V Škofji Loki se ne bojijo strojev
V Šolskem centru Škofja Loka so s pomočjo evropskih sredstev končali gradnjo Medpodjetniškega izobraževalnega centra in energetsko sanacijo šolskih objektov.
Škofja Loka – Z nakupom strojev so v Šolskem centru (ŠC) Škofja Loka končali projekt gradnje Medpodjetniškega izobraževalnega centra (MIC) in energetske sanacije objektov šolskega centra. Projekta sta bila skupaj vredna 5,5 milijona evrov. »Za srednješolsko izobraževanje v Škofji Loki je bil to velik zalogaj,« je poudaril direktor ŠC Škofja Loka Martin Pivk. Za obe naložbi so namreč zagotovili tudi lastna sredstva, in sicer za MIC skoraj sedemsto tisoč evrov, za energetsko sanacijo pa slabih dvesto tisoč evrov.
V sodobni in tehnološko izredno napredno opremljeni zgradbi želijo po besedah vodje MIC Alojzija Kokalja področje strojništva in lesarstva življenjsko povezati z gospodarstvom. V MIC tako nudijo sodobno infrastrukturo za izobraževanje in usposabljanje zaposlenih v gospodarstvu, brezposelnih na področju lesarstva in strojništva ter dijakov in študentov. V letošnjem šolskem letu so po besedah Martina Pivka pripravili že osem izobraževanj za podjetja, tri programe pa so izvedli v sodelovanju z zavodom za zaposlovanje. Na sodobnih strojih, ki so enakovredni profesionalni opremi v podjetjih, lahko izvajajo naročnikom prilagojena izobraževanja, oprema pa omogoča tudi možnost razvoja in testiranja izdelkov. Pri tem so izhajali iz potreb lokalnega gospodarstva, je poudaril Kokalj. »Oprema, čeprav je didaktična, omogoča izvedbo enakega tehnološkega procesa kot na precej dražjih strojih v industriji.« Njihovi slušatelji, je še dodal, tako dobijo uporabno znanje, ki ga lahko takoj uporabijo v industriji. »Podjetniki sami pravijo mladim, naj se šolajo v Škofji Loki, ker se tam ne bojijo strojev,« se je ob tem pohvalil Pivk in dodal, da k njim ne prihajajo več zgolj dijaki iz Gorenjske, ampak jih je vse več tudi s primorskega in ljubljanskega območja. Ta čas imajo na vseh ravneh vpisanih okrog 120 udeležencev izobraževanja, od tega je petsto dijakov strojništva in dvesto lesarstva, tristo je študentov na obeh področjih, v izobraževanje odraslih pa je vključenih 150 oseb.
V okviru energetske sanacije stavb ŠC Škofja Loka pa so poskrbeli za skoraj 65-odstotno znižanje stroškov za ogrevanje, desetodstotni prihranek načrtujejo tudi pri porabi električne energije. Zamenjali so okna in obnovili fasado, kotel na kurilno olje na lesarski šoli pa so zamenjali s sodobnim kotlom na biomaso. »Odpadke, ki jih proizvedemo v delavnicah, bomo zdaj uporabili za ogrevanje,« je poudaril Pivk. V osrednjem objektu na strojni šoli so uredili tudi sodobno prezračevanje z rekuperacijo, ki ga regulira centralni nadzorni sistem.