Kdaj hostel na Jesenicah
Za hostel je ključnega pomena lokacija, poleg tega pa je zelo pomembno, da ima zgradba, v kateri ga uredijo, karakter, vsebino, posebno zgodbo, na Jesenicah denimo zgodbo železarstva, so menili na okrogli mizi.
Jesenice – Na Jesenicah so na pobudo iniciative Ejga – za lepše Jesenice pripravili okroglo mizo z naslovom Hostel na Jesenicah. Nanjo so povabili nekdanjo ministrico za gospodarstvo Darjo Radić, prvega direktorja hostla Celica iz Ljubljane Tomaža Štefeta, okrogle mize pa sta se udeležila tudi direktor občinske uprave Občine Jesenice Vitomir Pretnar in vodja oddelka za gospodarstvo na Občini Jesenice Vera Djurić Drozdek. Kje in kdaj bi Jesenice lahko dobile hostel, kako bi vanj privabili mlade popotnike z vsega sveta ter jih na Jesenicah tudi zadržali – to so bila glavna vprašanja, na katera so skušali najti odgovor. Darja Radić je menila, da hostel mora biti nekaj posebnega, »odštekanega«, da pritegne mlade popotnike. S tem se je strinjal Tomaž Štefe, ki je vodil hostel Celica, ki je v Ljubljani urejen v nekdanjih zaporih in ga je vodič Lonely Planet izbral za najbolj edinstven hostel na svetu. Kot je dejal Štefe, je za hostel ključnega pomena lokacija, poleg tega pa je zelo pomembna tudi zgodba, ki jo prinaša. »Fino je, da ima zgradba, v kateri je hostel, karakter, vsebino, zgodovino, zanimivo zgodbo,« je poudaril. Na Jesenicah bi bila to lahko železarska tradicija. Kot je dejal, mladinski turizem danes ni več enak kot pred leti; popotniki niso več mladi nahrbtnikarji brez denarja, ki delajo škodo, temveč v hostlih pogosto prespijo tudi starejši ljudje, ki imajo radi popotniški način življenja, obenem pa si lahko več privoščijo in v kraju tudi več potrošijo. Zato se lokalnemu okolju hostla ni treba bati, je zatrdil Štefe. Kot je povedal, je zagon hostla Celica omogočil javni denar in tudi na Jesenicah bi bilo dobrodošlo sodelovanje Občine, seveda ob zasebni iniciativi. Ob tem je Darja Radić opozorila, da je mlade treba tudi privabiti na Jesenice in jih kak dan v mestu tudi zadržati. »Kaj tem mladim Jesenice danes ali jutri lahko ponudijo?« je vprašala. Vera Djurić Drozdek z Občine Jesenice je dejala, da je to lahko železarska dediščina, kultura, prireditve in dogodki, tudi v prenovljeni športni dvorani Podmežakla, kjer bi po uspehu evropskega prvenstva v košarki lahko gostili tudi druga velika prvenstva.
Med možnimi lokacijami za hostel je direktor občinske uprave Vitomir Pretnar omenil bivalnice Slovenskih železnic, ki naj bi bile zainteresirane za prodajo objekta oziroma oddajo v najem. Ahmed Pašić iz iniciative Ejga – za lepše Jesenice je izrazil zadovoljstvo, da so se na Jesenicah začeli pogovarjati o možnostih odprtja hostla. Sam bi v zgodbo hostla vključil multikulturnost Jesenic, kakršne ne more ponuditi nobeno drugo mesto v Sloveniji. In kdaj bi mesto lahko dobilo hostel? Upajmo, da v dveh letih, je menil Pašić.