Samo ja pomeni ja
Tudi na Gorenjskem poteka zbiranje podpisov za spremembo kazenskega zakonika na področju, ki ureja spolno nasilje in posilstvo.
Kranj – V sredo, 17. februarja, je Inštitut 8. marec začel zbiranje pet tisoč overjenih podpisov za spremembo zakonodaje, povezane s spolnim nasiljem in posilstvom. Ocenjujejo, da je sedanja ureditev v kazenskem zakoniku zastarela, v praksi škodljiva in družbeno nesprejemljiva. »Trenutna zakonodaja skladno z »modelom prisile« zahteva, da se žrtev storilcu upre: če se žrtev ne upira, za nasilje ni potrebna sila, to dejanje pa za zakonodajo in sodišča torej ni posilstvo. Za dosego spolnega akta mora biti uporabljena fizična ali psihična sila; čeprav bi žrtev denimo pred spolnim odnosom večkrat rekla »ne«, torej ne bi šlo za posilstvo, če storilec ne bi uporabil dovolj velike sile,« navajajo v Inštitutu 8. marec.
Trenutna zakonodaja nalaga krivdo žrtvi; sporoča ji, da je za nasilje, ki se ji je zgodilo, kriva sama, ker se ni uprla in ker se ni upirala dovolj. Model »ja pomeni ja«, ki ga opredeljujejo v Inštitutu 8. marec, žrtvi odvzema to krivdo, saj od nje ne zahteva upora, ampak za spolni odnos zahteva soglasja, dodajajo pobudniki zakonodajne spremembe. »Za spolni odnos je potrebno predhodno svobodno soglasje vseh, ki v njem sodelujejo. S tem, ko posilstvo na novo definiramo kot vsak spolni akt brez svobodne privolitve, bo zakonodaja končno skladna s temeljno človekovo pravico do nedotakljivosti človekove telesne in duševne celovitosti, ki jo zagotavlja ustava. Poseg v telo drugega bo možen zgolj z njegovim soglasjem.«
Zbiranje podpisov se je v sredo začelo tudi na Gorenjskem, poteka pa na dva načina: osebno na upravni enoti ali z elektronskim podpisom (vsak z digitalnim certifikatom ali smsPASS lahko svoj podpis odda tudi na spletnem portalu e-uprave). Kot so nam povedali v Zavodu Tri iz Škofje Loke, ki je tudi aktiven pri zbiranju podpisov, te zbirajo v Škofji Loki, Kranju, Radovljici in na Jesenicah.