Policisti spet stavkajo
Policijski sindikat Slovenije je včeraj začel stavko na celotnem območju države. Med stavko bodo policisti skrbeli za varnost ljudi in premoženja.
Kranj – Slovenski policisti od včeraj vnovič stavkajo. Stavko zaradi vladine kršitve stavkovnega sporazuma iz leta 2018 organizira Policijski sindikat Slovenije (PSS), ki pričakuje, da se ji bo pridružila velika večina od okoli pet tisoč članov. V času stavke, ki bo trajala do preklica oziroma do izpolnitve stavkovnih zahtev, policisti zagotavljajo minimum delovnega procesa, ki zagotavlja varnost ljudi, premoženja in izpolnjevanje mednarodnih obveznosti. To po besedah predsednika sindikata Roka Cvetka pomeni, da policisti tudi v času stavke opravljajo naloge za preprečevanja širjenja epidemije in zagotavljanje varnosti v prometu.
»Varnost in osebno premoženje, kot tudi javno zdravje zaradi stavke v policiji nikakor ne bo ogroženo,« je zagotovil Cvetko. Kot je pojasnil, so navodila stavkovnega odbora takšna, da bodo v prvi fazi predvsem storilcem prekrškov, ko bo to dopustno in mogoče, izrekali opozorila, delodajalcu pa se ne bodo odzivali na pozive na lastna telekomunikacijska sredstva. Nadaljnji ukrepi in morebitne zaostritve stavke pa bodo povezani z voljo in aktivnostjo vlade, je dodal.
Po Cvetkovih besedah so policisti včeraj začeli stavkati predvsem zaradi anemičnosti in neodzivnosti vlade, ki jo že vse od nastopa mandata opozarjajo na nekatera ključna vprašanja, ki jih je treba urediti. V sindikatu imajo štiri stavkovne zahteve. Prva je odprava kršitev stavkovnega sporazuma iz leta 2018, zaradi katere bodo po navedbah sindikata policijski uslužbenci že marca prejeli za osem odstotkov nižje plače. Druga zahteva se nanaša na ureditev problematike napredovanja v plačne razrede javnih uslužbencev. Brez tega policisti, ki izpolnjujejo formalne pogoje za napredovanje, letos ne bodo mogli napredovati v višji plačni razred, za kar bodo pri svoji plači na letni ravni oškodovani še vsaj za 600 evrov neto, navajajo v sindikatu. Zahtevajo tudi sistemsko ureditev v področnem zakonu, ki bi omogočila sklenitev samostojne panožne pogodbe za policijske uslužbence z namenom, »da pravice enotno in celovito za uslužbence policije urejajo zgolj sindikati, ki te uslužbence dejansko tudi zastopajo«. Četrta zahteva se nanaša na vodenje socialnega dialoga, ki mora biti vzpostavljen tako, da ne bo več prihajalo do enostranskih posegov vlade v obstoječe pravice zaposlenih s spremembo zakonodaje ali podzakonskih aktov, je navedel predsednik sindikata PSS Rok Cvetko.
K sodelovanju v stavki je bil pozvan tudi Sindikat policistov Slovenije (SPS), ki pa se za to ni odločil, ker v sindikatu ocenjujejo, da za stavko v času epidemije covida-19 ni primeren čas, menijo pa tudi, da bi stavka v sedanji politični situaciji bila lahko razumljena kot aktivno sodelovanje v političnih aktivnostih. Se pa SPS popolnoma strinja s prvimi tremi stavkovnimi zahtevami, za četrto zahtevo glede socialnega dialoga pa menijo, da ima politično ozadje.