Umrl je Polde Milek

Kranj – Na božični večer se je sklenila življenjska pot čudežnega dečka kranjske in slovenske atletike Poldeta Mileka. Njegov neverjetni vzpon med svetovno elito skakalcev v višino je bil navdih za številne generacije atletov AK Triglav. Bil je državni rekorder v skoku v višino ter kot edini Slovenec v dresu jugoslovanske reprezentance tudi udeleženec prelomnih poletnih olimpijskih iger v Ciudádu de Méxicu leta 1968. Njegov športni talent je žal ustavila poškodba meniskusa in ga prisila v predčasen zaključek kratke, a zelo bogate športne poti.

Polde Milek se je rodil 4. novembra 1948 v Ljubljani. K atletiki ga je pritegnil prvi poklicni trener AK Triglav profesor Peter Kukovica leta 1963. Po treh letih treninga je leta 1966 stopil na svetovni atletski parket, ko je kot prvi kranjski atlet preskočil mejo dveh metrov in z rezultatom 203 centimetre zasedel izjemno šesto mesto na evropskem mladinskem prvenstvu v Odesi.

V olimpijskem letu 1968 se je kot mladinski državni rekorder vztrajno približeval državnemu rekordu v skoku v višino. Bil je tretji na sredozemskih igrah in drugi na balkanskih igrah. Na državnem prvenstvu je s preskočenimi 213 centimetri postal državni rekorder in prvak in si kot 19-letnik izboril nastop na olimpijskih igrah v mehiški prestolnici. Žal na igre ni odpotoval s svojim trenerjem. Na zadnjem treningu pred kvalifikacijami v skoku v višino je preskočil 216 centimetrov. Ta skok mu je pobral toliko moči, da mu naslednji dan ni uspelo preskočiti kvalifikacijske višine 206 centimetrov. S preskočenimi 200 centimetri je zasedel 33. mesto.

Leto kasneje ga je od atletskih stez oddaljila poškodba meniskusa. Po operaciji se je vrnil na atletske steze kot skakalec v daljino in v troskoku.

Po zaključeni športni karieri se je kot univerzitetni diplomirani strojni inženir zaposlil v kranjski Savi.

Športno izjemnost Poldeta Mileka ilustrira podatek, da so kranjski atleti čakali nadaljnjih 32 let na naslednji nastop kranjskega atleta na poletnih olimpijskih igrah. V avstralskem Sidneyju je izjemno nastopila Brigita Langerholc in v teku na osemsto metrov zasedla četrto mesto.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / ponedeljek, 14. maj 2007 / 07:00

Likvidacija ni bila potrebna

Da bi se zgodba Gorenjskih oblačil iz Kranja lahko zaključila drugače, dokazuje uspešno poslovanje njihove nekdanje poslovne enote na Jesenicah.

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / torek, 17. november 2009 / 07:00

Tekmovanje plemenitih

»Zmaga naj plemenitost,« je ob odhodu s Kmetije znancev povedala Ines. Danes se temu zagotovo smeje, saj med tekmovalci te vrline (vsaj za zdaj) ni zaslediti. Skupinica štirih (Artur, Goran, Marj...

Nasveti / torek, 17. november 2009 / 07:00

Zlo biva le v domišljiji

Zdrav človek ima tisoč različnih želja, bolan eno samo: ozdraveti. Kdo je to misel prvi izrekel, ne vem, vsekakor drži.

Šport / torek, 17. november 2009 / 07:00

Prigarano drugo mesto

Nogometaši Triglava Gorenjske po jesenskem delu v 2. SNL zaostajajo le za Primorjem. Z nedeljsko zmago pred domačimi gledalci popolno slovo od jeseni.

Prosti čas / torek, 17. november 2009 / 07:00

Petek, trinajsti

Popotovanje slovenske miss se je začelo, Jeti je nagrajeval v Kranju, kranjska Dežela nakupov in Matiček sta praznovala rojstni dan, Hervis pa VIP odprtje zimske sezone.

Zanimivosti / torek, 17. november 2009 / 07:00

Zlata zakonca iz "vkopane" hiše

Zakonca Meta in Avguštin Draksler iz Škofje Loke sta poročena petdeset let.