Sodišče še ni odločilo glede odpovedi zakupne pogodbe
Pravda med Skladom kmetijskih zemljišč in gozdov, ki je KŽK-ju odpovedal pogodbo za zakup državnih zemljišč, in KŽK-jem, ki se je na odpoved zakupne pogodbe pritožil, še ni končana. Sodišče je izdalo le začasno odredbo, na podlagi katere zemljišča še naprej obdeluje KŽK.
Na KŽK smo naslovili vprašanje, kako komentirajo sedanje stanje in kako negotovost, ki jo povzroča pravdanje za zemljišča, vpliva na gospodarjenje, a nam do zaključka redakcije niso odgovorili.
Kranj – Sklad kmetijskih zemljišč in gozdov in KŽK, kmetijstvo, sta februarja 2017 sklenila pogodbo, s katero je Sklad dal KŽK-ju do konca leta 2023 v zakup nekaj maj kot 630 hektarjev državnih kmetijskih zemljišč. Ker naj bi KŽK kršil zakupno pogodbo in zakupljena zemljišča brez dovoljenja Sklada oddajal v podzakup, je Sklad sredi predlanskega julija KŽK-ju odpovedal zakupno razmerje, odpoved pa naj bi začela veljati 31. decembra 2019. KŽK se je na odpoved zakupne pogodbe pritožil, v tožbi pa je navedel, da je odpoved pogodbe nezakonita in da zakupljenih zemljišč nikoli ni oddajal v zakup, ampak jih je obdeloval kot vsako leto doslej, nekaj tudi s pomočjo podizvajalcev.
Na poizvedovanje o sporu med Skladom in KŽK-jem so nam v Skladu pojasnili, da je v sodnem postopku KŽK-ju kljub nasprotovanju Sklada uspelo doseči izdajo začasne sodne odredbe, na podlagi katere KŽK lahko obdeluje zemljišča do pravnomočno zaključenega pravdnega postopka oziroma do izteka veljavnosti zakupne pogodbe. Sodišče je s tem Skladu prepovedalo vsakršna ravnanja, s katerimi bi KŽK-ju onemogočal nemoteno uporabo teh zemljišč.
Še brez sporazumov z novimi zakupniki
Da bi Sklad po odpovedi zakupne pogodbe zagotovil nadaljnje obdelovanje kmetijskih zemljišč, je januarja lani objavil ponudbo za začasno obdelavo zemljišč. Odziv je bil velik, za 64 obdelovalnih kosov v skupni izmeri 373 hektarjev sta ponudbo oddala 302 interesenta. Sklad jih je izbral 115, vendar sporazumov z njimi zaradi začasne odredbe sodišča še ni sklenil, sicer pa je tudi v razpisnih pogojih za oddajo zemljišč v začasno obdelavo navedel, da bodo izbrani zakupniki dobili zemljišča v posest šele potlej, ko jih bo prepustil (do)sedanji zakupnik KŽK.
Komasacija za razdružitev solastnine že poteka
Sočasno s pravdanjem med Skladom in KŽK-jem poteka na Sorškem polju tudi razdružitev solastnine v zemljiških kompleksih, ki jih obdeluje KŽK in v katerih so kmetje z denacionalizacijo pridobili le solastniške deleže, ne pa konkretnih parcel, ki bi jih lahko tudi sami obdelovali. Solastnino bodo razdružili v okviru komasacijskega postopka. Kot so pojasnili na Skladu, so na kranjsko upravno enoto že vložili dokumentacijo in zahtevek za uvedbo komasacije Bitnje, odločba o tem pa doslej upravna enota še ni izdala. Predlagana komasacija obsega 226 hektarjev zemljišč, ki naj bi jih z zložbo in ponovno razdelitvijo v nove obdelovalne kose razdelili med 111 lastnikov. Vsak od njih naj bi dobil svoje zemljišče v enem kosu, in to v izključno last, takšna je tudi volja zakonsko določene večine solastnikov. Na vprašanje, ali KŽK kot zakupnik državnih zemljišč lahko kakorkoli vpliva na komasacijo, so v Skladu odgovorili, da v postopku sodelujejo le lastniki in solastniki zemljišč, medtem ko zakupnik nima pravice do statusa stranke v postopku.
Podobno kot na Sorškem polju naj bi razdružili solastnino zemljiških kompleksov tudi na območju Lahovč.