Znižali cene zdravljenja covidnih bolnikov
Vlada je sprejela Splošni dogovor za leto 2021, ki določa cene zdravstvenih storitev v javnem zdravstvenem sistemu. Po besedah ministra za zdravje Janeza Poklukarja več sredstev namenjajo duševnemu zdravju otrok in mladostnikov ter primarnemu zdravstvu, nižje so cene zdravljenja covidnih bolnikov v bolnišnicah ...
Skupni finančni učinki Splošnega dogovora za letos znašajo dobrih 25 milijonov evrov v deležu obveznega zdravstvenega zavarovanja.
Brdo pri Kranju – Minister za zdravje Janez Poklukar je po četrtkovi vladni seji sporočil, da so v Splošnem dogovoru za leto 2021 posebno pozornost namenili področjem, ki so bila podhranjena že pred epidemijo, v zadnjem letu pa se je pomanjkanje na teh področjih le še bolj pokazalo.
Širi se program v centrih za duševno zdravje otrok
Strokovnjaki otroške in mladinske psihiatrije že nekaj časa opozarjajo, da je epidemija povzročila tako veliko povečanje števila otrok in mladostnikov z urgentnimi duševnimi motnjami, da na obstoječih oddelkih ne zmorejo več vsem zagotavljati urgentne bolnišnične obravnave. Minister Poklukar je dejal, da se povečuje število timov specialistične pedopsihiatrije v Pediatrični kliniki UKC Ljubljana za dva tima in zagotavljajo dodatne kapacitete v Psihiatrični kliniki Ljubljana. V centrih za duševno zdravje otrok in mladostnikov se program širi za dodatnih šest timov in v Zavodu Dornava za dodatnih šest primerov. Uvaja se plačilo po realizaciji v dejavnosti pedopsihiatrije. Zagotovili bodo dodatnih 2,2 milijona evrov v deležu obveznega zdravstvenega zavarovanja.
Nihče naj ne bi ostal brez osebnega zdravnika
Na primarni ravni zdravstvene dejavnosti se po ministrovih besedah širijo timi splošnih ambulant ter otroških in šolskih dispanzerjev, ki so bili dogovorjeni že lani. Kot je še pojasnil: »Uvaja se tudi obveznost opredeljevanja splošnih zdravnikov v ambulantah družinske medicine do obremenitve glavarinskih količnikov, tako da nobena zavarovana oseba ne ostane brez izbranega osebnega zdravnika.« Za širitve na primarni ravni se namenja 2,1 milijona evrov.
V UKC Ljubljana, UKC Maribor, Onkološkem inštitutu, Murski Soboti in Novem mestu se vzpostavljajo mobilni paliativni timi. Bolnišnice bodo zagotavljaje dve ambulanti in hišne obiske. Finančne posledice za ZZZS v letu 2021 znašajo 1,8 milijona evrov.
Covid-19 z zapleti: zdaj 6301 evro, prej 16.001
Določene so nižje cene za storitve zdravljenja bolezni covid-19, ki temeljijo na podatkih Univerzitetnih kliničnih centrov Ljubljana in Maribor. Minister Poklukar je pojasnil, da so cene uskladili po presoji več tisoč obravnavanih primerov, medtem ko so bile lanske cene postavljene na podlagi prvih tristo primerov hospitalizacije zaradi covida.
Zdravljenje covida-19 brez zapleta po novem znaša 3523 evrov (prej 8000 evrov), zdravljenje te bolezni z zapleti znaša 6301 evra, (prej 16.001 evra) in zdravljenje z ventilatorjem 37.924 evrov (prej 46.833 evrov). »Kljub znižanju so nove cene za covidne storitve še vedno za 34 odstotkov višje od cen za zdravljenje ostalih virusnih obolenj (gripa, zapleti pri gripi, ventilator),« je pojasnil minister.
Nov kadrovski normativ
Glede na kadrovske potrebe v domovih za starejše in posebnih zavodih za odrasle je določen nov kadrovski normativ na področju Nege III z namenom zaposlitve tehnikov zdravstvene nege oziroma bolničarjev. Finančni učinek predloga znaša 4,4 milijona evrov.
Cepljenje dečkov proti HPV
Pomembnejše vsebine Splošnega dogovora za 2021 so še upoštevanje višine regresa za letni dopust za javne uslužbence (3,8 milijona evrov v 2021), upoštevanje višine premije dodatnega kolektivnega pokojninskega zavarovanja (1,2 milijona evrov), širitev cepljenja s cepljenjem dečkov v šestem razredu proti humanim papiloma virusom (223 tisoč evrov), novi model plačevanja izvajalcev specialistične zunajbolnišnične storitve ORL, ki jih stimulira k skrajševanju čakalnih dob in števila čakajočih za prve preglede (brez finančnega učinka v 2021), prilagoditev standardov skladno z dokumentom Poklicne kompetence in aktivnosti izvajalcev v dejavnosti zdravstvene nege iz maja 2019 (1,98 milijona evrov) in sprememba načina financiranja referenčnih ambulant.