Pahor v vojašnici pozval k cepljenju
Predsednik republike Borut Pahor je ob petkovem obisku kranjske vojašnice pozval državljane, naj se cepijo proti covidu-19, pri čemer jim je lahko v navdih tudi precepljenost znotraj Slovenske vojske.
Kranj – Predsednik republike in vrhovni poveljnik obrambnih sil Borut Pahor se je v petek v Vojašnici Petra Petriča seznanil z delovanjem logistične brigade in s pilotnim projektom vodikove polnilnice, ki jo bo v kranjski vojašnici postavilo Ministrstvo za obrambo RS, ogledal pa si je tudi mobilni biološki laboratorij Enote laboratorija za jedrsko, radiološko, kemijsko in biološko obrambo ter cepilno mesto v športni dvorani vojašnice. Ob tem je državljanke in državljane pozval, naj razmislijo, da bi se cepili.
»Ko bomo dosegli določeno mero precepljenosti, se bomo lahko vrnili v novo normalnost in se posvetili odpravi drugih posledic, ki jih bo pustila zdravstvena kriza zaradi covida-19,« je dejal. Zaveda se, da imajo nekateri glede cepljenja pomisleke, ki jih bo po njegovih besedah treba odpravljati s prepričljivo razpravo. »Mislim, da je zelo pomembno, da bodo pri tem priskočili na pomoč ljudje, ki imajo med prebivalstvom avtoriteto, zlasti družinski zdravniki in vsi, ki jim ljudje najbolj verjamejo.«
Predsednik Pahor je v izjavi za medije poudaril, da je na Slovensko vojsko zelo ponosen iz dveh razlogov. Prvi je, da je Slovenska vojska s precepljenostjo in prekuženostjo dosegla 60-odstotno zaščito proti covidu-19, kar je lahko »navdih za naša ravnanja v prihodnjih tednih in mesecih, ko bo zelo pomembno, da se precepi večina populacije«. Ob tem vojska pomaga tudi civilnemu prebivalstvu, da doseže enak rezultat.
Drugi razlog pa je pilotni projekt vodikovih polnilnic, ki v Slovensko vojsko uvaja trajnostno skrb za okolje in podnebje. »Na tem področju smo pionirji, ne le v Sloveniji, ampak tudi v EU, kar me navdaja z upanjem in ponosom,« je dejal Pahor.
Projekt uporabe vodikove tehnologije za zagotavljanje energije je prvi obrambni projekt, financiran s strani EU. Vodik se bo uporabljal za zagotavljanje energetske samozadostnosti vojašnice in pogon vozil, tako vojaških kot vozil kranjskega potniškega prometa. Polnilnica v Kranju bo prva, kasneje jih bodo postavili tudi na drugih vojaških lokacijah v Sloveniji. Polkovnik Robert Šipec iz direktorata za logistiko je dodatno pojasnil, da v Kranju postavljajo veliko fotovoltaično elektrarno in vodikovo vozlišče, ki bo zagotovilo hranjenje vodika in vsaj tridnevno polno avtonomijo vojašnice v primeru izpada električne energije. »Odpiramo tudi vrata razvoju vodikove mobilnosti, saj bodo prebivalci tu polnili vodikova vozila, Mestna občina Kranj bo lahko zagotovila mestni promet na vodik. Gre za prvi tak projekt v Sloveniji in prvi v obrambnem sektorju v Evropi,« je razložil.