Beremo prešerno, beremo slovensko
V Mestni knjižnici Kranj so pripravili akcijo spodbujanja branja slovenske književnosti z naslovom Beremo prešerno.
Junija bo minilo deset let, odkar je Mestna knjižnica Kranj na eni lokaciji v prenovljenih prostorih stavbe nekdanjega Globusa. Potem ko so se Kranjčani v letu dni navadili na nove, sodobnejše prostore, drugačne načine poslovanja in predvsem na široko področje delovanja, lahko bi rekli kar novodobnega kulturnega in družbenega središča mesta, so v knjižnici že leta 2012 začeli izvajati različne akcije za spodbujanje branja. Prva je imela naslov Branje jeseni. Ker se je ta dobro prijela, so akcije pripravili tudi v drugih letnih časih in tako spodbujali zimsko branje, branje na pomlad in poletno branje. Bralce, ki so prebrali določeno število knjig, so tudi nagradili. Akcije so bile uspešne, v njih pa je sodelovalo od 200 do 250 bralcev, kako leto več, spet drugo manj.
V želji po spodbujanju branja del slovenskih avtorjev pa so lani prvič pripravili akcijo Beremo prešerno s slovenskimi avtorji, ki je potekala med dvema »Prešernovima« datumoma, 8. februarjem in 3. decembrom. »Slovenski avtorji so brani precej manj kot tuji, poslanstvo knjižnice pa je tudi, da podpiramo in spodbujamo branje slovenske literature,« je povedala Damjana Mustar, ki v Mestni knjižnici Kranj deluje v posebni delovni skupini za spodbujanje branja. »Akcijo smo posvetili 220. obletnici pesnikovega rojstva in 50-letnici Tedna slovenske drame, zato smo bralce še posebej spodbujali k branju dramskih besedil. Žal nas je presenetila epidemija in akcija ni stekla tako, ko smo si jo zamislili. Ob zaključku smo želeli pripraviti dogodek, na katerem bi med udeleženci izžrebali glavno nagrado abonmajsko vstopnico v Prešernovem gledališču. Smo pa vsakega sodelujočega nagradili s celoletno članarino v naši knjižnici.«
Letos spodbujanje branja slovenske literature nadaljujejo. Akcijo Beremo prešerno so začeli 21. marca, na svetovni dan poezije, trajala pa bo do 20. novembra, ko zaznamujemo dan slovenskih splošnih knjižnic. Če so lani v prvi plan postavili branje dramskih besedil, so letos to slovenski avtorji strokovnih del s področja umetnosti, arhitekture, filozofije, sociologije, psihologije ...
V akciji lahko sodelujejo člani knjižnice, starejši od 15 let, ki obiskujejo bodisi knjižnico v Kranju bodisi njene krajevne enote v Stražišču, Naklem, Preddvoru, Cerkljah, Jezerskem in v Šenčurju. Za sodelovanje v akciji je treba prebrati sedem leposlovnih knjig slovenskih avtorjev, in sicer najmanj po eno iz vsake priporočene zvrsti: romani (lahko izbirate v različnih žanrih, kot so zgodovinski, satirični, fantastični, kriminalni roman ...), potopisi, pesništvo, kratka proza, eseji, spomini in dnevniki ter leposlovno delo katerekoli zvrsti, ki je izšlo z letnico 2021. Za vsako prebrano knjigo je v letak (na voljo so v vseh omenjenih knjižnicah in tudi na spletni strani) treba izpisati citat, s katerim bi privabili k branju posamezne knjige tudi druge bralce.
»V ta namen smo pripravili tudi posebne pakete, v katerih smo ponudili v branje slovenske avtorje iz vseh sedmih predlaganih področij. Na voljo so v drugem nadstropju knjižnice v Globusu na oddelku slovenske književnosti,« pove Damjana Mustar in doda, da so bralci vabljeni k bogatim knjižnim policam s slovenskimi avtorji. Vsak izpolnjeni letak namreč prinaša prikupno nagrado, ki jo bodo sodelujoči lahko prejeli od praznovanja desetletnice knjižnice Globus, od 29. junija naprej. Akcijo Beremo prešerno podpira in sofinancira Javna agencija za knjigo Republike Slovenije v okviru projekta bralne kulture.