Mitja Kavčič je dejaven v Društvu hemofilikov Slovenije.

Modrica na roki kar ni hotela izginiti

Radovljičan Mitja Kavčič je še kot dojenček prejel diagnozo hemofilija. Gre za redko dedno bolezen strjevanja krvi, ki je v otroštvu močno vplivala na njegove aktivnosti, danes pa po zaslugi napredka medicine živi skoraj povsem običajno življenje.

Hemofilija je redka dedna bolezen z motnjo strjevanja krvi, pri kateri osebe ne krvavijo močneje in hitreje, ampak dlje.

Sodobno zdravljenje, ki temelji na preprečevanju krvavitev, danes osebam s hemofilijo omogoča aktivno življenje, skoraj brez omejitev.

Za osebe s hemofilijo so problematične notranje krvavitve v mišicah in sklepih, ki povzročajo okvaro sklepov, kronične bolečine in omejeno gibljivost.

Sedemnajsti april je svetovni dan ozaveščanja o hemofiliji, bolezni, ki jo ima 229 Slovencev. Gre za neozdravljivo, dedno bolezen strjevanja krvi, ki jo ima tudi Mitja Kavčič, Radovljičan, ki zadnja leta z družino živi v Ljubljani.

"Ko sem bil star šest mesecev, sta starša opazila modrico na roki, ki kar ni in ni hotela izginiti. Zato sta me peljala k zdravniku, kjer so po preiskavi ugotovili, da imam motnjo strjevanja krvi, hemofilijo," pripoveduje sogovornik. Hemofilijo je podedoval, prenašalka je bila mama, medtem ko njegova sestra, ki je imela petdesetodstotno možnost, da bi bila prenašalka, okvarjenega gena ni prejela.

Mitja se je že kot otrok moral soočiti s številnimi omejitvami, pogosto je bil v bolnišnici. "Starša sta me skušala 'spraviti k pameti', da nisem počel stvari, zaradi katerih sem končal v bolnišnici ... A v bolnišnicah smo bili hemofiliki, tudi jaz, tako pogosto, da smo si bili vsi čisto domači ..."

A skozi leta so se stvari izboljšale, napredovala je tudi medicina, tako da hemofiliki, tudi sogovornik, danes lahko živijo skoraj povsem običajno življenje. "Po zaslugi preventivnega zdravljenja in načina shranjevanja zdravil, ki so lahko tudi na sobni temperaturi, nisem več odvisen od nenehne bližine bolnišnice in lahko potujem, tudi v nekoliko bolj odročne kraje." Ukvarja se tudi s športom, a zaradi omejitev gibljivosti sklepov podzavestno pazi na gibe. Najbolj priporočljiva športa sta sicer plavanje in kolesarjenje, tako kot za vse osebe s poškodovanimi sklepi.

Mitja dela kot računalniški tehnik v podjetju v Šenčurju, je poročen in ima dva sinova, stara dve in šest let. "Sinova sta zdrava, če bi imel hčerko, pa bila obvezna prenašalka, saj bi prejela moj okvarjeni X-kromosom," pravi.

Pa se mu zdi, da je danes lažje živeti kot hemofilik kot v času njegovega otroštva? "Zagotovo. Tudi oskrbo s strjevalnimi faktorji smo v Sloveniji dvignili na zavidljivo raven. Menim, da je to tudi razlog, zakaj se danes mladi hemofiliki praktično ne zavedajo same bolezni."

S tem se strinja tudi doc. dr. Barbara Faganel Kotnik s Kliničnega oddelka za otroško hematologijo in onkologijo Pediatrične klinike UKC Ljubljana, ki pravi, da danes otroci s hemofilijo živijo aktivna življenja z nekaj manjšimi omejitvami. »Pričakovana življenjska doba osebe s hemofilijo, ki se je rodila po letu 2000 in je deležna sodobnega zdravljenja, je enaka vrstnikovi brez motnje strjevanja krvi. Če smo otroke s hemofilijo pred leti zdravili zaradi krvavitev v bolnišnici več dni, jih sedaj srečujemo le ob rednih obdobnih pregledih v ambulanti, kjer spremljamo, ali je naš cilj, ki je nič krvavitev, izpolnjen,« je povedala.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Tržič / petek, 12. maj 2017 / 17:10

Novi direktor občinske uprave še ni izbran

Tržič – Direktorju tržiške občinske uprave Dragu Zadnikarju, ki je bil na tem delovnem mestu zadnjih deset let, je pogodba o zaposlitvi potekla desetega maja. Prvi javni razpis za novega direktorja...

Objavljeno na isti dan


Šport / ponedeljek, 9. marec 2020 / 21:55

Prevc v Lillehammerju dosegel 23. zmago v karieri

Slovenski smučarski skakalec Peter Prevc je bil najboljši na tekmi svetovnega pokala v Lillehammerju na Norveškem. Na olimpijski napravi iz leta 1994 si je priboril 23. zmago v karieri. Na večni lestv...

Kranj / ponedeljek, 9. marec 2020 / 18:27

Nekdanji vrtec v sramotnem stanju

Kranj – Pred kratkim je bralka spraševala, kaj se dogaja z nekdanjim vrtcem pri avtobusni postaji v Kranju, ki je zanemarjen, okrog njega se nabira umazanija – od igel do poginulih ptic in...

Slovenija / ponedeljek, 9. marec 2020 / 18:17

Pokal Vitranc in Planica brez gledalcev

Danes do 14. ure je bila okužba z novim koronavirusom potrjena pri triindvajsetih osebah, opravljenih je bilo 1227 testov. Potrjena je prva okužba tudi v Vodicah. Danes se je sestal Svet za nacionalno...

GG Plus / ponedeljek, 9. marec 2020 / 16:57

Z ljubeznijo do oblačilne dediščine

Andreja Stržinar Poklukar je mojstrica izdelave zgodovinskih kostumov in rekonstrukcij oblačil slovenske oblačilne dediščine. O starih oblačilih je ohranjenih le malo podatkov, zato poustvarjanje nekd...

Slovenija / ponedeljek, 9. marec 2020 / 16:52

Zdravje v občini

Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) v projektu Zdravje v občini že več let spremljajo različne kazalnike zdravja za vsako od 212 slovenskih občin. Enkrat letno pripravijo publikacije z...