V Kranju bi sami sušili blato
V Komunali Kranj zaradi vse višjih cen za prevzem dehidriranega komunalnega blata razmišljajo o lastni sušilnici blata. Odprto pa je vprašanje, kam s posušenim blatom.
Kranj – Komunala Kranj bo cene storitve čiščenja odpadnih voda podražila za 71 odstotkov. Na podražitev najbolj vpliva višji strošek za prevzem dehidriranega komunalnega blata, ki je od jeseni 2019, ko je Madžarska prenehala sprejemati slovensko blato, skočil za trikrat – iz približno četrt milijona evrov na tri četrt milijona evrov. Cena za tono blata je nekoč na Madžarskem znašala 63 evrov, zdaj pa ga prevzemnik vozi v Avstrijo, kjer računajo 240 evrov na tono. V Komunali Kranj zato razmišljajo o investiciji v sušilnico blata, ki naj bi stala okoli 1,5 milijona evrov, je na zadnji seji kranjskega mestnega sveta pojasnil Berčon.
»Smo v fazi zaključevanja projektne naloge,« je povedal Berčon in napovedal, da bodo izračuni že kmalu znani. Kot je razložil, bi sušilno napravo postavili poleg naprave za dehidracijo blata na čistilni napravi. Gre za srednjetemperaturno napravo, ki bi blato osušila 95-odstotno. »Kar pomeni, da bomo z zdajšnjih od 3500 do 4000 ton, pričakovanih v nekaj letih, imeli na koncu samo še slabih tisoč ton suhe snovi.« Razmišljajo tudi o tem, da bi investicijo financirala kar Komunala Kranj sama. Graditi bi lahko začeli čez leto dni, investicijo pa bi v tem primeru končali poleti prihodnje leto.
Še vedno pa ostaja odprto vprašanje, kaj narediti s suhim blatom, je še opozoril Berčon: »Glede na slovensko zakonodajo v tem trenutku še ne moremo dati odgovora. V teoriji so možnosti sežiga, možnost je predelave v gradbeni kompozit, možnost je tudi predelava oziroma uporaba v določene agrikulturne namene, kar pa ni povezano z neposredno pridelavo hrane, ampak je to v smislu urejanja zelenic, brežin, avtocestnih, železniških nasipov in podobno. Vendar je vse samo v teoriji, ker v praksi razen sosežiga v cementarnah in podobnih večjih obratih še nihče nič drugega ne izvaja.«
V kasnejši razpravi je podžupan Robert Nograšek (LMŠ) prisotne seznanil, da je minister za okolje Andrej Vizjak na nedavnem sestanku predstavnikom občin povedal, da se srednjeročno načrtujejo tri sežigalnice blata in da se o tem zanimajo Ljubljana, Maribor in Kočevje. Bojan Homan (SDS) pa je spomnil, da je bila ob projektiranju nadgradnje CČN Kranj zamišljena tudi lastna sežigalnica blata, a so se ideji nazadnje odrekli, ker za sežigalnico ne bi pridobili sofinancerskih sredstev.