Šole se predstavljajo virtualno
Glede na epidemiološko situacijo v tem šolskem letu izvedba informativnih dni na šolah ne bo mogoča, zato bodo šole svoje predstavitve ta konec tedna izvedle na virtualni način po spletu.
Tako kot je letošnje šolsko leto zelo posebno, saj se učenci in dijaki že več kot tri mesece šolajo na daljavo, bodo posebni tudi letošnji informativni dnevi. Učenci zaključnih razredov namreč izbranih srednjih šol ne bodo mogli obiskati v živo, ampak bodo vse predstavitve potekale na spletu. To je pred srednje šole postavilo še dodatni izziv, a se je večina zelo potrudila, da bi prihodnjim dijakom ponudili kar največ informacij, ki bi jim olajšale končno odločitev o vpisu.
"V preteklih letih smo že v drugi polovici oktobra začeli promocijo svojih programov v obliki tehniških ali dnevov karierne orientacije, ki smo jih pripravili v sodelovanju s svetovalnimi delavci v osnovnih šolah. Tudi v letošnjem šolskem letu smo imeli veliko načrtov glede tega, žal pa je vse odpadlo," je pojasnila ravnateljica strokovne gimnazije Šolskega centra Kranj Lidija Goljat Prelogar. A po njenih besedah so se nekatere osnovne šole hitro "zbudile". "Na Gorenjskem so bile med prvimi škofjeloške šole, ki so se povezale in smo zanje predstavitev pripravili na Zoomu." Priznala je, da so se pri tem podali povsem v neznano, saj niso imeli niti najmanjše predstave, kakšen bo odziv, a počasi se je začelo premikati na vse več šolah, čeprav so nekatere še do danes ostale neodzivne. "Sicer smo tudi za šole, ki se niso odločile za predstavitve na daljavo, pripravili razne kratke promocijske filme in druga gradiva, a to zagotovo ni enako, kot če imaš možnost interakcije," je poudarila Lidija Goljat Prelogar in dodala, da so prav zaradi tega, ker niso imeli občutka, koliko mladih, ki se odločajo o nadaljnjem šolanju, so dosegli, v srednjih šolah v januarju pripravili še virtualne dneve odprtih vrat. "Pripravili smo virtualni sprehod po šoli, predstavili posamezne programe in utrip šole ter uspešne dijake, učencem pojasnili, kaj lahko pričakujejo ..." Sodelovanje na virtualnih dnevih odprtih vrat je bilo za osnovnošolce povsem prostovoljno, zato je bila Lidija Goljat Prelogar zelo zadovoljna z obiskom njihove gimnazije. "Našteli smo trideset udeležencev, kar je za tako majhno gimnazijo, kot je naša, zelo dobro." Razen tega so kot prva šola v Sloveniji v okviru iniciative Inženirke in inženirji bomo! že konec lanskega leta pripravili spletni dogodek, na katerem so predstavili svoje inovativne oblike dela, njihovemu zgledu pa so potem pogumno sledile tudi druge šole.
V virtualni obliki bodo potekali tudi informativni dnevi. "Nekaj stvari bomo posneli vnaprej, omogočili pa bomo tudi neposredno interakcijo, v okviru katere bomo poskusili odgovoriti na vsa vprašanja, ki se porajajo prihodnjim srednješolcem," je poudarila Lidija Goljat Prelogar, ki osnovnošolcem svetuje, naj resnično pregledajo čim več spletnih strani srednjih šol, kjer je na voljo veliko koristnih informacij. "Če se le malce potrudijo, bodo zagotovo našli, kar iščejo. Prav zaradi sedanjih izrednih razmer se namreč šole še bolj trudimo, da so naše spletne strani resnično urejene in ažurne. Ob vseh specifičnih vprašanjih pa se tudi osebno lahko obrnejo na nas in jim bomo z veseljem odgovorili."
Kljub vsemu trudu pa bo po besedah Lidije Goljat Prelogar tudi po informativnih dnevih ostala negotovost, koliko otrok so dejansko dosegli. "V preteklih letih si takoj videl, kakšen vtis smo naredili in koliko nam jih je uspelo navdušiti za vpis, saj se je takoj opazilo, komu so se ob naših predstavitvah 'zasvetile' oči. Lani sem že ob koncu informativnih dni vedela, da bomo zapolnili vsa vpisna mesta; letos to ne bo mogoče, saj je vprašanje, ali bo učencem na spletu uspelo dobiti pravo sliko o šoli oziroma ujeti 'duh' šole."