Gašper Habjanič: »Agencija Neptun je družinska agencija z več kot dvajsetletno tradicijo, podjetje je ustanovil moj oče in gre iz roda v rod. Že v otroštvu sem ogromno potoval in to se pozna, saj je najlažje svetovati iz lastnih izkušenj. Če želiš potovanja prodajati, moraš najprej sam potovati. To je moj moto. Bili smo na primer na Maldivih, na Tajskem, Kanarskih otokih, po praktično vseh koncih Sredozemlja, na Floridi, v Mehiki, na Portugalskem, Madeiri, Irskem, po številnih evropskih prestolnicah in še kje. Odkar imava z ženo otroka, sem se izpopolnil še v družinskih potovanjih.« / Foto: osebni arhiv

Poleti tudi na počitnice v Grčijo, Turčijo, Španijo ...

Gašper Habjanič vodi turistično agencijo GTA Neptun z Jesenic. Pogovarjali smo se o tem, kako je epidemija vplivala na poslovanje manjših agencij, ali je v času omejitve na občine sploh mogoče kam potovati in predvsem, ali bomo poleti vendarle lahko dopustovali tudi kje v tujini.

»Pogoje ob potovanju nam narekujeta naša država in država, v katero potujemo. Običajno je potreben negativen test za covid. Na razne teste in podobne pogoje se bomo, kot kaže, verjetno morali privaditi. Mislim, da nas tudi letošnje leto čaka precej izzivov. Konkretne spremembe na bolje pričakujem šele spomladi 2022.«

Kako se z epidemijo soočate v manjših turističnih agencijah?

Prvi val je bil šok za vse, saj na kaj takega nismo bili pripravljeni. Tako rekoč čez noč smo morali zapreti poslovalnico, ena za drugo so začele prihajati odpovedi potovanj in nekako smo se morali znajti. Ker nam glede tega država sprva ni znala pravočasno priskrbeti zakonskih določil, je bilo precej dodatne zmede. Ko so končno sprejeli t. i. vrednotnice, je bilo lažje. Nas je pa skrbelo, kako bodo stranke te vrednotnice sprejele. Še vedno se čudim, da smo pravzaprav na koncu imeli s tem še najmanj težav. Je pa bilo precej dodatnega dela z administracijo in računovodstvom. Zares imamo krasne stranke in vsaki posebej smo hvaležni za potrpljenje in razumevanje. Vrednotnice so potovalni turizem dobesedno rešile pred gotovim propadom. Mi to dojemamo kot neke vrste solidarnost. Če bi agencije morale povrniti ves denar za odpovedane aranžmaje, bi verjetno vsi propadli, od malih do največjih turističnih podjetij. V našem podjetju smo poleg likvidnosti ohranili tudi vsa delovna mesta. Drugi val je bil za razliko od prvega nekako pričakovan. Od pomladi do jeseni smo zmanjšali nekatere stroške na minimum in se pripravili na ta čas. Je pa res, da smo glede na situacijo čez poletno sezono relativno dobro delali, reševala nas je predvsem Grčija, pa tudi Hrvaška.

Je trg turističnih potovanj povsem zamrl ali vendarle kdo še potuje?

Lansko leto bi takole na pamet in glede na naš promet ocenil, da so se potovanja zmanjšala za sedemdeset odstotkov, morda celo več. Ta trenutek potuje morda le peščica ljudi, pa še to gre bolj za poslovne poti. Turizem zaradi tega ni zamrl, mi delamo s polno paro. Že novembra so prišle prve ponudbe s popusti za zgodnje rezervacije, to je pozimi za nas vedno najbolj aktualno. Smučanje se letos žal ne prodaja, daljna potovanja tudi bolj slabo, tako da smo osredotočeni v glavnem na poletno sezono. Računamo, da bi lahko že za prvi maj prodali nekaj aranžmajev, a to je odvisno od ukrepov v naši državi. Za poletne mesece sem prepričan, da bomo lahko potovali, kot smo lahko lansko poletje. Navsezadnje morajo tudi naši poslanci na dopust, če se lahko malo pošalim.

Kakšna pa je izbira destinacij za poletje?

