Janez Poklukar / Foto: Tina Dokl, arhiv Gorenjski glas

Janez Poklukar postal novi minister za zdravje

Poslanci so na včerajšnji izredni seji Janeza Poklukarja izvolili za novega ministra za zdravje. Delo začenja danes. Med primarne naloge na tem položaju uvršča spopad z epidemijo covida-19 in izboljšanje dostopnosti do zdravstvenih storitev.

Ljubljana – Še kot kandidat za ministra je 42-letni specialist internist Janez Poklukar, dr. med., na svoji predstavitvi že pred parlamentarnim odborom za zdravstvo dejal, da bi bil sicer raje v ambulanti, vendar pa meni, da na ministrskem položaju lahko naredi še več za ljudi. Zaveda se, da je na ministrski položaj prišel v najtežjih trenutkih slovenskega zdravstva; zadnja leta so bila za izvajalce zdravstvenih storitev finančno težka, soočeni so bili z velikim pomanjkanjem kadra in vlaganj v infrastrukturo. Dnevno dogajanje zadnje leto narekuje še epidemija covida-19.

Poudaril je, da mora zdravstvo temeljiti na močnem primarnem nivoju, zato bo treba še naprej krepiti zdravstvene domove in njihove programe, referenčne ambulante in centre zdravja ter zagotavljati dodatne ukrepe na področju promocije zdravja. Preventiva mora biti po njegovem mnenju dostopna vsem. Kot največji zdravstveni težavi je izpostavil starajočo se družbo in življenjski slog, zaradi katerega so v porastu srčno-žilne bolezni in rak. Prav zaradi prepočasnega odzivanja na staranje prebivalstva so se naši domovi za starejše spremenili v negovalne bolnišnice, ki pa ne dosegajo zadostnih standardov, za to bo, kot je napovedal, treba na novo postaviti mrežo in koncept.

Prav tako je poudaril, da bo kadre v zdravstvu treba načrtovati z dolgoročno strategijo, jim omogočiti primerne delovne pogoje in karierni razvoj, za primere kritičnih situacij pa poenostaviti postopke t. i. uvoza kadrov iz tujine. Javne zdravstvene službe bi razmejil od zasebne dejavnosti, koncesionarje na primarni in sekundarni ravni pa je po njegovem mnenju treba vključiti v neprekinjeno zdravstveno varstvo.

Ena od prioritet ministrstva za zdravje bo v času njegovega ministrovanja Agencija za kakovost v zdravstvu. Glede skrajševanja čakalnih vrst pa minister Poklukar meni, da je treba odpraviti administrativne ovire pri napotnicah oziroma čakalnih seznamih. Potrebe po zdravstvenih storitvah bodo vse večje, zato bo treba zagotoviti dodatne vire financiranja, tudi sredstva iz proračuna, definirati, kaj spada v osnovno zavarovanje in kaj v dodatno, ter razmisliti o preoblikovanju dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. Pomemben del zakonodaje, ki jo je treba spremeniti, je po njegovem mnenju zakon o dolgotrajno oskrbi.

V večji meri bo treba izkoristiti tudi dostopne tehnologije, kot je telemedicina, in nadgraditi elektronski zdravstveni karton ter povezati informacijske sisteme različnih zdravstvenih izvajalcev, je že v predstavitvi pred parlamentarnim odborom za zdravstvo še dodal Janez Poklukar.

Glede epidemije, ki je zadnje leto občutno zaznamovala življenje vseh, je minister Poklukar mnenja, da sta še naprej potrebni velika previdnost pri sproščanju ukrepov ter nadaljnja solidarnost med ljudmi. Včeraj, po imenovanju, je že poudaril vprašanje zalog osebne varovalne opreme, testiranj na novi koronavirus in prenove strategije cepljenja. Že za danes je napovedal, da bi se rad sestal z vodstvom Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije, popoldne pa se bo udeležil seje vlade, na kateri bodo razpravljali o aktualnih epidemioloških razmerah pri nas.

Vlada je iskala novega ministra za zdravje po tem, ko je Tomaž Gantar odstopil s tega mesta po izstopu DeSUS-a iz koalicije. V vmesnem času je ministrstvo vodil predsednik vlade Janez Janša. Janez Poklukar je potreboval podporo večine navzočih poslancev; od 85 prisotnih poslancev je včeraj dobil 50 glasov podpore, 31 poslancev pa je glasovalo proti.

»Verjamem, da je pred nami ključen trenutek za spremembe v zdravstvu. Skupaj in poenoteni v skupnem cilju lahko dosežemo tisto, kar v zdravstvu že dolgo čakamo. Naši pacienti, zaposleni in vsi Slovenci si to zaslužimo,« je povedal po zaprisegi.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Mularija / torek, 7. februar 2023 / 09:03

Aktivne počitnice

Ta teden na zimskih počitnicah uživajo tudi šolarji na Gorenjskem. Dolgčas zagotovo ne bo nikomur, saj jim je na voljo pester nabor počitniških aktivnosti.

Objavljeno na isti dan


Kranj / četrtek, 25. februar 2021 / 00:13

V Kranju bi sami sušili blato

V Komunali Kranj zaradi vse višjih cen za prevzem dehidriranega komunalnega blata razmišljajo o lastni sušilnici blata. Odprto pa je vprašanje, kam s posušenim blatom.

Domžale / četrtek, 25. februar 2021 / 00:10

Priprave na širitev zdravstvenega doma nemotene

Domžale – Občine Domžale, Mengeš, Lukovica, Moravče in Trzin nadaljujejo načrtovanje širitve Zdravstvenega doma Domžale. Župani in županja občin soustanoviteljic Zdravstvenega doma Domžale so lani...

Tržič / četrtek, 25. februar 2021 / 00:09

Kulinarična zloženka Iz tržiških piskrov

Tržič – Slovenija je prejela evropski naziv gastronomska regija 2021, zato so tudi vse dobrote tržiških gostincev združili v kulinarični zloženki Iz tržiških piskrov. Kot so zapisali, so Tržičani r...

Naklo / četrtek, 25. februar 2021 / 00:05

Odločal bo občinski svet

V občini Naklo bodo o osnutkih pokrajinske zakonodaje najprej razpravljali na odborih, potem pa bo imel zadnjo besedo občinski svet.

Gorenjska / sreda, 24. februar 2021 / 23:57

Domovi za starejše

Na hitro staranje prebivalstva bi morala država odgovoriti s celovitim sistemom skrbi za starejše, kamor sodi tudi gradnja domov za starostnike. Toda zadnji dom za starejše iz državnih vir...