Razgledna ploščad na Starem gradu

Bo ploščad treba odstraniti

Razgledna ploščad na Starem gradu nad Kamnikom je nelegalen objekt, je v nadzoru ugotovila gradbena inšpekcija, ki je odredila njeno odstranitev.

Kamnik – Razgledno ploščad mora investitor, družba Avto Dom In iz Velenja, odstraniti do 20. decembra letos in vzpostaviti prejšnje stanje, je z inšpekcijsko odločbo odredil gradbeni inšpektorat. Kot so zapisali, je bila namreč izvedena brez gradbenega dovoljenja, zato je nelegalna.

Podjetje Avto Dom In oziroma njegov lastnik Stanislav Knez, ki je ploščad nad Kamnikom zgradil, je sicer vlogo za izdajo gradbenega dovoljenja z vso potrebno dokumentacijo vložil na kamniško upravno enoto, a je ta izdajo dovoljenja s sklepom zavrgla, češ da za objekt, kakršen je bil predstavljen v predloženi dokumentaciji, po tedaj veljavni zakonodaji gradbeno dovoljenje ni bilo potrebno. Temu je pritrdila tudi inšpekcijska odločba, ki pa je ugotovila, da je za objekt, kakršen je bil dejansko zgrajen tako po takratni kot po zdajšnji zakonodaji, gradbeno dovoljenje treba pridobiti.

Kot je znano, je 30. junija 2018 v veljavo stopila nova gradbena zakonodaja, investitor pa je dovoljenja pridobival še po stari. Med inšpekcijskim postopkom je želel dokazati, da se je gradnja ploščadi začela aprila ali maja leta 2018 in se morajo v postopku upoštevati določbe prejšnje zakonodaje. Inšpektorat zgolj na podlagi ortofoto posnetkov območja s konca aprila, na katerih začetek del še ni viden, in konca avgusta, na katerih je gradnja že razvidna, ni mogel dokazati drugače, in zato upošteval navedbe investitorja ter nadzor vodil v skladu s tedaj veljavno zakonodajo.

Vprašanje je torej bilo, ali gre v primeru ploščadi za enostaven objekt, za katerega ni potrebno gradbeno dovoljenje, ali za nezahtevnega, ki gradbeno dovoljenje mora imeti. Enostaven objekt po takrat veljavni zakonodaji ne sme presegati 3,5 metra od temeljev do vrha, če to višino presega in je nižji od desetih metrov, pa velja za nezahteven objekt. V vlogi za izdajo gradbenega dovoljenja na Upravni enoti Kamnik je investitor višino objekta opredelil na 3,45 metra, po inšpekcijskem ogledu in meritvah pa je bilo ugotovljeno, da je objekt na zahodnem delu od temelja do vrha ograje visok 4,11 metra in tako za 61 centimetrov presega dovoljeno najvišjo višino ter se tako uvršča med objekte, za katere pa je treba pridobiti gradbeno dovoljenje.

Do odstopanja je prišlo, kot je inšpektorju pojasnil investitor, ker na osnovi geodetskega posneta zaradi zaraščenosti, vse kaskadne skalne izbokline in vdolbine niso bile natančno opredeljene, ampak le povprečje med njimi. Ob začetku gradnje se je izkazalo, da dejansko stanje na lokaciji skrajnega zahodnega temelja nekoliko odstopajo od predvidevanj.

Investitor pa je sicer že med gradnjo na Občino Kamnik vložil pobudo za spremembo občinskega prostorskega načrta, saj je nameraval po izgradnji z njim tržiti, za kar je potreboval gradbeno in uporabno dovoljenje, do katerega bi lahko prišel po spremembi namembnosti območja. Nov OPN naj bi bil sprejet do pomladi 2019, torej še pred dokončanjem ploščadi, ki je bilo predvideno poleti.

Kot je še razvidno iz inšpekcijske odločbe je investitor inšpektorat februarja nato prosil, da glede na težko dostopen kaskadni teren tolerira minimalno višinsko napako, saj da bo ploščad dovoljenje dobila takoj po sprejetju sprememb OPN, kar je sedaj predvideno še pred letošnjim poletjem. Kljub temu je gradbeni inšpektorat izdal odločbo, s katero je odredil odstranitev objekta. Kot pa so še navedli v obrazložitvi, lahko v odrejenem roku, torej do 20. decembra, objekt tudi legalizira, torej pridobi gradbeno dovoljenje. V tem primeru gradbeni inšpektorat postopka ne bo nadaljeval.

Kot nam je povedal investitor Stanislav Knez, nikakor ne računa, da bi bilo ploščad, katere gradnjo je sicer podprla tudi Občina Kamnik, na koncu res treba podreti. V primeru, da bi se to vendarle zgodilo, pa bi moral za to nekdo odgovarjati, je še dejal investitor, ki je sicer lastnik precejšnjega dela zemljišč na širšem območju Starega gradu in ima na tem območju v načrtu še več projektov, ki pa jih je (vsaj za zdaj) postavil na stranski tir.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / ponedeljek, 25. maj 2015 / 12:20

Dodatke iz minimalne plače

Predlogu sindikatov, da bi iz minimalne plače izločili dodatke za nočno delo, delo v nedeljo, na praznike in proste dneve, v Gospodarski zbornici Slovenije odločno nasprotujejo, ker bi to ogrozilo mno...

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / petek, 27. marec 2020 / 00:58

Ustvarjajmo skupaj

Drage bralke in cenjeni bralci, znašli smo se v nenavadni situaciji, ko se delovni dan za večino ljudi začenja z delom od doma. Družiti se ne smemo z nikomer zunaj svoje družine in si tega...

Gorenjska / petek, 27. marec 2020 / 00:51

Medsebojno si dvigujejo moralo

Starejša populacija je zaradi koronavirusa najbolj ogrožena, domovi upokojencev so zaradi tega že nekaj časa zaprti za zunanje obiskovalce. Poizvedeli smo, kako v teh časih poteka življenje v domovih...

Razvedrilo / petek, 27. marec 2020 / 00:49

Šimena je praznoval osemdeseti rojstni dan

Jože Eržen z Rudna v Selški dolini je praznoval osemdeseti rojstni dan. Rodil se je 14. marca 1940.

Nasveti / petek, 27. marec 2020 / 00:46

Porova pita s pečenico

Zaradi trenutnih razmer se v teh dneh zadržujemo večinoma doma in posledično imamo tudi nekaj več časa za kuhanje. Prav je, da se izogibamo nakupov v trgovinah in tako poskušamo uporabiti domače se...

Jesenice / petek, 27. marec 2020 / 00:24

Začasni kontejnerji za bolnike

Na dvorišče jeseniške bolnišnice so postavili bivalne zabojnike, v katere naj bi preselili del dejavnosti v času načrtovane energetske sanacije. Sanacijo naj bi zdaj prestavili, v zabojnike pa namesti...