra iz socialno-zdravstvenega dela v Sloveniji in Jugoslaviji. Rodila se je 6. junija 1886 v Pevmi pri Gorici v slovenski kmečki družini. Iz številne družine z devetimi otroki je pri dvajsetih letih odšla na Dunaj gospodinjit starejšemu bratu.
Leta 1912 se je odločila za poklic medicinske sestre in bila sprejeta na dunajsko porodniško-ginekološko kliniko, kjer je delala kot prva slovenska medicinska sestra.
Že leta 1915 je bila določena za delo na rekonvalescentnem oddelku vojaške bolnišnice ter nato še za delo pri ekipi švedske misije v bolnišnici mednarodnega Rdečega križa. Leta 1917 je bila imenovana za glavno sestro v rezervni vojaški bolnišnici. Leta 1918 je diplomirala iz socialno-zdravstvenega dela skrbstvenih sester ter tako postala prva jugoslovanska diplomirana otroška negovalka in medicinska sestra.
Ko je na predavanjih poslušala o zaščiti in negi mater in otrok, jo je to tako prevzelo, da se je odločila za delo na tem področju.
Od prve svetovne vojne do leta 1922 je delala na Jesenicah. Predlagala je ustanovitev posvetovalnice za matere in dojenčke ter oblikovala njen program.
V letih 1923–1926 je poučevala patronažno službo na enoletni šoli za sestre v Ljubljani. Leta 1926 bila premeščena v Trbovlje, kjer je med drugim odprla posvetovalnico za otroke. Od leta 1939 je delala na Higienskem zavodu v Ljubljani, nato pa do upokojitve leta 1944 v Zdravstvenem domu v Škofji Loki. Med okupacijo je na Gorenjskem skrbela za ilegalce. Umrla je 28. julija 1977.
Po upokojitvi se je preselila v rojstno Pevmo, kjer se je udejstvovala v prosvetni dejavnosti. Bila je aktivna v društvu Naš prapor in članica glavnega odbora Demokratične fronte Slovencev.
Za zasluge pri organizaciji dispanzerske dejavnosti in otroških posvetovalnic so ji podelili prvo zlato značko medicinskih sester. Odlikovana pa je bila tudi z redom zaslug za ljudstvo s srebrnimi žarki.
Zanimivi Gorenjci tedna iz dežele Kranjske:
V Kapli vasi (danes Komenda) se je 1. 6. 1885 rodil kulturni delavec, politik, poslanec in komendski župan Janez (Ivan) Štrcin. Bil je ena osrednjih osebnosti na Komendskem v obdobju pred drugo svetovno vojno. Dal je pobudo za ustanovitev telovadnega odseka Orel. Bil je izvrsten govornik. V zakonu z ženo Cilko se mu je rodilo devet otrok.
V Kranju se je 2. 6. 1838 rodil politik Robert Schrey-Redlwerth. Bil je med vodilnimi politiki nemške stranke v Kranju v dobi njene največje moči.
V Kranju se je 4. 6. 1908 rodil zdravnik ginekolog, univerzitetni profesor, akademik, častnik in partizan Franc Novak (partizansko ime Luka). Bil je eden izmed organizatorjev partizanske medicine, ki se je odlikovala po številnih skritih bolnišnicah. Od leta 1943 je bil načelnik sanitete Glavnega štaba NOV in POS. Kot odposlanec se je udeležil Zbora odposlancev slovenskega naroda v Kočevju. Umrl je 29. septembra 1999.
V Kropi se je 4. 6. 1910 rodil slovenski operni pevec, tenorist in glasbeni pedagog Anton Dermota. Postal je eden prvih solistov dunajske opere. Gostoval je domala v vseh središčih svetovne opere. Umrl je 22. 6. 1989.