Domačini v zdravilišča, tujci v gore
Domači turisti so lani ustvarili skoraj dve tretjini vseh turističnih prenočitev v Sloveniji, kaže statistika. Največ jih je dopustovalo v zdraviliških občinah, medtem ko so se tisti tujci, ki so vendarle prišli v Slovenijo, najpogosteje odločali za dopust v gorskih občinah.
Število prenočitev je leta 2020 glede na leto 2019 najizraziteje upadlo v mladinskih hotelih, za 61 odstotkov. V hotelih je bil ta upad 51-odstoten, v zasebnih sobah, apartmajih in hišah 31-odstoten, v kampih pa 30-odstoten.
Ljubljana – Da je bila turistična dejavnost v Sloveniji lani zaradi epidemije covida-19 zelo okrnjena, je dejstvo, ki so ga izkusili prav vsi, ki delajo v turizmu oziroma živijo od njega. Statistični urad RS pa je pred kratkim objavil natančne številke: v letu 2020 je bilo v Sloveniji 9,2 milijona turističnih prenočitev, kar je komaj 58 odstotkov prenočitev iz leta 2019, od tega jih je bila polovica ustvarjena v le dveh mesecih, juliju in avgustu.
V turističnih nastanitvenih obratih je bilo zabeleženih nekaj več kot tri milijone prihodov turistov, kar je za 51 odstotkov manj kot v letu 2019, prenočitev je bilo manj za 42 odstotkov.
Ob tem je bila zelo velika tudi razlika med številom domačih in tujih turistov. Medtem ko je bilo domačih 1,9 milijona, kar je 21 odstotkov več kot v letu poprej, ustvarili pa so 5,9 milijona nočitev, kar je 33 odstotkov več kot v letu 219, se je število zabeleženih prihodov tujih turistov znižalo na zgolj 1,2 milijona, kar je 74 odstotkov manj kot v letu 2019, njihovih prenočitev pa je bilo 3,4 milijona, torej 71 odstotkov manj kot leto prej.
Polovica nočitev ustvarjena poleti
V juliju in avgustu je bilo ustvarjenih skupaj 4,6 milijona prenočitev turistov, od tega so jih po dve tretjini v vsakem mesecu ustvarili domači turisti (v juliju skoraj 1,4 milijona prenočitev, v avgustu pa skoraj 1,7 milijona). Od tujih turistov so v teh dveh mesecih največ prenočitev ustvarili turisti iz Nemčije, sicer pa so približno tretjino prenočitev tujcev ustvarili turisti iz sosednjih držav.
Med tujci največ Nemcev
Med tujimi turisti, ki so v letu 2020 obiskali Slovenijo, je bilo največ turistov iz Nemčije, kažejo podatki, ki jih je zbral in obdelal Statistični urad. Ustvarili so malo manj kot 814 tisoč prenočitev, to je približno četrtina vseh prenočitev tujih turistov in manj kot polovica v primerjavi z letom 2019. Po številu prenočitev so jim sledili turisti iz Avstrije (njihovo število se je v primerjavi z letom poprej zmanjšalo za 63 odstotkov) in Italije (72 odstotkov manj kot v 2019).
Najbolje v gorskih občinah
Na ravni turističnih občin je bilo največ prenočitev, skoraj tretjina oziroma 2,8 milijona, ustvarjenih v gorskih občinah, vendar tudi tu kar 39 odstotkov manj kot v letu 2019. Sledile so zdraviliške občine, kjer je bila ustvarjena četrtina oziroma 2,3 milijona prenočitev, in le nekaj manj, 2,2 milijona, v obmorskih občinah, kjer se je število v primerjavi z letom poprej zmanjšalo za 35 odstotkov. Največji upad števila prenočitev pa so zabeležili v Ljubljani; tam so v vsem letu našteli le 540 tisoč prenočitev turistov, kar je 76 odstotkov manj kot leta 2019.
Domači turisti so sicer največkrat prenočili v zdraviliških občinah (31 odstotkov), tuji pa v gorskih (38 odstotkov vseh prenočitev tujih turistov), sicer pa je med občinami po obisku tujih in domačih turistov skupaj v lanskem letu na prvem mestu občina Piran (1,3 milijona), sledita ji Kranjska Gora (petsto tisoč) in Ljubljana.
Turistične kmetije ohranile obisk
Po podatkih statističnega urada je bilo največ prenočitev v hotelih (3,6 milijona ali 39 odstotkov), sledijo zasebne sobe, apartmaji in hiše (2,2 milijona ali 24 odstotkov) ter kampi (1,4 milijona ali 15 odstotkov). Na turističnih kmetijah z nastanitvijo je bilo v letu 2020 ustvarjenih približno 250 tisoč prenočitev turistov, kar je bilo približno toliko kot leta 2019, le da je bilo številčno razmerje med prenočitvami domačih in tujih turistov obrnjeno. Tuji turisti so v 2019 ustvarili 79 odstotkov vseh prenočitev na turističnih kmetijah, v 2020 pa le 25 odstotkov.