Izbira destinacij in hotelov je nekoliko manjša kot prejšnja leta. Zdaj je največ interesa za poletne počitnice na Jadranu in Mediteranu. S poleti z Brnika so na voljo vse klasične destinacije, ki jih prodajamo že vrsto let: Grčija, Turčija, Tunizija, Egipt, Španija, Severni Ciper. S tujih letališč pa imamo na dlani praktično ves svet. Trenutno je zanimiv recimo Zanzibar, ker je na zelenem seznamu. Ljudje sicer trenutno zelo malo potujejo, kar je razumljivo, saj smo v naši državi »zaprti« na občine. Če to ne bi bil problem, se da čisto lepo potovati marsikam. Seveda pod pogojem, da opravimo hitri ali PCR test za covid, ki mora biti negativen. Prav tako test opravimo ob vrnitvi domov in se tako izognemo karanteni. Kdor si zares želi potovati, se tudi v tem času to da, vendar pod določenimi pogoji in z malo več poguma.

Kako so se spremenili pogoji rezervacij, kako je s predplačili, odpovedmi?

Številni hotelirji in organizatorji so se prilagodili s spremenjenimi splošnimi pogoji, ki so veliko bolj ugodni za stranko. Veliko aranžmajev se da rezervirati tako, da stranka vplača samo deset odstotkov avansa (do sedaj je bil pogoj običajno 30–40 odstotkov avansa), hkrati pa nudimo možnost odpovedi brez navajanja razlogov do dva tedna pred odhodom. Pogoji se v nekaterih podrobnostih razlikujejo glede na destinacijo oziroma organizatorja. Če torej pred odhodom pride do situacije, ko ne bi želeli tvegati ali iz kakršnih koli razlogov oziroma omejitev ne bi mogli potovati, lahko aranžma odpovemo, pri čemer se kupnina stranki povrne v celoti (organizator v nekaterih primerih obdrži le dvajset evrov za administrativne stroške). Taki pogoji veljajo za večino ponudb na Jadranu in na Mediteranu s poletom z Brnika, kakor tudi za številna potovanja kamorkoli po svetu s poletom z bližnjih tujih letališč. Vrednotnice za letos torej niso predvidene.

Menite, da bo turistična panoga hitro okrevala? Se strinjate z napovedmi, da bodo ljudje po koncu pandemije tako željni potovanj, da bo prišlo do hitrega okrevanja?

Glede tega lahko samo ugibamo. Veliko ljudi trdi, da so tako željni potovanj, da komaj čakajo, da bodo vse nadoknadili. Vendar je treba upoštevati še druge dejavnike. Kriza bo zagotovo še nekaj časa vplivala na potrošništvo. Zavedati se moramo, da so nekateri ljudje ostali brez služb ali so se jim zmanjšali dohodki; številni podjetniki so potrošili zaloge privarčevanega denarja ali so morali zapreti svoja podjetja. Potem je pa še nekaj takih, ki se dejansko bojijo, da bi zboleli, in morda zato letos še ne bodo potovali. Na vse to je treba računati. Mi smo pripravljeni, kolikor smo lahko. S pomočjo nepovratnih sredstev s strani države, subvencij in zmanjšanja stroškov bomo preživeli, kot smo preživeli lansko leto, o tem ne dvomim, a morali bomo ostati skromni. Hkrati se bomo prilagodili spremembam in izkoristili svoje glavne adute: izkušnje, znanje in dobre poslovne zveze.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / sobota, 4. februar 2012 / 07:00

Veter odkril streho

Kamnik - Z močnim vetrom v preteklih dneh niso imeli težav zgolj v Vipavski dolini in na Goriškem. V sredo popoldne je namreč močan veter odkril tudi streho na objektu v Vrhpolju...

Objavljeno na isti dan


Humor / petek, 14. marec 2014 / 07:00

Od zadaj

Zasavski rudarji so prišli iz jame, država pa je še vedno v njej.

Kronika / petek, 14. marec 2014 / 07:00

Usodno trčil v drevo

Vogel – Na Voglu se je v sredo dopoldne zgodila huda smučarska nesreča, v kateri je umrl 47-letni smučar, so sporočili s Policijske uprave Kranj. Med smučanjem je zapeljal s smučarske proge in se z...

Kronika / petek, 14. marec 2014 / 07:00

Pogrešan že dober teden

Zgornje Duplje – Kranjski policisti iščejo 46-letnega Franca Malija ml. iz Zgornjih Dupelj, ki ga svojci pogrešajo že od 5. marca. Pogrešani uporablja temno moder osebni avtomobil znamke R...

Nasveti / petek, 14. marec 2014 / 07:00

Horoskop

Tedenski horoskop za obdobje od 14. do 20. marca.

Bohinj / petek, 14. marec 2014 / 15:34

Od Kuzmiča hočejo še denar

Gradbeni inšpektorat želi Darku Kuzmiču zaračunati 15 tisoč evrov za rušenje hiše, ki je bila v lasti ministrstva za šolstvo, in še 2500 evrov za posredovanje policije.