Ljubljančana Zlatka Dedića kranjsko tožilstvo obtožuje, da naj bi organiziral mrežo prekupčevalcev droge, v kateri so sodelovali predvsem italijanski in avstrijski državljani.

Obramba izloča vse dokaze

Na sojenju zoper domnevne člane hudodelske združbe, ki je preprodajala drogo tudi v tujino, obramba zatrjuje, da celoten postopek temelji na nezakonito pridobljenih dokazih.

Kranj – Na kranjskem okrožnem sodišču so pred dnevi izvedli predobravnavni narok zoper Ljubljančane Zlatka Dedića (55), Tomaža Mužarja (46) in Biljano Borenović (41), obtožene sodelovanja v hudodelski združbi, ki se je organizirano ukvarjala s proizvodnjo in prometom s prepovedanimi drogami. Združba naj bi drogo – heroin, kokain, amfetamin in konopljo – preprodajala tudi v tujino, zlasti v Italijo. Pod obtožbo so sicer še Zlatko Stojmirov, Dejan Baranović in Milan Baraževec, zoper katere bodo predobravnavni narok izvedli naknadno.

Okrožna državna tožilka Nadja Gasser je v predstavitvi obtožnice povedala, da naj bi Dedić v letih 2019 in 2020 organiziral mrežo prekupčevalcev, to naj bi bili predvsem avstrijski in italijanski državljani, ki jim naj bi izročal drogo za nadaljnjo preprodajo odjemalcem. Izkupiček od dobave droge naj bi Dediću izročala posrednika Mužar in Stojmilov, njima naj bi prvoobtoženi tudi dajal navodila, kam in komu naj drogo odnašata, zanj naj bi izterjevala tudi dolgove.

Dedić je obtožen, da naj bi s pomočjo posrednikov kupil in preprodal naprej večje količine heroina in kokaina, konoplje in amfetamina. V objektu v Hrastjah naj bi skupaj z Mužarjem, ki da je bil Dedićev tesni sodelavec, v posebno prirejenem prostoru konopljo tudi gojil. V lanski hišni preiskavi so tako preiskovalci v objektu našli 459 rastlin konoplje in trideset kilogramov že posušene konoplje. Borenovićevi pa tožilstvo očita, da naj bi posredovala pri preprodaji sto gramov heroina, Dediću naj bi tudi prodala 70 gramov heroina in 90 tablet ekstazija. Od Dedića naj bi kupila tudi konopljo za nadaljnjo preprodajo.

Tožilka Gasserjeva je v primeru takojšnjega priznanja krivde sodišču predlagala, naj Dediću izreče štiri leta in pol zapora, Mužarju tri leta in tri mesece zapora ter Borenovićevi leto dni in tri mesece zapora. A obtoženi krivde niso priznali, zato jim bo morala tožilka očitke iz obtožnice dokazati na t. i. klasičnem sojenju. Če bo do njega sploh prišlo.

Še pred začetkom glavne obravnave bo namreč morala sodnica Nina Prosen odločiti o predlogu obrambe, da iz sodnega spisa izloči prav vse dokaze, ki jih je predložilo tožilstvo. Obramba namreč meni, da celoten postopek temelji na nezakonito pridobljenih dokazih, zato naj bi bile obtoženim kršene temeljne pravice in svoboščine, ki jih zagotavlja ustava. »Iz spisa izhaja, da naj bi policija preverjala vsebino anonimne prijave, vendar pa iz uradnih zaznamkov ni razvidno, na kakšen način je policija zbrala informacije oziroma na podlagi katerih ukrepov je ugotavljala verodostojnost domnevnih informacij s strani domnevnega anonimnega prijavitelja. Ne vemo niti, kdo bi ta anonimni prijavitelj bil, v spisu ni tudi drugih podatkov. Anonimni vir torej ni preverljiv. Dokazno vrednost informatorjeve izjave mora sodišče preverjati iz dveh vidikov – posledično mora policija sodišču posredovati poznane vire v zvezi z okoliščinami, ki so policiste prepričali, da je informator zanesljiv in je njegova informacija resnična,« je navedel Dedićev zagovornik Peter Kobentar iz Odvetniške družbe Kobentar in med drugim predlagal zaslišanje kriminalista, ki je koordiniral kriminalistično preiskavo, v kateri so izvajali tudi prikrite ukrepe.

Kobentarju sta se pridružila tudi ostala dva zagovornika – Marjeta Hudovernik in Nejc Ukmar. Ukmar je povedal, da želi obramba razčistiti, kaj je bila dejanska in resnična podlaga za začetek predkazenskega postopka. »Če so namreč kriminalisti vodili predkazenski postopek in v tem okviru izvajali prikrite ukrepe še pred zaprosilom italijanskih varnostnih organov, so na ta način z mednarodnim sodelovanjem pomagali sooblikovati vsebino zaprosila,« je dejal. Ukmar je predlagal, naj sodišče to dilemo razreši še v okviru predobravnavnega naroka.

Tožilka Nadja Gasser je opozorila, da se je obramba že v predhodnih fazah kazenskega postopka večkrat sklicevala na vsebinsko enake razloge, torej na domnevno nezakonito pridobljene dokaze, ki jih je treba izločiti, a do zdaj pri tem ni bila uspešna. Predlogi obrambe glede nezakonito pridobljenih dokazov so neutemeljeni, je poudarila, saj sta že v preiskavi zaslišana kriminalista pojasnila, kako je policija začela izvajanje prikritih preiskovalnih ukrepov.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Medvode / ponedeljek, 27. julij 2020 / 13:06

Rokodelski natečaj na temo mokrišč

Medvode – V okviru projekta LAS Zgodbe naših mokrišč so razpisali rokodelski natečaj.

Objavljeno na isti dan


Razvedrilo / petek, 26. februar 2021 / 00:21

Kje spijo »hollywoodarji«

Ste igralka, zvezdnica svetovnega formata, ki izve, da bo nekaj kadrov novega filma ali videa ali reklame snemala v majhni deželi pod Alpami, ki se imenuje Slovenija. Imena ne slišite prvič, a o nj...

Gorenjska / petek, 26. februar 2021 / 00:18

Izbrali najboljše lokalne jedi

V Centru za trajnostni razvoj podeželja Kranj so nagradili osem od sedemintridesetih receptov, ki so prispeli na natečaj za najboljše lokalne jedi iz sezonskih sestavin.

Gospodarstvo / petek, 26. februar 2021 / 00:13

Ko ti prosti čas začne presedati ...

Letošnji Mednarodni dan turističnih vodnikov (21. februar) se je zgodil virtualno. Pogovarjali smo se z Nejcem Poljancem iz Lesc, ki je turistični vodnik že slabih petnajst let. Star je 35 let, večino...

Jezersko / petek, 26. februar 2021 / 00:10

Tudi Jezersko za skupno upravo

Tudi na Jezerskem so odločali o odloku o skupni občinski upravi gorenjskih občin in mu odprli pot v nadaljnjo obravnavo.

Železniki / petek, 26. februar 2021 / 00:09

Sanacija brežine bo zahtevna

Sanacija brežine Na plavžu v Železnikih bo od 1. marca potekala s polno paro. Gre za 657 tisoč evrov vredno investicijo, ki jo s 533 tisoč evri sofinancira ministrstvo za okolje in prostor, preostalo...