![](/images/20210504/210509936-AR_1.jpg?Size=main_picture&ImageVersion=online_l1)
Upad okužb med starejšimi, porast pri mlajših
Ob včeraj opravljenih 4024 PCR-testih so v državi potrdili 894 novih okužb s koronavirusom, delež pozitivnih izvidov je bil 22,2-odstoten in je primerljiv z deležem izpred enega tedna. Opravili so tudi 44.757 hitrih antigenskih testov.
Ljubljana – Sedemdnevno povprečje okužb v državi je po današnjih podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) 675, včeraj je bilo 661. Vladna govorka Maja Bratuša je na današnji dopoldanski novinarski konferenci opozorila, da smo se oddaljili od sproščanja vladnih ukrepov v rumeni fazi, prvi pogoj za prehod iz oranžne v rumeno fazo je namreč sedemdnevno povprečje okužb pod šeststo. Tudi drugega pogoja za prehod v rumeno fazo, števila hospitaliziranih covidnih bolnikov pod petsto, ne dosegamo. V bolnišnični oskrbi je danes 584 covidnih bolnikov, kar je sicer 24 manj kot včeraj. V intenzivni negi jih je 143, štirje manj kot včeraj. Število bolnišničnih sprejemov je še vedno visoko, je povedala Bratuša, samo včeraj so na novo sprejeli 54 covidnih bolnikov. Odpustili so jih 74. Včeraj so umrli štirje covidni bolniki.
Namestnica predstojnika Centra za nalezljive bolezni na NIJZ Nuška Čakš Jager je na novinarski konferenci povedala, da je v Evropski uniji trend okužb stabilen oziroma je ponekod opazen trend upadanja okužb. Najvišjo 14-dnevno incidenco obolelih so zaznali na Hrvaškem, Nizozemskem, Cipru, v Nemčiji, Litvi in Latviji. V Sloveniji je 14-dnevna incidenca obolelih na sto tisoč prebivalcev rahlo nad evropskim povprečjem, na današnji dan v državi znaša 457. Delež testiranih je po državah EU različen, kot pa je dejala Čakš Jagrova, je Slovenija po testiranju dokaj visoko oziroma takoj za Ciprom, Grčijo in Češko. Vse države EU poročajo o veliki zasedenosti bolnišnic s covidnimi bolniki, še posebej intenzivnih enot.
Kot najpogostejši vir okužbe ostaja družina oziroma skupno gospodinjstvo. Precejšen upad obolelih je v starostnih skupinah nad 65 let, kar je posledica precepljenosti, je poudarila Čakš Jagrova. V različnih domovih za starejše so imeli v zadnjem tednu le štiri potrjene okužbe. Kot drugi dokaz, da se cepljenje obrestuje tudi v drugi bolj izpostavljeni populaciji, pa je navedla pedagoški kader, kjer je prav tako opazen upad okužb. Okužbe pa naraščajo v starostnih skupinah med 15 in 24 let ter med 35 in 44 let, zato je nujno, kot je poudarila Čakš Jagrova, da se cepljenje razširi na celotno prebivalstvo.
Vlada je na dopisni seji sklenila, da se za vstop v Slovenijo brez napotitve v karanteno na domu na kontrolnih točkah kategorije A na letalskih povezavah za mednarodni zračni promet priznavajo tudi negativni rezultati PCR-testa, če so bili izdani v Srbiji in Turčiji. Začasni odlok velja od 5. do 16. maja.