Nasledniki tradicije Skalašev
Deset let delovanja Gorniškega kluba Jakoba Aljaža, enajsta slavnostna akademija pred Aljaževo rojstno hišo v Zavrhu in deveta podelitev častnega znaka pohodnikom po Aljaževi poti ...
Zavrh - »Kaj nas gornike, naslednike tradicije Skalašev, loči od ostalih številnih pohodnikov? Ni bistvene razlike, so pa različni poudarki. Mi hodimo v hribe iskat predvsem duhovno izpopolnitev. Z vsakega pohoda se vračamo domov duhovno bogatejši,« pravijo gorniki iz Gorniškega kluba Jakoba Aljaža, ki trenutno šteje več kot osemdeset članov, ne le iz Medvod, ampak cele Slovenije. Vključen je v zvezo devetih gorniških klubov Slovenski gorniški klub SKALA in letos praznuje deseto obletnico delovanja.
Pobudo za ustanovitev Gorniškega kluba Jakoba Aljaža sta že spomladi leta 1997 dala sedaj že pokojni profesor Anton Lah in Gašper R. Modic, ki je bil še istega leta na ustanovnem občnem zboru izvoljen za prvega predsednika. Pobuda je namreč naletela na dober odziv med številni posamezniki, med njimi tudi pri dobrem poznavalcu Jakoba Aljaža in njegovemu nasledniku na Dovjem župniku Francu Urbaniji, ki se jim prav vsako leto pridruži na slavnostni akademiji ob obletnici Aljaževega rojstva pred njegovo rojstno hišo v Zavrhu in daruje sveto mašo vrh Šmarne gore. Slovesnost je že pred leti prerasla v osrednjo kulturno prireditve ob medvoškem občinskem prazniku, na kateri so doslej spregovorili številni ugledni gostje, med drugim tudi kulturni minister dr. Vasko Simoniti.
»Prvo soboto v mesecu juliju ob 9. uri, tako kot vsako leto, bomo tudi letos organizirali že enajsto slavnostno akademijo pred Aljaževo rojstno hišo, na katero znova vabimo vse ljudi dobre volje, ljubitelje pristne slovenske ljudske pesmi in kulture. Kultura je namreč sestavni del nadaljevanje tradicije Skalašev. Prav iz vrst gornikov in sosedov je bila že pred leti dana tudi pobuda, da Občina Medvode odkupi Aljaževo rojstno hišo, jo zaščiti kot kulturni spomenik in obnovi. Veseli smo, da je velik del tega že postorjen in prepričani smo, da bodo našli tudi primerno vsebino. Naš predlog je seveda bil, da se v njej uredi Aljaževa spominska soba, ves čas pa tudi upamo, da bomo tudi mi v njej dobili svoj klubski prostor. Uradni sedež kluba je sicer v stavbi Občine Medvode, največkrat pa se sestanemo kar pri meni doma, saj drugih primernih prostorov pač ni,« pravi predsednik kluba Tomaž Mis, ki sicer živi v neposredni bližini Aljaževe rojstne hiše, pri sebi hrani del nekdanje notranje opreme hiše in že sicer naključne obiskovalce z veseljem seznanja z Aljaževim življenjem in delom. Predsednikovanje medvoškemu gorniškemu klubu je prevzel pred šestimi leti in to funkcijo opravlja že drugi mandat.
Na slavnosti akademiji bodo tudi letos, že devetič zapored, podelili častni znak vsem tistim gornikom, ki so lani prehodili, naenkrat ali po delih, celotno »Aljaževo pot od doma do doma«, ki se začne v Zavrhu pred njegovo rojstno domačijo, se nato povzpne na Šmarno goro, vodi prek naslednjih dvajsetih spominskih točk po gorskih vrhovih, planinskih postojankah, cerkvah in župniščih in se zaključi v Aljaževem domu v Vratih. Vse spominske točke na poti so medvoški gorniki opremili s spominskimi oznakami in žigi za potrditev opravljene poti, vsako leto pa organizirajo in vodijo ture na posamezne spominske točke ter enovit pohod po celotni poti. Prav ta večletna akcija, ki jo je Janez Kocjan – JanKo že prvo leto delovanja kluba uspešno predstavil drugim gornikom in jo nato v veliki meri tudi sam realiziral in opisal v ličnem vodniku, je dobila osrednje mesto v programu gorniškega kluba.
»Namen hoje po tej poti ni lov za žigi, temveč spoznavanje življenjske poti Jakoba Aljaža in del, ki nam jih je na svoji poti zapustil, spoznavanje lepote naše domovine nasploh in posebej gora, ki jih je Aljaž tako ljubil in ohranil slovenske tudi za nas. Namen potovanja po poti je tudi krepitev telesnih sposobnosti in zdravja, sprostitev v naravi, predvsem pa pot končati duhovno bogatejši, kot smo jo začeli. Do letošnjega leta je to pot opravilo že več kot 250 planincev in gornikov iz Slovenije in tudi tujine,« pravi tajnik kluba Janez Kocjan – JanKo, ki je predvsem zadovoljen, da so v letošnjem jubilejnem letu pridobili sponzorska sredstva za izdajo dopolnjenega in s fotografijami Franceta Urbanije opremljenega vodnika po Aljaževi spominski poti. Fotografije, ki so jih gorniki in planinci naredili na teh potovanjih, so že večkrat dali na ogled, vendar jim tako za vodnik kot za organizacijo razstav, med njimi tudi obsežne razstave arhivskega gradiva o Jakobu Aljažu, iz občinske blagajne doslej ni uspelo pridobiti nobenih sredstev v ta namen, saj lahko kot gorniški klub kandidirajo le na razpisih za pridobitev športnega ne pa tudi kulturnega ali turističnega »evra«, čeprav je dobršen del njihovega delovanja usmerjen prav na ta področja.