Razgledna ploščad na Starem gradu

Bo ploščad treba odstraniti

Razgledna ploščad na Starem gradu nad Kamnikom je nelegalen objekt, je v nadzoru ugotovila gradbena inšpekcija, ki je odredila njeno odstranitev.

Kamnik – Razgledno ploščad mora investitor, družba Avto Dom In iz Velenja, odstraniti do 20. decembra letos in vzpostaviti prejšnje stanje, je z inšpekcijsko odločbo odredil gradbeni inšpektorat. Kot so zapisali, je bila namreč izvedena brez gradbenega dovoljenja, zato je nelegalna.

Podjetje Avto Dom In oziroma njegov lastnik Stanislav Knez, ki je ploščad nad Kamnikom zgradil, je sicer vlogo za izdajo gradbenega dovoljenja z vso potrebno dokumentacijo vložil na kamniško upravno enoto, a je ta izdajo dovoljenja s sklepom zavrgla, češ da za objekt, kakršen je bil predstavljen v predloženi dokumentaciji, po tedaj veljavni zakonodaji gradbeno dovoljenje ni bilo potrebno. Temu je pritrdila tudi inšpekcijska odločba, ki pa je ugotovila, da je za objekt, kakršen je bil dejansko zgrajen tako po takratni kot po zdajšnji zakonodaji, gradbeno dovoljenje treba pridobiti.

Kot je znano, je 30. junija 2018 v veljavo stopila nova gradbena zakonodaja, investitor pa je dovoljenja pridobival še po stari. Med inšpekcijskim postopkom je želel dokazati, da se je gradnja ploščadi začela aprila ali maja leta 2018 in se morajo v postopku upoštevati določbe prejšnje zakonodaje. Inšpektorat zgolj na podlagi ortofoto posnetkov območja s konca aprila, na katerih začetek del še ni viden, in konca avgusta, na katerih je gradnja že razvidna, ni mogel dokazati drugače, in zato upošteval navedbe investitorja ter nadzor vodil v skladu s tedaj veljavno zakonodajo.

Vprašanje je torej bilo, ali gre v primeru ploščadi za enostaven objekt, za katerega ni potrebno gradbeno dovoljenje, ali za nezahtevnega, ki gradbeno dovoljenje mora imeti. Enostaven objekt po takrat veljavni zakonodaji ne sme presegati 3,5 metra od temeljev do vrha, če to višino presega in je nižji od desetih metrov, pa velja za nezahteven objekt. V vlogi za izdajo gradbenega dovoljenja na Upravni enoti Kamnik je investitor višino objekta opredelil na 3,45 metra, po inšpekcijskem ogledu in meritvah pa je bilo ugotovljeno, da je objekt na zahodnem delu od temelja do vrha ograje visok 4,11 metra in tako za 61 centimetrov presega dovoljeno najvišjo višino ter se tako uvršča med objekte, za katere pa je treba pridobiti gradbeno dovoljenje.

Do odstopanja je prišlo, kot je inšpektorju pojasnil investitor, ker na osnovi geodetskega posneta zaradi zaraščenosti, vse kaskadne skalne izbokline in vdolbine niso bile natančno opredeljene, ampak le povprečje med njimi. Ob začetku gradnje se je izkazalo, da dejansko stanje na lokaciji skrajnega zahodnega temelja nekoliko odstopajo od predvidevanj.

Investitor pa je sicer že med gradnjo na Občino Kamnik vložil pobudo za spremembo občinskega prostorskega načrta, saj je nameraval po izgradnji z njim tržiti, za kar je potreboval gradbeno in uporabno dovoljenje, do katerega bi lahko prišel po spremembi namembnosti območja. Nov OPN naj bi bil sprejet do pomladi 2019, torej še pred dokončanjem ploščadi, ki je bilo predvideno poleti.

Kot je še razvidno iz inšpekcijske odločbe je investitor inšpektorat februarja nato prosil, da glede na težko dostopen kaskadni teren tolerira minimalno višinsko napako, saj da bo ploščad dovoljenje dobila takoj po sprejetju sprememb OPN, kar je sedaj predvideno še pred letošnjim poletjem. Kljub temu je gradbeni inšpektorat izdal odločbo, s katero je odredil odstranitev objekta. Kot pa so še navedli v obrazložitvi, lahko v odrejenem roku, torej do 20. decembra, objekt tudi legalizira, torej pridobi gradbeno dovoljenje. V tem primeru gradbeni inšpektorat postopka ne bo nadaljeval.

Kot nam je povedal investitor Stanislav Knez, nikakor ne računa, da bi bilo ploščad, katere gradnjo je sicer podprla tudi Občina Kamnik, na koncu res treba podreti. V primeru, da bi se to vendarle zgodilo, pa bi moral za to nekdo odgovarjati, je še dejal investitor, ki je sicer lastnik precejšnjega dela zemljišč na širšem območju Starega gradu in ima na tem območju v načrtu še več projektov, ki pa jih je (vsaj za zdaj) postavil na stranski tir.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / torek, 4. maj 2021 / 07:20

Koračnice v pozdrav prazniku dela

Za praznik dela so v več krajih na Gorenjskem potekale tradicionalne prvomajske budnice, ki so jih pihalni orkestri pripravili pod posebnimi pogoji.

Objavljeno na isti dan


Tržič / ponedeljek, 19. oktober 2015 / 14:05

O poravnavi bo še razmislil

S poravnavo, če bo ta uspela, naj bi Pavel Rupar v tržiško občinsko blagajno vrnil 57 tisoč evrov in pol. Rupar odgovarja: »Spravili so se name, zahtevki so nemogoči.«

Gorenjska / ponedeljek, 19. oktober 2015 / 13:56

Cepljenje proti gripi

Za gripo vsako leto zboli približno deset odstotkov prebivalcev. Slovenija je po precepljenosti proti gripi na repu Evropske unije.

Gospodarstvo / ponedeljek, 19. oktober 2015 / 13:11

Prevzem Alpetourja že uspel

Direktorica Alpetourja Potovalne agencije Ivanka Zupančič Gaber ocenjuje, da prevzemna ponudba Arrive zagotavlja nadaljnji razvoj kranjske družbe. Znižan prag uspešnosti (75 odstotkov) je že dosežen.

Kranjska Gora / ponedeljek, 19. oktober 2015 / 13:06

Vid Černe izdal šesto knjigo

Tudi nova knjiga častnega občana Kranjske Gore Vida Černeta je posvečena njegovim domačim krajem. Tokrat je pisal tudi o težkih časih druge svetovne vojne.

Kamnik / ponedeljek, 19. oktober 2015 / 13:05

Lažji dostop do Vetrnic

Jami Mala in Velika Vetrnica na Veliki planini sta odslej še dostopnejši obiskovalcem.