![](/images/20210212/210219931-AR_1.jpg?Size=main_picture&ImageVersion=online_l1)
Opozicija vložila še interpelacijo Simonitija
Vložili interpelacijo ministra Simonitija
Poslanci SD-ja, LMŠ-ja, Levice in SAB-a so v petek v skladu z napovedmi vložili interpelacijo ministra za kulturo Vaska Simonitija, ki mu med drugim očitajo neučinkovito ukrepanje pri odpravi posledic blokade dela na področju kulture zaradi epidemije ter napade na neodvisnost novinarstva. Kot so poudarili, Simoniti ne opravlja funkcije ministra za kulturo, ampak zgolj uresničuje interese vladajoče SDS. Očitke v interpelaciji so sicer predlagatelji strnili v desetih točkah. Med drugim mu očitajo še odgovornost za zadrževanje izplačevanja finančnih sredstev za že opravljeno delo na področju filma in filmske produkcije, za »nesmiselno deložacijo« najemnikov prostorov na Metelkovi v Ljubljani in za politični odvzem statusa samozaposlenega v kulturi.
Hojsa na hrvaški meji obrnili
Hrvaška policija je v ponedeljek na meji zavrnila vstop notranjemu ministru Alešu Hojsu in njegovi mami, ker nista izpolnjevala pogojev za vstop tujcem v Hrvaško, je ta teden poročal portal 24ur.com. Hrvaška mejna policija razloga za zavrnitev vstopa ni razkrila, pojasnili pa so, da Slovenija za ponedeljek ni najavila prihoda nobenega od naših ministrov. Hojs je za 24ur.com razložil, da ima mama na Hrvaškem nepremičnino, zato sta želela tja, da bi lahko poravnala račune. Ker pa nista imela opravljenega testa na novi koronavirus, ki je pogoj za vstop v Hrvaško, so jima dali na izbiro vstop s testiranjem in karanteno ali pa da se obrneta. Odločila sta se za drugo možnost. Dejal je še, da je želel tudi preveriti, kako dosledno Hrvaška preverja razloge za prestop meje. Ob tem je Hojs poudaril, da ni kršil predpisov glede prehajanja mej občin in regij, saj ima v Kopru nepremičnino.
Policisti začasno ustavili stavko
Stavkovni odbor Policijskega sindikata Slovenije je v sredo za čas pogajanj začasno ustavil stavkovne aktivnosti. Po oceni sindikata so z vladno odločitvijo, da bo tudi za prve tri mesece letošnjega leta zagotovila sredstva za izplačila policistom, kot so jim pripadala po projektu varovanja schengenske meje, vzpostavljeni dobri pogoji za mirna pogajanja. K vzpostavitvi omenjenega projekta se je vlada zavezala v sporazumu s policisti o razreševanju stavkovnih zahtev iz leta 2018, v katerem je za policiste in zaposlene na notranjem ministrstvu zagotavljala sredstva za plačilo delovne uspešnosti iz naslova povečanega obsega dela. Iz Policijskega sindikata Slovenije so še sporočili, da vlada še naprej ostaja na stališču, da je svoje obveznosti iz stavkovnega sporazuma izpolnila, je pa sprejela nov vladni projekt Izvajanje nalog na področju notranje varnosti v času pogajalskega procesa za obdobje od 1. januarja do 31. marca letos, v katerem se za plačilo delovne uspešnosti iz naslova povečanega obsega dela zagotavljajo sredstva v enaki višini 1,25 milijona evrov mesečno, kot so se po projektu varovanja schengenske meje. V sindikatu, ki je stavko začel 11. januarja, tudi opozarjajo, da še vedno ni rešena nobena od njihovih stavkovnih zahtev.
Evakuirali vojaka s težjim potekom covida-19
Iz Libanona so včeraj v domovino v spremstvu glavnega zdravnika Slovenske vojske prepeljali pripadnika slovenskega kontingenta misije Združenih narodov Unifil s težjim potekom koronavirusne bolezni-19, je sporočil generalštab Slovenske vojske. Pripadnika veterinarske enote Slovenske vojske sta na letališču opravila dezinfekcijo opreme in letala. Ostalih pet slovenskih vojakov v Libanonu je bilo na testiranju na koronavirusno okužbo negativnih in so zdravi.
Počivalšek se je opravičil
Minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek se je v sredo opravičil zaradi nedavnega sestanka v gostišču Taverna v Prlekiji. »Čeprav je bil sestanek zakonit, utemeljen in zelo koristen, je bila to v teh težkih časih tudi nepremišljena poteza,« je sporočil preko družbenega omrežja Facebook. V Taverni je po ministrovih besedah minuli petek potekal poslovni sestanek o gospodarskem okrevanju po epidemiji, ki je najbolj prizadela turizem in malo gospodarstvo. Na Počivalška so se kasneje vsuli očitki, da so kršili odlok o prepovedi ponujanja blaga in storitev, ki prepoveduje gostinsko dejavnost za potrošnike, saj naj bi na sestanku postregli tudi pijačo in hrano. Počivalšek je pojasnil, da prepoved uporabe gostinskih lokalov za potrebe poslovnih sestankov ne velja, dovoljena sta tudi hrana in pijača. Zatrdil je, da je sam konzumiral le vodo.