Jezerškov najmlajši z medaljo
Martin Jezeršek je s prestižnega evropskega tekmovanja v klasični francoski strežbi prinesel bronasto medaljo.
Sora - Letošnje evropsko tekmovanje v klasični francoski strežbi, poznano pod imenom Georges Baptiste Cup, je sredi aprila potekalo v Madridu. V študentski kategoriji je Slovenijo kot edini zastopal Martin Jezeršek, 19-letni študent Višje strokovne šole za gostinstvo in turizem Maribor, sicer doma iz znane gostinske družine Jezeršek iz Sore. Bil je odličen tretji.
Glede na to, da si iz gostinske družine, si kdaj razmišljal, da bi študiral kaj drugega kot gostinstvo?
»Poklic gostinstva mi je bil zelo lepo prikazan že zgodaj v otroštvu in zato ob koncu osnovne šole nisem imel težav z odločanjem o nadaljevanju šolanja. Starši so me sicer prepričevali, da je gostincev v družini dovolj, naj se raje odločim za smer ekonomije ali kaj podobnega, a na srečo jih nisem poslušal.«
Kako to, da si se odločil za študij prav v Mariboru?
»Ob koncu srednje šole sem za mesec dni odšel na mednarodno izmenjavo dijakov na Dansko in takrat sem videl, da je potrebno mnogo izkušenj pridobivati tudi v tujini. In ker šola v Mariboru zainteresiranim študentom omogoči tudi te vrste izkušnje, sem se odločil, da bom študiral v Mariboru. V pol leta, odkar sem tam, sem že trikrat odšel po izkušnje v tujino.«
Letos si se prvič udeležil tekmovanja v strežnih veščinah. Presenečen nad tretjim mestom ali si to pričakoval?
»Nikoli nisem pokazal interesa, da bi se udeleževal različnih tekmovanj. Ko pa sem prvič slišal za to tekmovanje, mi je postalo velik izziv. To je bilo moje sploh prvo tekmovanje, poleg tega se lahko tekmovanja Georges Baptise tekmovalec udeleži le enkrat v življenju. V tekmovanju je potrebno pokazati ogromno zananja in spretnosti s področja kulinarike, ter obvladati angleški jezik, zato je karkoli pričakovati pred tekmovanjem nesmiselno. Po tekmovanju pa tretjega mesta sploh nisem pričakoval, zato sem bil na podelitvi še toliko bolj presenečen.«
Kaj ti pomeni to tretje mesto?
»Predvsem mi je velika samopotrditev, dokaz, da sem na pravi poti. Hkrati je bila to ogromna izkušnja in tudi referenca. Če jo bom znal izkoristiti, pa lahko pomeni tudi napredek.«
Je bil v Sloveniji kakšen predizbor za uvrstitev na to tekmovanje?
»Na Višji strokovni šoli za gostinstvo in turizem Maribor je potekal v januarju, in že to, da sem bil kot študent prvega letnika izbran za tekmovalca med konkurenco samo starejših letnikov, mi je pomenilo veliko.«
Si prvi iz družine Jezeršek z osvojenim priznanjem na kakšnem evropskem tekmovanju?
»Pred nekaj leti je ekipa Hiše kulinarike Jezeršek osvojila zlato medaljo v pripravi hladno-toplega bifeja na Gostinsko-turističnem zboru, evropskega tekmovanja pa se ni udeležil še nihče pred mano.«
Vsak tekmovalec je moral pokazati številne veščine. Kaj je bilo zate osebno najtežje?
»Res je. Prikazati smo morali kar osem praktičnih disciplin in čim bolje opraviti s pisnim testom o svetovni gastronomiji, poznavanju vina, sira ... Vse discipline so zelo težke, najtežje pa mi je bilo pri poznavanju in prepoznavanju vina in pijač. Preizkusili smo eno belo, eno rdeče vino in eno močno alkoholno pijačo, jo skušali prepoznati, opisati njene karakteristike, ter jo svetovati k različnim jedem.«
Kaj vse si moral znati?
»En del je bil pisni test s področja svetovne gastronomije (poznavanje vina, pijač, sira, mednarodnih jedi, francoskih strokovnih izrazov ...), drugi del so bile praktične discipline. Sprejem naročila: tekmovalec dobi 15 minut prej jedilni list, se v tem času pripravi na sprejem naročila in ga nato sprejme. Poznati mora mednarodne jedi, ki so napisane na jedilnem listu in poleg tega pravilno svetovati pijače, ponuditi aperitiv ... Priprava dveh coktailov: pred tekmovanjem dobi tekmovalec seznam desetih coktailov, ki jih mora znati pripraviti. Na tekmovanju izžreba dva in ju pripravi pred komisijo. Pred komisijo mora prikazati še rezanje in serviranje španskega pršuta »Hamon Iberico«, filiranje in serviranje na žaru pečene ribe (orade), flambiranje govejega fileja, pripraviti poprovo omako in servirati jedi, ter prikazati filiranje oz. razrez pomaranče. Tu je še pravilna postrežba piva, prepoznavanje in poznavanje vina oziroma alkoholnih pijač.«
Kaj ti je manjkalo, da bi bil prav najboljši?
»Nekaj pomembnih točk sem izgubil v prvi disciplini, ko je bila velika trema, kasneje pa za tremo ni bilo več časa. Nekaj točk sem po mojem mnenju izgubil neutemeljeno zaradi nesporazuma pri sprejemu naročila.«
Si bil med mlajšimi?
»Večina tekmovalcev je bilo starejših, le tekmovalka s Portugalskega je bila mlajša.«
V gostinstvu je pomembna tako dobra priprava hrane kot tudi dobra postrežba. Kje preživiš več časa?
»Trenutno sicer večino časa preživim v strežbi, vendar mislim, da mora dober natakar ali kuhar zelo dobro poznati obe veščini, da postane še boljši. Zato me ponovno mika, da bi več časa preživel tudi v kuhinji.«
Kaj rad počneš v prostem času?
»Prostega časa mi vedno zmanjkuje. Najraje ga preživim v družbi družine, dekleta in prijateljev. Nikoli mi ni dolgčas!«